Deputetja Hyseni nuk frenon lotët: Në katër të mëngjesit nuk kishte ndarje politike.

Nuk ka mundur të mbajë dot lotët sot në seancë plenare, deputetja e opozitës, Edlira Hyseni. Me zërin që i dridhej e lot në sy, Hyseni tha se mëngjesin e 26 nëntori, nuk kishte ndarje politike, por të gjithë ishin në emergjencën për t’u kujdesur për jetën. ” Unë jam prind, jam nënë dhe në […]

Vazhdo të lexosh

Rama nga foltorja e Kuvendit/ Kam nderin të ndërpritem nga lartmadhënia e tij Kujtim Gjuzi i parë

Kryeministri Rama nga foltorja e Kuvendit ripërsëriti edhe njëherë se zgjedhjet e 30 qershorit do të bëhen dhe kjo nuk nëgociohet. “Ne nuk kemi asnjë rrugë tjetër, ata nuk janë të zgjedhurit tanë. Kundërshtarin nuk e zgjedh, por e përballon. Këtu ne përballemi si kundështarët ndërsa jashtë kësaj salle na duhet të përballemi me një […]

Vazhdo të lexosh

Këta janë deputetët që marrin rrogën kot dhe nuk kanë folur asnjëherë në Parlament.

Në publikimin e Institutit të Studimeve Politike, janë listuar edhe deputetët që nuk kanë folur asnjëherë në Parlament. Ajo që bie në sy, është se përveç emrave pak të njohur në publik si Bujar Çela, Ilir Ndraxhi, Luan Harusha, Reme Lala, Robert Bitri apo Jurgis Çyrbja, ka edhe deputetë të tjerë të njohur të cilët […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Tufë horrash dhe banditësh!  Ke shkelur Kushtetutën, ke shkelur procedurën. VIDEO

Lulzim Basha, ka ngritur zërin me forcë në foltoren e Kuvendit duke kërkuar të mos ndryshohet rendi i ditës. Basha i ka drejtuar gishtin kryetarit të Kuvendit dhe kryeministrit, pas tij duke deklaruar me forcë: “Çfarë?! Çfarë?! E dini shumë mirë që ka një komision e nuk mund ta sjellës pa e kaluar nga komisioni […]

Vazhdo të lexosh

Basha takon aleatët/ Do të jemi në parlament për studentët.

Protestat e studentëve si dhe kërkesat e tyre drejtuar qeverisë do të rikthejnë në Parlament opozitën pas një bojkoti thuajse 6 mujor. Vendimi i opozitës erdhi pas mbledhjes që kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri me krerët e partive aleate. Në mbledhjen që zgjati rreth dy orë morën pjesë Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Nard […]

Vazhdo të lexosh

Basha-Ramës: Mos guxo ta sjellësh ligjin e Teatrit në Parlament. VIDEO

“Nuk ka as bashkëqeverisje, as pakt zgjedhor me Edi Ramën”, kështu u shpreh sot lideri demokrat Lulzim Basha në një bashkëbisedim me gazetarët në selinë e PD-së. Ai hodhi poshtë të gjitha zërat për bashkëpunim, sepse sipas Bashës qeveria është e lidhur me krimin. Po kështu i bëri thirrje të terhiqet nga ligji i teatrit. […]

Vazhdo të lexosh

PD dhe LSI nuk do të marrim pjesë sot në punimet e seancës plenare.

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim nuk do të marrim pjesë sot në punimet e seancës plenare. Lajmi është mësuar nga burime të sigurta pranë opozitës. Ata thanë se është vendosur që në seancë të jenë vetëm dy kryetarët e grupeve të opozitës, përkatësisht Edmond Spaho (PD) dhe Petrit Vasili (LSI). Ata do të […]

Vazhdo të lexosh

Ministrat e Ramës i falen të gjithë Tahirit. Puthje dhe përqafime, mes tyre dhe Tom Doshi. FOTO

Me puthje e përqafime, buzëqeshje e kapje duarsh. Kështu u prit në seancën e sotme pas një mungese të gjatë në Kuvend, ish-ministri Saimir Tahiri. Tahiri ka qenë vetëm në fillim të seancës, i veshur casual me xhinse dhe një xhaketë. Ai është takuar me socialistin, Musa Ulqini, është përqafuar me ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi […]

Vazhdo të lexosh

Sali Berisha filmon Saimir Tahirin në Kuvend. Ja çfarë shkëmbyen mes tyre.

Deputetët e opozitës kanë braktisur Kuvendin në mënyrë publike pasi në sallë ka hyrë deputeti Saimir Tahiri. Ish-kryeministri Sali Berisha është ngritur i pari, duke mos pranuar që deputetët të qëndrojnë së bashku me Saimir Tahirin në një sallë bashkë. Të gjithë deputetët e opozitës janë ngritur e larguar nga Kuvendi, ndërsa ish-kryeministri Berisha ka […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri rikthehet i vetëm në Kuvend. Ka regjistruar emrin për të folur.

