PhD, Diola Dosti-Baftiu, nutricionistja e mirenjohur flet per vlerat e Kripes Roze te Himalajes tek Neranxi Show ne News 24.

Pse duhet të përdorim kripë roze himalaje?! Kripa është esenciale për jetën, ne nuk mund të jetojmë pa të. Megjithatë duhet të konsumojmë kripë të shëndetshme. Nëse doni që organizmi juaj të funksionojë si duhet, ju duhet një kripë e kompletuar me të gjitha elementët natyrorë. Fatkeqësisht kripa që përdorim ne sot për gatim etj., […]

Continue Reading

Biznesmeni i njohur denoncon AKU: bllokohet Neranxi që të shese dikush tjetër

Institucionet shteterore qe i sherbejne vetem klienteve te pushtetit dhe sabotojne punen e kritikeve te tij! Nga Nikollaq Neranxi Te dashur miq! Dua te bej publike nje beteje qe po ben prej disa muajsh Kompania Neranxi me AKU! Nje nga produktet qe ne importojme eshte kripa e Himalajeve! Besoj nuk ka nevoje te rendis benefitet […]

Continue Reading

AKU gjobit me 26 mln lekë dy subjektë si dhe bllokon dhe heq nga tregu 31.2 ton kripë me nivel të ulët jodi.

Në përmbushje të misionit të saj, për mbrojtjen e shëndetit të konsumatorit, me në fokus parandalimin, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bën me dije se vijon monitorimin/kontrollin e zbatimit të legjislacionit në fuqi nga Operatorët e Biznesit Ushqimor (OBU). Së fundi, nga kontrolli i ushtruar në dy subjekte kryesore tregtuese të kripës në vend (“Eurolab” dhe […]

Continue Reading

Këto janë 10 ushqimet që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve

Janë 10 ushqime që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve që më mirë t’i eleminojmë sa jemi në kohë. 1. Yndyrnat që gjenden në ushqimet e ëmbla të konfeksionuara si biskotat, kekrat e ndryshëm (margarina apo vaji i palmës) 2. Mishi i kuq. Në rast se vërtet nuk bëni dot pa të, hani […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Një shaka pa kripë e Kryetarit të Bashkisë.

Ftoj kryetarin e Bashkise te dale pas ores 20.00 ne lagjen e Kombinatit dhe zonat afer. Banoret detyrohen te mbyllin dritare e dyer,te izolojne cdo kontakt me ajrin. Helmet qe leshojne djegia e plehrave ne Sharre jo vetem ndot por rrezikon te helmoje njerezit. Ne ato zona ka te rritur e te moshuar qe nuk […]

Continue Reading

Si të largojmë erën e keqe të këmbëve/ Ja kura

Era e keqe e këmbëve është e sikletshme për ata që e vuajnë një problem të tillë. Kjo ndodh zakonisht kur këmbët tuaja djersijnë dhe djersa nuk avullon, për shkak të këpucëve apo çorapeve që keni veshur. Bakteret ushqehen me djersën dhe qelizat e vdekura të lëkurës, duke prodhuar erën e keqe të këmbëve. Nëse […]

Continue Reading