Nga Fatbardh Kadilli/ Llogaritë e hapura të krizës.

Në këtë krizë që zgjat prej më shumë se dy vjetësh palët kanë sot një monent për të marrë frymë dhe për të reflektuar. Palët kanë mjaft ngjarje dhe mësime për të bërë llogarritë e tyre. Kjo krizë dominohet nga aksioni i opozitës, nga beteja politike e PD. Llogarritë e kësaj pale janë përcaktuese për […]

Vazhdo të lexosh

TAKIMI ME BASHËN, META ZBARDH ÇFARË DISKUTUAN

Presidenti Ilir Meta tha se gjatë takimit u diskutua mbi krizën aktuale që po kalon vendi. ‘Sot prita në një takim Kryetarin e Partisë Demokratike, z.Lulzim Basha për të diskutuar mbi krizën aktuale që po kalon vendi. Kërkohet përgjegjshmëri dhe sjellje europiane nga të gjithë’, shkruan Meta. Kujtojmë se Basha mbërriti në presidençë rreth orës […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi takime në SHBA: Bisedë e frytshme, se si vendi mund të dalë nga kriza

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ndodhet në Washington në një vizitë pune. Ajo është e ftuar në Mbledhjen Vjetore të “US Association of Former Members of Congress”. Në një postim në rrjetet sociale Monika Kryemadhi njofton për takimin që ka zhvilluar në Washington me profesor Daniel Serwer të Qendrës për Çështjet Transatlantike, […]

Vazhdo të lexosh

LDE propozon një platformë shqiptare për zgjidhjen e krizës politike!

Nën përgjegjësinë tonë si qytetarë të thjeshtë e të rregullt por edhe si njerëz të angazhuar politikisht, ne drejtuesit e LDE – Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë kemi vendosur të bëjmë publike këtë Platformë me disa propozimet tona për tejkalimin e krizës politike ku është zhytur prej disa javësh politika shqiptare. Platforma jonë është […]

Vazhdo të lexosh

Paralajmëron Arian Galdini: Kriza as është zgjidhur me Paktin e 17 majit e as do të zgjidhet me zgjedhjet e 25 qershorit. Video

Pedagogu i Fakultetit Ekonomik në Universitetin Luarasi, njëkohësisht edhe Presidenti i Akademisë për Administrim, Lidership dhe Qeverisje, Arian Galdini ka postuar edhe ditën e sotme një tjetër videomesazh në profilin e tij në facebook. Pak ditë më parë , avokati i mirënjohur Elidon Laze, i cili është njëkohësisht edhe Sekretari i Përgjithshëm i LDE – […]

Vazhdo të lexosh

Petrit Vasili: Ju japim Metën. Boll më

Petrit Vasili ka reaguar ashpër për mosdakordësinë e kryeministrit Edi Rama për paketën McAllister, të pranuar nga Partia Demokratike dhe partitë opozitare. Përmes një deklarate për mediat, Vasili shprehet se duhet pranuar kjo paketë që zgjidh krizën politike në vend. Petrit Vasili thotë gjithashtu se LSI është e gatshme që të tërheqë Ilir Metën nga […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

Italia: Ballkani në rrezik nga kiza e zgjatur në Shqipëri

“Një tjetër zonë ku kemi intensifikuar kontrollet dhe vëmendjen është gadishulli ballkanik: në ditët e fundit, (veçanërisht me zhvillimet shqetësuese në Maqedoni dhe kriza e zgjatur politike në Shqipëri) ka pasur sinjale serioze të përkeqësimit të marrëdhënieve mes venddeve të Ballkanit Perëndimor. Ka një rigjallërim të retorikës nacionaliste dhe euroskepticizmit me një ndikim negativ jo […]

Vazhdo të lexosh

Fatmir Mediu takohet me keshilltaren e Nën/sekretarit për Sigurinë

Demokracine dhe te drejtat e njeriut ne Departamentit e Shtetit Pam Pryor dhe me keshilltarin ne Shtepine e Bardhe per Departamentin e Shtetit Mathew Mowers. Ne kete takim z Mediu theksoj se opozita eshte e vendosur ne rrugen e saj per te garantuar zgjedhje te lira dhe te ndershme. Ne Shqiperi duhet te vendosin qytetaret […]

Vazhdo të lexosh

Blushi: Nuk e votoj Metën për president dhe për t’i ikur krizës

Ben Blushi është kundër zgjedhjes së Metës si presidenti. Blushi është shprehur se do japë votën e tij kundër zgjedhjes së Ilir Metës President. Sipas tij, ai po shkon drejt këtij posti për shkak të frikës dhe jo për shkak të shpresës. “Kam patur të drejtë kur kam thënë se kriza po hyn në krizë. […]

Vazhdo të lexosh

Reagon McAllister: Ja ku ngecën negociatat. Kriza, rrezikon zgjedhjet

David McAllister ka reaguar për herë të parë pas negociatave të dështuara në Tiranë. Me një status në Facebook, ai bën të ditur se në disa prej çështjeve u arrit dakordësia, por çështja kryesore ajo e qeverisë teknike nuk gjeti mirëkuptim nga mazhoranca. Prej javësh Shqipëria kërcënohet nga një krizë serioze politike në lidhje me […]

Vazhdo të lexosh

Manjani/ Arroganca çon në fondamentalizëm!

Ylli Manjani ka komentuar zhvillimet e fundit politike dhe dështimin e negociatave mes mazhorancës dhe opozitës të ndërmjetësuara nga përfaqësuesit e PPE-së dhe PE-së për gjetjen e një zgjidhjeje për krizën politike që ka përfshirë vendin prej më shumë se dy muash. Përmes një komenti në faqen e tij zyrtare në rrjetin social “Twitter”, anëtari […]

Vazhdo të lexosh

Donald Lu kërkon ‘ndihmë’ për krizën politike tek Majlinda Bregu

Donald Lu  dhe deputetja demokrate, Majlinda Bregu janë takuar bashkë për më shumë se 60 minuta në Hotel Rogner në Tiranë. Pas takimit, Bregu tha se foli për situatën politike në vend, pa specifikuar cilat ishin idetë e Donald Lu për zgjidhjen e krizës. “Siç dihet javës tjetër vjen në Tiranë Kryetari për Çështjet e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Artan Fuga: Zgjidhje e krizes per zgjedhjet te lira?

Duhet nje qeveri dhe ligj zgjedhor qe te mos plotesonte as ndonje ender opozitare per t’i marre zgjedhjet ne tavoline qysh me pare, dhe poashtu te mos lejonte forcat qeveritare te benin presion mbi gjyhnaqaret per t’ua marre votat si perhere me perdhune. Eshte e mundur? Po, si jo! Krejtesisht! Me nje fjale duhet nje […]

Vazhdo të lexosh