Saimir Tahiri, i akuzuar për lidhje me grupin Habilaj, në trafikun e drogës është rikthyer sërish në Kuvend. Në momentin kur Tahiri  po futej në Kuvend, gazetarët e kanë pyetur atë nëse ‘i trembej arrestimit’, por ish-ministri thënë vetëm: Suksese për rekomandimin. Ai ka regjistruar emrin për të folur në seancë. Edhe javën e parë […]

Vazhdo të lexosh

Rama del fshehurazi nga parlamenti, Berisha: Doli nga dera e nevojtores. Foto

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dalë fshehurazi nga Parlamenti, duke ikur nga dera e pasme e jo nga hyrja kryesore ku dolën të gjithë deputetët. Duket  se tensioni në sallën parlamentare ka bërë që Rama të ikte jo si zakonisht. Sapo doli nga parlamenti, ish-kryeministri Sali Berisha tha, se ‘të gjithë e dinë ëdo […]

Vazhdo të lexosh

Hidhet miell drejt Ramës në Kuvend. Mielli si shenjë e kokainës. VIDEO

Pas një fjalimi ku kërkoi lirimin e 11 kuksianëve që ndodhen në burg, kreu i PD-së Lulzim Basha kërkoi edhe përjashtimin e Edi Ramës. Deputetët e opozitës janë vendosur tek foltorja. Deputetët kanë vendosur edhe pankarta ku kërkojnë lirimin e 11 kuksianëve që mbahen në burg me urdhër politik të Edi Ramës, si hakmarrje ndaj […]

Vazhdo të lexosh

Nxehet Majko/ Përplas karrigen dhe ikën nga Parlamenti

Debati brenda shumicës ka nisur gjatë procesit të votimit të ligjit për Diasporën të propozuar nga ministri Pandeli Majko. Mimi Kodheli e Taulant Balla kanë kundërshtuar amendamentin me argumentin se nuk kishte ardhur në kohë, duke kërkuar që të rrëzohet. Në votim 74 vota kanë qenë pro ligjit të ardhur nga qeveria dhe 1 votë […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Taksë dhe për banorët rreth Rrugës së Kombit

Rama ka theksuar në Kuvend se banorët e zonave ku kalon Rruga e Kombit nuk do të përjashtohen nga taksa e rrugës.  I vetmi përfitim ndryshe për ata do të jetë karta që do t’u jepet përdoruesve të shpeshtë, të cilët do të kenë një farë uljeje. “Ministri ngriti një shqetësim për banorët e zonës, […]

Vazhdo të lexosh

PD, mocion me debat me Ramën sot në Kuvend për heqjen e ndihmës ekonomike

Kryetari i Grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho, i ka paraqitur një kërkesë kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi më 20 shkurt 2018 për Mocion me debat me Ramës me këtë argument si më poshtë: “Ne shume zona te vendit raportohen se nga organet e administrates publike qendrore bazuar ne procedura jo publike, jo transparente dhe […]

Vazhdo të lexosh

Rama kërcënim direkt për opozitën në parlament

Fjalimin e tij sot në Kuvend, Rama  e përqëndroi në atë që e quajti frikën e opozitës nga organet e reja të drejtësisë. Madje kryeministri iu drejtua direkt Berishës duke e paralajmëruar se ka halle të mëdha përpara. “Mbarove tani Sali! Je për t’u admiruar, por lëri djemtë tani të luftojnë! Shiko hallet e tua, […]

Vazhdo të lexosh

Betohen sot dy deputetët e rinj Bici dhe Caka

Dy deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë, Silva Caka dhe Dritan Bici, u betuan sot gjatë seancës plenare. Caka ka marrë mandatin e Gledion Rehovicës në Qarkun e Beratit, ndërsa Dritan Bici zëvendëson Aqif Rakipin, i zgjedhur nga lista e PDIU në Qarkun e Elbasanit. Gledjon Rehovicës dhe Aqif Rakipit, iu hoqën mandatet pasi […]

Vazhdo të lexosh

Rama refuzon 16 amendamentet e PD: Janë ide të vjetra, programi i 2005-ës

Kryeministri Rama nuk i ka marrë në konsideratë 16 propozimet që PD-ja ka paraqitur në Kuvend lidhur em Buxhetin e vitit 2018, që duhet të votohet sot. Rama theksoi se të gjitha ishin ide të vitit 2005, nuk kishin asgjë të re, përfshirë “taksën e sheshtë të Saliut”, siç u shpreh ai. Rama e mori […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Të ndalojmë projektin PPP ‘1 miliard euro’, quhet Pastrim i Parave të Pista

Lulzim Basha ka bërë thirrje të fortë sot në Kuvend: “Të ndalojmë projektin “1 miliard euro”, të ndalojmë hyrjen e mafias në Shqipëri”, gjatë seancës ku u debatua projektbuxheti i vitit 2018. Basha në veçanti kundështoi projektin ‘1 miliard euro”. Ai tha: “Projekti “1 miliard euro”, Partneri Publik Privat, PPP që nuk i thonë kot: Pastrimi […]

Vazhdo të lexosh