Zbardhet dosja e plotë/ Si e fshehu policia ngjarjen e përdhunimit në Kavajë

Zbardhet e gjithë ngjarja e rëndë e ndodhur në Kavajë, ku 8 adoleshentë kanë përdhunuar për disa muaj një nxënëse vetëm 13 vjeçe. SYRI.net ka mundur të sigurojë dosjen e plotë të prokurorisë, e cila e ka dërguar në Gjykatën e Durrësit për masat e sigurisë. Aty tregohen me detaje se çfarë ka ndodhur që […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Xhafaj si fillim i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin.

Basha e konsideroi largimin e ministrit të Brendshem, Fatmir Xhafaj si fillimin e shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha shkruan se “Largimi i Fatmir Xhafës, të vetmit ministër të brendshëm në Europë me vëllain trafikant droge, është një hap i rëndësishëm në betejën tonë për të […]

Vazhdo të lexosh

Vasili/ Drejtësia mban gjallë kriminalitetin. VIDEO

Lsi, ka zhvilluar sot një mbledhje të Grupit Parlamentar. Në përfundim të kësaj mbledhjeje, ka qenë kreu i grupit, Petrit Vasili, që ka dalë në një deklaratë për mediat, duke bërë të ditur dhe qëndrimin që do mbajë partia e tij këtë sesion parlamentar. Vasili tha se  LSI ka një moto të vetme këtë sesion, […]

Vazhdo të lexosh

Vasili paralajmëron Ramën: Bëj kujdes me telefonatat!

Petrit Vasili ka këshilluar kryeministrin Edi Rama të bëjë kujdes, teksa në një deklaratë për mediat, ka prekur ‘çështjen Tahiri’. Ai i ka sugjeruar kryeministrit Edi Rama të bëjë kujdes me “komunikimet, me telefonat, kërcënimet, joshjet” edhe pse “e ka zënë një hall i madh”. Petrit Vasili akuzoi kryeministrin për lidhje me krimin. “Në këto […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokol Gjoni/ ‘Bashkëqeverisja’, si kozmetikë e simbiozës me krimin.

E artikuluar së fundi si një koncept që tejkalon dogmat populiste të kryeministrit, “bashkëqeverisja” është artifici pas së cilit Rama po përpëlitet në zallishten e mundësive të tij për të shpëtuar nga derexheja e fundosjes që ka ngërthyer anijen qeverisëse. Qytetari shqiptar, nga skaji më i largët e deri në zemër të qyteteve të mëdha, […]

Vazhdo të lexosh

Lala plas bombën në ‘Opinion’: Politikanët kanë lidhje me krimin, ka përgjime .

Gazetarja e kronikës në “Neës 24”, Klodiana Lala, sot, në emisionin “Opinion” deklaroi se ekzistojnë disa përgjime që lidhin emra të njohur të politikës me eksponent të rrezikshëm të krimit. Lala tha pavarësisht provave jo të plota që zotërohen, në disa dosje, dalin emra të disa politikanëve të rëndësishëm, megjithatë hetimet kanë mbetur vetëm në […]

Vazhdo të lexosh

Doris Pack: Qeveria e Tiranës e lidhur me krimin, diplomatët heshtin

Presidentja e Forumit te Grave te PPE Doris Pack shprehu shqetësim për qeverisjen e lidhur me krimin në Shqipëri, siç tha ajo, dhe qortoi heshtjen e diplomatëve të huaj. Pack kritikoi qëndrimin e Ministrit të Jashtëm të Gjermanisë gjatë vizitës së tij në Tiranë. “Ajo çfarë po ndodh në Shqipëri aktualisht është një çmenduri. Vendi  […]

Vazhdo të lexosh

Shkarkohen nga detyra zyrtarët e policisë të implikuar në kultivimin e kanabisit/ Emrat

Në një konferencë të posatshme shtypi, Çako theksoi se disa ditë më parë në Lezhë u zbulua një parcelë me më shumë se 500 fidanë kanabis sativa e kultivuar së fundmi. Në bazë të hetimeve, u arrit në konkluzion se punonjës policie në drejtorisë vendore të Policisë së Lezhës dhe komisariatit të Kurbinit kanë shpërdoruar […]

Vazhdo të lexosh

Basha i përgjigjet Ramës: Je pinjoll i komunizmit, nuk ka zgjedhje pa opozitën.

Kreu i demokratëve ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama dhe funksionarët e Partisë Socialiste, për të cilët thotë se janë pinjollë të ish-elitës komuniste. Sipas Bashës, protesta opozitare do të vazhdojë për të arritur synimin e saj, që zgjedhjet mos diktohen nga krimi. Në një status në Facebook, Basha thotë se nuk mund të ketë qeverisje […]

Vazhdo të lexosh

Kamza i ve emrin “Donald Trump” një rruge të saj. Basha në krahë të Mziu-t

Lulzim Basha, e ka dhënë sot mesazhin e protestës nga sheshi kryesor i Kamzës, duke iu drejtuar qytetarëve të saj me fjalët se ata janë dëshmia që tregon se fatin në dorë e kanë vetë qytetarët, se ata janë qytetarët që ia përplasin të vërteta në fytyrë Kryeministrit. Ai vuri në dukje se për të […]

Vazhdo të lexosh

Dega 7 e PD-së Tiranë, thirrje për rezistencë. Nga ky bashkim i madh kanë frikë vetëm ata që duan ti mbajnë shqiptarët te nënshtruar/ Foto

Protesta e opozitës është bashkimi me i madh i qytetarëve kundër padrejtësise, kundër keqqeverisjes, kundër varfërisë. Në të po marrin pjesë të gjithë qytetarët, gra, burra, të reja, të rinj, pensionistë, familjarë, studente, gjimnaziste dhe intelektuale, njerez te artit, kultures e sportit, te papune e sipermarres, fermere dhe punetore. Nga ky bashkim i madh kane […]

Vazhdo të lexosh

Arkitektët në çadër me Bashën: Rama përdori Sorosin për propagandë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij akuzoi Ramën se ka përdorur Sorosin për të bërë propagandë dhe për të mbrojtur krimin në vend. “Rama ka përdorur rrjetin e Soros për të bërë propagandë dhe për të mbrojtur krimin dhe korrupsionin. Ky ka qenë realiteti deri para pak kohësh. Siç po ndodh ditë […]

Vazhdo të lexosh