Meta: Edi Rama 4 vjet si kryeministër me bilancin më katastrofik

Ilir Meta ka folur sot në emisionin “Koha për t’u zgjuar” në News24 për situatën parazgjedhore, 3 ditë para se shqiptarët të japin verdiktin dhe të zgjedhin se kush do t’i udhëheqë në 4 vitet e ardhshme. Lidhur me përshtypjen e tij për fushatën e zhvilluar, Meta tha se kanë munguar programet dhe bilancet. Sipas […]

Vazhdo të lexosh

Këshilltari politik i Merkel: Pas 25 qershorit duhet të jetë Basha kryeminister dhe qeveria Rama duhet të largohet. Video

Hans Joachim Falenski, Këshilltar politik i grupit parlamentar të CDU në Bundestag, dha një mesazh të fortë përpara ditës së zgjedhjeve. Duke folur për programin ekonomik të opozitës, i cili është bërë me konsulencën e këshilltarëve të Merkel, Falenski është shprehur se ‘ky program funksionon çdo ditë në Gjermani dhe është me e mira e […]

Vazhdo të lexosh

Përdridhet Duka : Qeveri teknike edhe me Edi Ramën kryeministër

Erjon SKËNDAJ Aleati i Lulzim Bashës, Agron Duka, mendon se kryeopozitari do të duhej të pranonte platformën ndërkombëtare të zgjidhjes të ofruar për kompromis nga të dërguarit e Brukselit, McAllister dhe Hanh. I ftuar në forumin e hapur të organizuar nga UET Kreu i Partisë Agrare Ambjentaliste u shpreh se opozita duhet të marrë disa […]

Vazhdo të lexosh

Meta tallet me Ramën/ T’i japim shans Petrit Vasilit të bëhet Kryeministër

Në mbledhjen e sotme të Komitetit Drejtues të LSI-së, Ilir Meta u tha mbështetësve të partisë së tij që t’i japin një shans Petrit Vasilit të bëhet Kryeministër i vendit, pasi mori drejtimin e LSI-së. “Orientimi i LSI drejt të ardhmes dhe në funksion të të rinjve është garancia që ju në këto zgjedhje edhe […]

Vazhdo të lexosh

Luan Rama: Çfarë sakrilegji është një qeveri e majtë pa Ramën kryeministër?

Pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të LSI, Luan Rama doli para gazetarëve dhe iu drejtua kryesisht kryeministrit përmes një gjuhe metaforash e indirekte. Rama citoi një shprehje të Duçes “ne jemi të vendosur të shkojmë gjithmonë përpara mirë të vendosur të shkojmë përpara, por në kthesa?” duke patur parasysh deklaratat e kryeministrit për futjen në […]

Vazhdo të lexosh

Nikoll Lesi: Rama po ikën si kryeministër, por ama po rilind si pronar mediash

Rama, pronar i televizionit “ERTV” dhe dy gazetave; “Mirëmëngjez” dhe “AMARCORD” Nuk thonë kot që nëse nuk shkëlqen në një drejtim, jeta do të jap tjetër fat, në një udhë tjetër. Edi Rama njihet si intelektual i orëve të para të demokracisë, analist dhe ku pena e tij mbetet brilante. U bë kryeministër dhe drejtoi […]

Vazhdo të lexosh

Deputeti i PS-së: Nuk votojmë asnjë qeveri pa Edi Ramën kryeministër

Pas kërkesës së Ilir Metës për qeveri “besimi”, vjen përgjigjia e parë nga Partia Socialiste. Deputeti socialist Namik Kopliku, në një status në Facebook shkruan se PS nuk mund të votojë asnjë qeveri, pa Edi Ramën kryeministër dhe se kush do jetë kryeministri i ri, atë do ta vendosin shqiptarët më 18 qershor. “Nisur nga […]

Vazhdo të lexosh

Edhe Agron Çela i Shkodrës kërkon Ilir Metën kryeministër!

