Lefter Koka, kundër LSI: Do të mbaj mandatin e deputetit

Deputeti Lefter Koka ka vendosur që të kundërshtojë vendimin e grupit, duke mos e djegur mandatin e tij, të fituar në qytetin e Durrësit. Nuk dihet nëse ai do ti bashkohet PS-së si ish-kolegu i tij Robert Bitri, apo do të bëjë opozitarin fallco në përbërjen e ri të parlamentit pa pakicë. Ndërkohë që për […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta kryesore austriake: Ditmir Bushati u hoq se ishte kundër copëtimit të Kosovës

Shkarkimi i ministrit Bushati prej kryeministri Rama vazhdon të bëjë jehonë ndërkombëtare. Ministri Bushati njihet si një nga mbrojtësit me të mëdhenjë të çështjes së Kosovës, sidomos ka kundërshtuar hapur dyshen Thaçi-Vuçiç. Gazeta e njohur austriake, Der Standard, e cila shkruan vazhdimisht për çështjet e rajonit, vjen me një tjetër artikull interesant nga Adelheid Woelfl. […]

Vazhdo të lexosh

Shqipëria voton sërish kundër SHBA/ Këtë radhë zgjedh Kubën

Deputeti i PD-së  dhe ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu, ka bërë të ditur se Shqipëria ka votuar sërish kundër SHBA-së në OKB, këtë radhë për Kubën. Në shënimin e tij në Fb, Shehu ngre pikëpyetjen: Përse? “Përsëri votë kundër SHBA-së në Asamblenë e OKB-së nga përfaqësuesi shqiptarë, duke votuar “pro” Rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen […]

Vazhdo të lexosh

Lobi i Grave të Rajoni të Evropës Juglindore kundër ndryshimit të kufijve.

LOBI RAJONAL I GRAVE TË EVROPËS JUGLINDORE (LRGEJL) DHE PJESËMARRËSET E TJERA TË KONFERENCËS SË MBAJTUR NË DURRËS, SHQIPËRI, MË 15 SHTATOR 2018   DEKLARATË   Të shqetësuara me zhvillimet e fundit rajonale, të cilat në mënyrë të drejtpërdrejtë rrezikojnë proceset e paqes dhe sigurisë jo vetëm në rajon por edhe në vetë Evropën. Të […]

Vazhdo të lexosh

Franca kundër negociatave: Problem kokaina, jo kanabisi

Gazeta austriake, Der Standard shkruan se Berlini dhe Brukseli janë të kënaqur nga nisja e reformës në drejtësi në Shqipëri, e para e këtij lloji në Europën Juglindore. Por pavarësisht kësaj, hapja e negociatave me Shqipërinë nuk duket e sigurt. Sipas gazetës, Franca është kundër hapjes së negociatave dhe mund të vendosë negativisht në samitin […]

Vazhdo të lexosh

Edhe Hollanda kundër: Shqipëria nuk është gati për hapjen e negociatave

Në listën e vendeve skeptike për zgjerimin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, është edhe Holanda. Për këtë arsye, një delegacion nga Holanda ka mbërritur sot në Tiranë për të parë ecurinë e reformave të ndërmarra deri tani në kuadër të integrimit në Bashkimin Europian. Delegacioni i cili përbëhet nga një grup deputetësh është […]

Vazhdo të lexosh

Braçe ”kundër” qeverisë për taksën e rrugës së Kombit

Kreu i komisionit të Ekonomisë, deputeti i PS-së Erion Braçe ka qenë mjaft i ashpër ndaj qeverisë. Ai kërkoi që banorët e zonës të mund të përjashtohen nga tarifa, pasi sipas tij ajo nuk është autostradë, por një rrugë urbane. Banorët duhet të përjashtohen nga pagesa e tarifës tha Braçe, duke kërkuar edhe përjashtimin e […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati konfirmon qëndrimin kundër Trump

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka konfirmuar sot përballë të gjithë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, qëndrimin antiamerikan të Shqipërisë kundër vendimit të Trump për Jeruzalemin dhe vendimit të Izraelit për ta përshëndetur këtë vendim. Ditmir Bushati, në emër edhe të qeverisë shqiptare dhe të kryeministrit Rama ka konfirmuar qëndrimin antiamerikan të mbajtur […]

Vazhdo të lexosh

Doris Pack shpërthen kundër Vlahutin

Doris Pack, ka reaguar sërish lidhur me çështjen e imunitetit të ish-ministrit Saimir Tahiri, mbrojtjjes së tij nga Kryeministri Edi Rama përballë drejtësisë. Pasi reagoi me hidhërim të mërkurën për pengim të drejtësisë nga Rama në këtë çështje, Pack sot i ka kërkuar “hesap”, ambasadores së BE, Romana Vlahutin se pse nuk po reagon për […]

Vazhdo të lexosh

PDIU-në krah të krimit në Parlament/ Voton kundër heqjes së imunitetit të Tahirit

Mesa duket deputetët e PDIU-së do të jenë ata që do të mbajnë përherë votën pro vendimeve të qeverisë Rama edhe pse ata nuk janë të përfshirë në mënyrë direkte në qeveri. Pak minuta para votimit kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla u pa duke biseduar me deputeten e PDIU-së Reme Lala. Votimi […]

Vazhdo të lexosh

Kush është dëshmitari që ka pranuar të dëshmojë kundër Tahirit?

