Meta: Kisha informacoin se më 8 qershor do digjej parlamenti

Presidenti i Republikës ka patur informacione për përpjekje për të organizuar akte destabilizmi në vend në mënyrë të veçantë në datën 7 Qershor një ditë para se presidenti të bënte pubik paralajmërimin për shfuqizimin e datës 30 Qershor. Kam marre informacion nga shume burime se disa persona mund të digjnin Kuvendit të Shqipërisë. Me ekipin […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Meta: Mezi pres të kthehem tek Parlamenti”,

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka kthyer një përgjigje sa të drejtpërdrejtë dhe diplomatike, gazetarëve të shumtë që e kanë pyetur nëse do të paraqitet në Komisionin Hetimor parlamentar të ngritur posaçërisht për të, me nismën e mazhorancës: “Unë mezi pres të kthehem tek Parlamenti”, ka theksuar Meta në fund “Të dashur miqtë e […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohet skenari, PS do të rrëzojë të gjitha dekretet e Metës

Në konferencën e kryetarëve, të mbledhur paradite, është vendosur që Parlamenti të nisë me shqyrtimin dekreteve të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, i cili ka kthyer për rishqyrtim 9 ligje. Kështu, në dy seanca, atë të 12 dhe 19 shtatorit, do të shqyrtohen e më pas do të votohen këto dekrete. Në seancën e 12 […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti i kthen përgjigje Kuvendit: Keni shkelur Kushtetutën

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta i ka kthyer përgjigje Kuvendi të Shqipëri në lidhje me letrën e dërguar në 19 korrik që ka të bëjë me dekretet e Presidentit për zgjedhjet lokale. Në letrën e dërguar nga Kuvendi në kuadër të Komisionit Hetimor të hapur nga mazhoranca e Edi Ramës, Presidenti Meta rendit të gjitha […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, truk dhe shantazh i mazhorancës. Zgjedhje nuk do ketë

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot para medias se vendimi i djeshëm i Kolegjit Zgjedhor lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor është një truk i mazhorancës, një truk procedural i ndërmarrë në kushtet e presionit dhe shantazhit ë mazhorancës.    Presidenti Meta tha se dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, […]

Vazhdo të lexosh

Përfundimisht kuvendi mbetet me 122 deputetë

Kuvendi i Shqipërisë regjistron sot 122 deputetë nga 140 që duhej të kishte. 18 deputetë që mungojnë i përkasin Partisë Demokratike, lista e së cilës tashmë ka shteruar. Nga lista e demokratëve e pranuan mandatin 23 kandidatë dhe dhjetra të tjerë më pas e refuzuan atë. Ndërsa karriget e LSI-së në Kuvend janë plotësuar 100% […]

Vazhdo të lexosh

VANGJEL DULE: KUVENDI KA RËNË, PRESIDENTI TË SHPËRNDAJE PARLAMENTIN

Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule  thotë se Kuvendi ka rënë. Sipas Dules, në mungesë te Gjykatës Kushtetuese, arsyeja juridike kërkon nismën e Presidentit për shpërndarjen e tij. ‘Pavarësisht farsës së zëvëndësimit të opozitës, tani edhe me saktësi matematike nuk mund të plotësohet më kërkesa e nenit 64 të Kushtetutës për 140 deputetë. Kuvendi ka rënë. […]

Vazhdo të lexosh

Blindohet prapë parlamenti sespe sot betohet Lefter Maliqi i PD-së nga PS-ja.

Policia ka marrë masa të forta përreth Kuvendit nga frika se mos protestues të opozitës tentojnë të hyjnë brenda sallës ku janë deputetët. Forca të shumta policie ruajnë deputetët e pushtetit edhe pse nga opozita eshte deklaruar se nuk do te kete proteste, pasi e gjithe vemendja eshte e perqendruar tek protesta e dates 16 […]

Vazhdo të lexosh

HIQEN NGA FAQJA ZYRTARE E KUVENDIT FOTOT DHE EMRAT DEPUTETËVE TË OPOZITËS

Kuvendi ka shpallur vakancat, ndërsa Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon me procedurat pasuese. Ndërkohë, përveçse shpalli vakancat në mënyrë që të plotësohen vendet e lëna bosh nga ‘lista në pritje’, Kuvendi në faqen zyrtare ka marrë edhe vendimin final. Shihet se në faqe janë hequr fotot e deputetëve të opozitës. Ndërsa nuk janë hequr deputetët […]

Vazhdo të lexosh

Ruçi konferencë të jashtëzakonshme për shtyp/ Seanca e ditës së enjte është vënë në pikëpyetje për shkak të sigurisë.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka njoftuar në në orën 17:00 do të ketë një konferncë për media. Ky lajmërim vjen pak orë para protestës së opozitës që do të zhvillohet para parlamentit. Konferenca zhvillohet në të njëjtën orë që mblidhet këshilli kombëtar i Partisë Demokratike i cili do të japë vendimin final për djegien […]