Në një takim zgjedhor, deputeti i LSI, për qarkun e Shkodrës, Agron Çela paraqiti në fillim fushatë idetë e tija se ku do të shkojnë në këto Zgjedhje të përgjithshme, energjitë e LSI. “Jemi më të mirët dhe ne po punojmë për të pasur Ilir Metën kryeministër! Sepse ai është i qëndrueshëm, besnik dhe i […]

Vazhdo të lexosh

Ilir Kulla: LSI forcë e parë në 4 qarqe, Ilir Meta do të bëhet kryeministër

Ilir Kulla tha në emisionin “Studio e Hapur” se Ilir Meta do të bëhet kryeministër pas zgjedhjeve t ardhshme parlamentare. Sipas tij, LSI-ja do të dalë forcë e parë në katër qarqe të vendit dhe Meta do të kërkojë postin e kryeministrit, një gjë të tillë Rama do t’ia pranojë. “Këtu do të jemi. Në […]

Vazhdo të lexosh

Tahiri shantazhon Metën: Kush nuk e di ta marrë vesh, Rama do jetë Kryeministër edhe në katër vitet e ardhshme

Saimir Tahiri i ka thur elozhe kryeministrit Edi Rama gjatë një takimi me strukturat e PS. Ai ka thënë se Rama do të jetë kryeministër edhe gjatë katër viteve të ardhshme. “Në kemi kampionin e skuadrës tonë ai është Edi Rama. Kjo është skuadra shembullore qe duhet ndjekur. Në duhet të jemi bashkë. Ti japin […]

Vazhdo të lexosh

Deputeti i PS-së shpërthen ndaj LSI. Baza nuk e do koalicionin me Ilir Metën

Që PD kërkon largimin e Ramës nuk është ndonjë çudi, e ka kërkuar që ditën e parë që Rama mori detyrën. Çdo parti që është në opozitë qëllimin kryesor ka të largojë Kryeministrin, njeriun që i hoqi asaj pushtetin. Ndaj nuk ja vlen të zgjatemi me idetë idiote që vijnë nga çadra e bulevardit. Por […]

Vazhdo të lexosh

Lubonja Dakos: Je një koqe injoranti! Dako: Ti ke rrjedhur në burg

Teksa ishin përballë njëri-tjetrit në emisioni ‘Të Paekspozuarit’ në ‘News 24’, Lubonja ka akuzuar Dakon për projektin ‘Veliera’, ndërsa e cilësoi atë një “injorant, ashtu si edhe kryeministri Edi Rama”. Madje Lubonja shkon edhe më tej, ndërsa shton se “kryebashkiaku Dako duhet të ishte arrestuar për këtë krim që ka bërë, duke punuar në një […]

Vazhdo të lexosh

Lubonja: Rrezikojmë të mbetemi pa President, Parlament e Qeveri. Duhet urgjent pakt politik sa më i gjerë

“Qeveria teknike është kusht i patjetërsueshëm për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe për t’i hapur rrugë zbatimit të reformës së vërtetë në drejtësi, sipas përcaktimeve kushtetuese”. Ky është pak a shumë formulimi i kërkesave të çadrës së opozitës. Ndërkaq ky formulim shoqërohet edhe me deklarata të herëpashershme të Bashës që i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Frrok Çupi: Katër stade në ditën e pestë të protestës

Sot në ditën e pestë të protestës janë shënuar katër “milestone”. Sigurisht, nuk është si në ditën e parë ku shpërtheu në shesh entuziazmi qytetar kombëtar për largimin e një qeverie arrogante, të bezdisshme dhe jo- popullore. Atë ditë, me 18 shkurt, shumica e qytetarëve menduan se “qeveria do të bindet” për pak orë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Artur Zheji: Një qeveri që ka humbur kontrollin, duhet të dorëhiqet

Jetojmë në kulmin e pasigurisë dhe të gënjeshtrës publike. Grabitja më e fundit me armë në dorë dhe me maska, ishte si edhe të tjerat në Rinas apo rrugëve, mjeshtërore, me bashkëpunim të thellë mes segmenteve të shtetit dhe bandave. Çoroditja dhe humbja e kontrollit është një emblemë e kësaj periudhe që po jetojnë sot […]

Vazhdo të lexosh