Viti 1980/Lopët e tufëzuara do hanin me llogari. Lufta e egër e Partisë së Punës me njeriun dhe kafshët e buta

Dokumente nga Kastriot Dervishi. 1980/Lopët e tufëzuara do hanin me llogari Lufta e egër e Partisë së Punës me njeriun dhe kafshët e buta Vazhdojmë me çuditë e udhëheqjes së lartë komunistë në lidhje me procesin e tufëzimit dhe kufizimit të oborrit. Më 4.11.1980 Byroja Politike zhvilloi mbledhjen vendimtare që lidhej me procesin e tufëzimit. […]

Vazhdo të lexosh

Vasili: Së shpejti do mësoni gjëra të mëdha për llogari bankare e offshore, emrash të rëndësishëm

Petrit Vasili, ka mbajtur një fjalë të fortë mbrëmë në seancën maratonë të parlamentit, duke paralajmëruar zhvillime, për sa i përket zbulimit të pasurive të vëna me korrupsion nga shtetarë të lartë. Vasili tha se shërbimet partnere në javët në vazhdim do të prodhojnë lajme e ngjarje të mëdha në vendin tonë. Sipas tij shumë […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting.

Lulzim Basha ka akuzuar drejtpërdrejt Kryeministrin Rama dhe ambasadorët e SHBA-ve dhe BE-së se janë të implikuar në krijimin e një reforme në drejtësi në favor të qeverisë. Madje, Basha ka kërkuar edhe arrestimin e Ramës. Sipas Bashës ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting. […]

Vazhdo të lexosh

Mediat Italiane për zhdukjen e mbetjeve: Në prapaskenë, skenari i tmerrshëm i përfshirjes së eko-mafias

Çështja e mbetjeve “çmendet” nëpër televizione e gazeta, ndërsa në parlament përplasjet për ligjin e importimit të mbetjeve, paraqitur nga  qeveria e pastaj bllokuar nga ndërhyrja e drejtuesve më të lartë të shtetit, bëhet  shkak për një përplasje epokale që nxjerr në pah, pa asnjë diskutim, përgjegjësitë e kryeministrit Edi Rama. Faktet janë bërë të […]

Vazhdo të lexosh