Kur Komisioni i Mandateve pritet të vendosë për imunitetin e tij pas diskutimeve të forta që deputetët socialistë patën me Prokurorët, një fjali e thënë nga Prokurori Hajdarmataj duket se do të ndryshojë gjithë kursin e ngjarjeve. Ai përmendi një dëshmitar, i cili me sa duket ka vendosur të flasë e të tregojë konkretisht informacione […]

Vazhdo të lexosh

Nga Albina Deda Gjoci/ Opozitarizmi përmes kauzave dhe nallanet e orkestruara që kërcasin..!

-Lulzim Basha njerezisht dhe politikisht demonstroi me realizem portretin e tij. Nje lider modern i percaktuar per nje drejtim e opozitarizem te avancuar qe mbeshtetet mbi kauza kombetare me pikesynime afatgjate per shendoshjen e situates prag-dramatike te vendit. Asnje kombinacion atavik i te shkuares dhe orkestrimet malinje te drejtuara nga Edi Rama dhe pasuesit oligarkike […]

Vazhdo të lexosh

Shalqini, ‘mbreti’ i sezonit me vlera të larta ushqyese që përmban, vitamina, fibra dhe minerale

Ditët e ngrohta dhe temperaturat e larta kanë ardhur tashmë. Në këto ditë më shumë se kurrë trupi ynë ka nevojë për freski, energji dhe ushqim të shëndetshëm. Për këtë ju vjen në ndihmë shalqiri. Ky frutë cilësohet si “mbreti” i sezonit kjo edhe falë vlerave të larta ushqyese që përmban, vitaminave, fibrave dhe mineraleve. […]

Vazhdo të lexosh

Dhjetë televizionet kryesore në vend kundër transmetimit falas të reklamave të fushatës

Dhjetë televizionet kryesore në vend, i janë drejtuar me një letër Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe OSBE-së ku kërkojnë nga partitë politike që të marrin masa dhe të zbatojnë Kodin Zgjedhor. Në letër, shprehet shqetësimi i vendimit të dy partive më të mëdha, ku parashikohet transmetim falas i fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 qershorit. […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorët e vendeve të BE refuzojnë Vlahutin: Nuk mbajmë qëndrim pa parë protestën e opozitës

Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian kanë dalë kundër ambasadores së delegacionit të BE në Shqipëri, Romana Vlahutin në lidhje me krizën politike në vend. Paraditen e sotme, në zyrën e Vlahutin tek “Aba Center” u mblodhën ambasadorët e vendeve të BE për të diskutuar për bojkotin e zgjedhjeve nga opozita. Syri.net mëson nga burime […]

Vazhdo të lexosh

Nga Arian Galdini/ Pse unë jam kundër Dialogut shterpë Rama – Basha?

1. Sepse eshte shterpe. Kjo eshte kryearsyeja. 2. Sepse Dialogu po kthehet ne nje artific propagandistik per strategjine e komunikimit publik dhe nderkombetar te Edi Rames. 3. Sepse Edi Rama nuk ka ne plan te levize nga pozicioni i tij ngase me Ilir Meten i pastroi pazaret, ndersa nuk do me probleme me e ne […]

Vazhdo të lexosh

Rama kundër gjykatës, nuk tërhiqet nga hidrocentralet mbi Vjosë/ A është ky njeriu që ulëret çdo ditë për Vetting-un?

Dy ditë më parë Gjykata Administrative vendosi që të shfuqizojë vendimin e Ministrisë së Energjisë për të ndërtuar mbi lumin Vjosë hidrocentralin e Poçemit, ky institucion ka vendosur që ti shkojë deri në fund projektit që është kundërshtuar edhe nga Parlamenti Europian. Ministria e Energjitikës është e vendosur që të ankimojë çështjen në shkallën e […]

Vazhdo të lexosh

Japonia bashkohet me SHBA-në dhe dërgon luftanije në Gadishullin Korean

Ushtria japoneze do të kryejë stërvitje të përbashkëta ushtarake me SHBA-në pranë gadishullit Korean, ndërkohë që tensionet mes Koresë së Veriut dhe aleatëve të Amerikës, vazhdojnë të përshkallëzohen. Një burim anonim tha për “Reuters” se “Japonia do të dërgojë disa luftanije ndërkohë që aeroplanmbajtësi amerikan ‘Carl Vinson’ hyn në Detin e Kinës Lindore.” Gjithashtu, një njësi […]

Vazhdo të lexosh