Berisha takon Lu për ti dhënë lamtumirën, por komentuesit masakrojnë Lu-në.

Berisha lajmeronte ne profilin e tij per nje takim lamtumire qe kishte kryer me ambasadorin aktual te SHBA-ve ne Tirane, Donald lu. z Berisha i shoqeronte fotot e takimit me vetem dy fjale: Takim lamtumire me z Lu. Por i menjehershem ka qene reagimi i komentuesve ku e cilesonin Lu si shkaktarin kryesor te droges […]

Vazhdo të lexosh

Mbërrijnë dy agjentët e parë të FBI-së në Tiranë/

Kanë mbërritur në Tiranë dy agjentët e FBI-së dhe prezantimin e parë e kanë bërë ditën e sotme. Ata kanë qenë të pranishëm në një takim  në Ministrinë e Brendshme, ku ishte edhe ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Donald Lu, ajo e BE-së, Romana Vlahutin dhe ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj. Takimi në Ministrinë e […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohet letra që Gjyqtarja e vrarë i ka dërguar Ambasadorit Lu

Gjyqtarja e rrethit te Shkodres, Fildeze Hafizi që u vra sot nga ish-bashkëshorti i saj Fadil Kasemi, i ka dërguar një vit më parë një letër për ndihmë, ambasadorit të SHBA-­ve në Tiranë, Donald Lu ku i kërkonte ndihmë. Referuar letrës së Hafizit shkruan ndër të tjera se ndihet e braktisur nga shteti përballë kërcënimeve të […]

Vazhdo të lexosh

Për çfarë arsye mund të takohet Zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit për Evropën dhe Azinë, me Majlinda Bregun dhe Patozin?

  Zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit për Evropën dhe Azinë, Hoyt Brian Yee, në kuadër të një turi në vendet e rajonit (Maqedoni, Kosovë e Mali i Zi) do të zhvillojë sot një vizitë në Tiranë, ku do të takohet me zyrtarë të lartë të shtetit si dhe kryetarin e PD-së, Lulzim Basha. Ashtu sikurse […]

Vazhdo të lexosh

Basir Çollaku/ Na thoni z LU, përse kongresmenët amerikanë nuk takuan Ramën?

Shkelqesi Ambasador Donald Lu, perse nuk e takoi delegacioni amerikan, kryeministrin e vendit tim Edi Rama?? Si rralle here ose asnjehere ne Shqiperi, ishte nje delgacion kongresmenesh, me axhende te qarte, te detajuar, si ne njerez ashtu edhe ne çeshtje. Misioni amerikan ishte faktmbledhes per drejtesine, kanabisin, trafiqet, siguridht edhe lidhjet e ndikimin ne pushtetet […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ Ambasadori Lu tek Rama, Basha në Rogner takim me tjetë ambasador

Ambasadori Donald Lu vazhdon takimet me krerët më të lartë të vendit me qëllim gjetjen e një zgjidhje për krizën e rëndë politike që ka p[ërfshirë vendin në tri muajt e fundit. Pas takimit të djeshëm në Kryeministri, dhe dështimit për të dytën herë në Presidencë të takimit Rama-Basha, ambasadori Lu është ngjitur sërish pak […]

Vazhdo të lexosh

Paskal Milo/ Rama rrezik më ka harruar edhe emrin e jo më të më marrë në konsideratë

Kryetari i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo, i ftuar në emisionin “ARENA”, të Dritan Hilës, ka thënë se Partia e tij do të marrë pjesë në zgjedhje, por ka shtuar se pret që deri të shtunën në darkë të mund të arrihet një marrëveshje politike. Milo tha se do marrë pjesë në zgjedhje në mënyrë […]

Vazhdo të lexosh

Donald Lu takon Ramën në Kryeministri para daljes së tij në konferencë shtypi

Diplomati amerikan sapo ka mbërritur në Kryeministri ku po zhvillon një takim kokë më kokë me kreun e mazhorancës, ku mendohet se çështje e këtij takimi është pikërisht biseda 3-orëshe që ai zhvilloi me kryedemokratin Basha një ditë më parë. Takimi Lu-Rama, para konferencës së paralajmëruar të kryeministrit Rama që do të mbahet në mesditë.

Vazhdo të lexosh

Vlahutin dhe Lu, takohen me Jozefina Topallin

Ambasadori amerikan Donald Lu dhe ambasadorja e BE, Romana Vlahutin, kanë hyrë në një takim me deputeten e PD-së, Jozefina Topallin, e cila gjatë qeverisjes së demokratëve ka mbajtur postin e Kryetares së Kuvendit. Takimi vjen në një moment delikat për vendin, kur qeverisja po përjeton një krizë për shkak të protestës së opozitës që […]

Vazhdo të lexosh

Ja për çfarë u diskutua në selinë e PD ndërmjet Bashës, Donald Lu dhe Arvizu

Kjo qeveri nuk ka as vullnetin dhe as mundësinë të bëjë zgjedhje të lira dhe të ndershme; Qeveria teknike rruga e vetme për zgjedhje të lira dhe të ndershme” Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mirëpriti sot Alexandër Arvizu, zëvendës ndihmës Sekretar amerikan i Shtetit për çështjet e trafikut ndërkombëtar të narkotikëve e zbatimit të […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu në zyrën e Bashës

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu mësohet se është duke zhvilluar një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha. Takimi po zhvillohet në ambientet e selisë blu. Temë e këtij takimi mësohet se është kriza aktuale politike dhe 7 ligjet e drejtësisë, reformë ku Lu është investuar personalisht.

Vazhdo të lexosh

Blushi bashkon votat me” Kryehorrin” siç e quajti ai Ramën

Përtej tensioneve që shoqëruan ditët e fundit kampin e majtë, mazhoranca konfirmon vazhdueshmërinë e bashkëpunimit, duke miratuar në unanimitet të plotë të 7 ligjet e paketës prej 27 ligjeve të reformës në drejtësi, drafte këto që kërkoni shumicë të cilësuar prej 84 votash në Kuvend. Ajo që ra në sy në votimin që sapo u […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Si e shpërdoroi Rama ambasadorin amerikan

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, në një intervistë për shuplaka, ka folur për situatën politike në të cilën ndodhet vendi, për arsyet e shkarkimit të tij, dhe për prapaskenat e reformës në drejtësi. Manjani ka folur dhe për ndikimin e ambasadorin Lu në këtë proces, si dhe për deklaratat e forta që Lu lëshonte në […]

Vazhdo të lexosh

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Olsi Rama, vëlla Olsi, një trafikant Olsi që shumë shpejt do t’ia përplasin në fytyrë dokumentat

  Berisha ishte sot ne cadren e protestes duke e quajtur ate edhe parlamentin e lirise. Sipas Berishës ,Edi Rama kur ishte në krye të Bashkisë kishte të drejtë të mbrohej nga Garda, por ai atëherë mbrohej nga bandat të cilat në i arrestuam dhe tani ai i liron nga burgu. E quajmë revolucion, sepse […]

Vazhdo të lexosh

Nga Armand Maho: A e di ambasadori Lu se kush është, Fatmir Xhafaj?

Fatmir Xhafaj do emerohej si hetues ne Kruje ne vitin 1984. Ishte 25 vjec dhe dy vjet me pare ishte perzgjedhur nga organizata e Rinise per t’i derguar lule diktatorit, ne nje nga paradat e 1 majit. Natyrisht pasi ishte testuar per besnikerine ndaj partise. Caktimi i tij ne nje vend te mbushur me “reaksionare” […]

Vazhdo të lexosh