Vazhdo të lexosh

JEP DORËHEQJEN NGA GARA EDHE VALBONA MEZINI

Valbona Mezini, anëtare e kryesisë së PD-së ka dhënë dorëheqjen nga gara për Këshillin Kombëtar të PD duke e quajtur listë fallco atë të kandidatëve. “I bashkohem studentëve në protestë sikurse kam bërë që ditën e parë duke besuar se ata janë opozita vërtetë në ndërtimin e demokracisë dhe mbrojtjen e interesit Shqiptar”, shkruan Mezini. Ja […]

Vazhdo të lexosh

Nga sot Kosova ka ushtrinë e saj, votë unanime në Kuvend

Në Kuvendin e Kosovës është votuar në lexim të dytë Projektligjin për transformimin e Ministrisë së FSK-së në Ministri të Mbrojtjes. Me 106 vota pro dhe asnjë kundër dhe një abstenim është votuar Projektligji për Ministrinë e Mbrojtjes. Ky është Projektligji i parë nga pakoja e projektligjeve që e bëjnë Kosovën me ushtri. Tri projektligjet […]

Vazhdo të lexosh

Mazhoranca nis shqyrtimin e dekretit të Metës për Teatrin

Në foltoren e Kuvendit kanë dalë me radhë, për të mbështetur kauzën e shembjes së godinës, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, e cila në fund i ka ftuar deputetët që të ndjekin një komedi. Më pas e ka marrë fjalën, kreu i Grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, që akuzoi kreun e PD Lulzim Basha […]

Vazhdo të lexosh

PD dhe LSI në orën 10:00 do të mbledhin grupet e tyre parlamentare.

PD dhe LSI në orën 10:00 do të mbledhin grupet e tyre parlamentare. Në prag të nisjes së sesionit të ri kuvendor  PD në orën 10:00 do të zhvillojë një takim me aleatët dhe grupin parlamentar. Kjo pritete te jetë nisja e hedhjes në leter të strategjise së paralajmëruar të opoztës për reagime të fortë […]

Vazhdo të lexosh

Opozita kërkon largimin e Xhafës, Ruçi u mbyll fjalën

Eshtë ndërprerë sërish seanca plenare, dy here brenda pak minutash. Edi Paloka po fliste për largimin e Fatmir Xhafës, por Ruci i kerkon te ulet me argumentin se i ka mbaruar koha. Opozita proteston dhe bllokon foltoren. Aktualisht fjalimet e deputeteve te PD transmetohen vetem ne facebook. Ndiqni  fjalimin e Palokes:

Vazhdo të lexosh

Salianji Spiropalit: Ne luftojmë për qytetarët ju gudulisni Ramën.

Deputeti i PD,  Ervin Salianji ka debatuar mbrëmë në studion e News 24 me deputeten e PS Elisa Spiropali, lidhur me zhvillimet më të fundit politike. Salianji tha se gjashtë deputetë të opozitës janë përjashtuar për 10 ditë nga Kuvendi, pasi protestuan me të drejtë, sipas tij. “Nuk është zbatuar njëlloj rregulloja. Janë dënuar 6 […]

Vazhdo të lexosh

Basha mbledh kryetarët e degëve të PD-së

Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me kryetarët e degëve të PD-së në kuadër të riorganizimit të kësaj force politike, e cila do të mbledhë Kuvendin Kombëtar në fund të muajit prill. Mësohet se basha ka kërkuar nga drejtuesit e degëve që pavarësisht këtij procesi mos të shkëpusin vëmendjen nga elektorati. Një tjetër porosi në […]

Vazhdo të lexosh

Basha hyn në seli dhe mbledh grupin parlamentar të PD para protestës

Lulzim Basha sapo ka hyrë në selinë e PD rreth orës 8:00 dhe nga burime mediatike mësohet se ka nisur një mbledhje me Grupin Parlamentar të PD-së. Ndërkohë që protestuesit do të jenë jashtë Kuvendit në orën 9:30, deputetët e PD dhe ata të aleatëve të saj do të hyjnë në Kuvend për të protestuar […]

Vazhdo të lexosh

PD letër Rucit/ Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

Z. Ruçi, Me shkresën tuaj nr. 2927/14 Prot., datë 23.11.2017, na keni njoftuar për datën dhe orën e hedhjes së shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).Mbi këtë cështje, paraqesim qëndrimin tonë si më poshtë: I. Mbi realizimin e shortit nga Kryetari i Kuvendit Procedura e shortit sipas Kushtetutës […]

Vazhdo të lexosh

Sot në Kuvend, opozita ka paralajmëruar betejë për buxhetin e 2018

Një betejë e fortë politike pritet të zhvillohet. Opozita është deklaruar kundër tij; asaj i është bashkuar edhe LSI-ja. Sipas tyre, ky projekt nuk është gjë tjetër vetë, pastrim i parave të pista dhe synon financimin e klientëve të qeverisë dhe oligarkëve. Në veçanti, ai do të sjellë varfërim të disa kategorive sociale dhe familmentim të […]

Vazhdo të lexosh