Nga Elisabeta Musta/ Unë ndjeva mëshirë për lotët e Tahirit!

Ndjeva meshire sepse ata lote me kujtuan lotet e nenes nga Peqini kur i biri i saj vari veten ne qeline e burgut vetem se u kap me nje cigare hashash. Ndjeva meshire sepse tek ata lote pashe edhe lotet e mijera shqiptareve qe qanin neper rruget e Europes duke kerkuar azil. Po po… ndjeva […]

Continue Reading

Nga Mentor Kikia: Policia që la Tahiri dhe policia që mori Xhafa

Kryeministri Edi Rama bëri një premtim qeveritar në prag të fushatës elektorale. “Viti 2017 do të shënojë fundin e epokës së kanabisit”. Duke prezantuar ministrin e ri të brendshëm, Fatmir Xhafa, Rama u kujdes të theksonte se kultivimi i kanabisit nuk filloi në vitin 2013, kur ai mori drejtimin e qeverisë. Ai iu referua shkatërrimit […]

Continue Reading

Gazeta zvicerane “bombardon” Ramën. U mburr me Lazaratin, droga industri miliarda dollarëshe

Kultivimi i kanabisit në Shqipëri është një industri miliarda dollarëshe, shkruan Nene Zurcher Zietung. “Kushtet janë ideale, vendi  ka një mesatare prej 218 ditëve me diell, i bekuar  nga malet  dhe një furnizim të mjaftueshëm me ujë. Sipas OKB-së, Shqipëria  është një nga burimet kryesore për tregun botëror me kanabis. Baza ekonomike për këtë është […]

Continue Reading

Il Giornale: Shqipëria është sot Kolumbia e Europës

Edhe nëse Shqipëria nuk është e përfshirë në një trafik kokaine të krahasueshëm me atë të vendit amerikano-jugor, është e vërtetë se kanabisi ka arritur përmasa të pashoqa në Europë. Ambasadori i OSBE-së në vend, Berndt Borchardt, së fundmi ka llogaritur se të paktën 2 milion euro janë gjeneruar nga prodhimi e eksporti i kësaj […]

Continue Reading