Nga Silvi Bano/ Parandaloni krimin, mjaft raportuat shifra në letra

Sërisht dhe një kronikë tjetër e zezë,ky ishte mendimi i parë para pak ditësh teksa dëgjoja për ngjarjen e Kavajës e cila tronditi jo pak opinionin publik dhe “tabanin” e shoqërisë shqiptre. Sërisht po dëgjojmë për marzhe të larta dënimesh dhe emisione të tëra dedikuar krimit. Por pyetje që natyrshëm ia vlen të ngrihen janë: […]

Vazhdo të lexosh

Indrit Hoxha/ Beteja më e madhe dhe e vetme është kjo me krimin e organizuar dhe me përfaqësuesin politik të tij në krye

Edi Rama nënshkroi “frontin” e madh me qytetarët. Bashkëqeverisje! Përveç gjithë formës e përmbajtjes bolshevike e populiste të kësaj ndërmarrjeje, kjo lëvizje djallëzore politike ka edhe një rrezik tjetër të madh: goditjen përfundimtare të opozitës. “Populli në këmbë – partia në ballë”, motoja e rilindur e Enverit s’është as më pak e as më shumë […]

Vazhdo të lexosh

SPAK para sfidës; “Ndiq investimin, të zbulosh krimin”!

Nga Nikollaq Neranxi Ditët e fundit, Ambasada Amerikane në Shqipëri, ka intensifikuar dhënien e informacioneve të detajuara mbi Reformën në Drejtësi. Me një grafikë shumë tërheqëse dhe shpjegim të thjeshtë, ndër të tjera, ky institucion është kujdesur të sigurojë shqiptarët, se ky proces nuk ka asnjë shans të deformohet apo më keq akoma, të korruptohet, […]

Vazhdo të lexosh

Tërhiqet nga gara për Bashkinë Lezhë kandidati i Patozit/ Nuk mund të shërbej si fasadë për krimin.

Kandidati i Bindjes Demokratike në qarkun Lezhë, Salvador Kacaj, ka njoftuar sot se është tërhequr nga gara. Në një letër drejtuar KQZ, ai shprehet se propozimin për të përfaqësuar Bindjen Demokratike në 30 Qershor e vlerësoi si një mundësi për të marrë pjesë në një garë për të mirën e Lezhës, por se disa rrethana […]

Vazhdo të lexosh

Fatmir Xhafa del kundër kryeministrit për…

Ish-ministri brendshëm dhe një prej juristëve më të mirë shqiptarë dhe më profesionisti në sallën e parlamentit, Fatmir Xhafa ka reaguar sot në mbledhjen e komisiont parlamentar të ligjeve ku ishte kërkuar nga PS dhe kryeministri ndryshimi i Rregullores së Kuvendit. Nga Opozita është kundërshtuar ndryshimi i Rregullores pasi, sipas tyre, ajo bëhet që PS […]

Vazhdo të lexosh

Gjeneral, me kujtove ish ministren e mbrojtjes Mimi Kodheli, kur i turperoi dhe u perdhosi gradat koloneleve

Gazetarja Anila Hoxha ironizon ditën e parë të punës së zv/ministrit të Brendshëm. Reagimi i plotë i Anila Hoxhës: Ne diten e pare te punes, Sander Lleshi na paska firmosur dy urdhera. E para, policia te bashkepunoje per plehrat. Gjeneral, me kujtove ish ministren e mbrojtjes Mimi Kodheli, kur i turperoi dhe u perdhosi gradat […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Xhafaj si fillim i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin.

Basha e konsideroi largimin e ministrit të Brendshem, Fatmir Xhafaj si fillimin e shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha shkruan se “Largimi i Fatmir Xhafës, të vetmit ministër të brendshëm në Europë me vëllain trafikant droge, është një hap i rëndësishëm në betejën tonë për të […]

Vazhdo të lexosh

Eduart Ndocaj thirrje Bashës: Të largojmë me çdo mjet Edi Ramën/ VIDEO

Dorëheqja e Fatmir Xhafës, nga posti i ministrit të brendshëm, ka sjellë dhe reagimin e politikës, ku përfaqësues të ndryshëm nga gjithë spektri poliitk shqiptar kanë reaguar duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Rama, si “koka” e krimit të organizuar në vend dhe si personi përgjegjës për situatën e rënduar ekonomike dhe politike. Ndër zërat më […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Kur prokuroria mbron krimin, ka rënë shteti.”

Në një mesazh lëshuar nga rrjetet sociale, pak më parë, Basha shkruan: “Tashmë është e qartë për këdo se Edi Rama ka patur një plan të mirëmenduar e të shtrirë anembanë vendit, për bashkëpunim me krimin për të vjedhur zgjedhjet. Duhet urgjentisht një hetim i posaçëm dhe i pavarur për këtë operacion kriminal. Vangjush Dako […]

Vazhdo të lexosh

Deputeti i PS thirrje për protesta kundër policisë

Është deputeti i Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës, Gjetan Gjetani, i cili me anë të një statusi në Facebook, ka dënuar ashpër ngjarjet e fundit kriminale të ndodhura në zonën e Kurbinit, ku ai e ushtron funksionin e tij si deputet. Gjetani është shprehur se fajtori i vetëm i kësaj situate është Policia e […]

Vazhdo të lexosh

VOA/ Të kërcënuar nga krimi: 45 gazetarë po lënë Shqipërinë

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë bëri sot të ditur se mbi 45 gazetarë nga media të ndryshme kanë kërkuar azil ose nënshtetësi të shteteve të tjera në përpjekje për tu larguar nga vendi prej kërcënimeve që marrin gjatë ushtrimit të detyrës. Drejtuesi i Unioni të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa thotë se në periudhën 2017-18 janë […]

Vazhdo të lexosh

Basha me grupin parlamentar: Luftë bashkqeverisjes me krimin.

PD ka mbledhur grupin e saj parlamentar per te diskutuar rreth zhvillimeve te sotme ne kuvend. Gjate fjales se tij kryetari Basha ka deklaruar dhe shpallur lufte bashkqeverisjes me krimin. Asgje nuk duhet te na ç’fokusoje nga problemet madhore dhe te renda qe po ndodhin ne vendin tone. Çlirimi i politikes nga krimi mbetet prioriteti […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi me LRI: Krimi nuk e ka më frikë shtetin

Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me Komitetin Drejtues të LRI. Kryemadhi tha gjatë fjalës së saj se “Shqipëria është në gjëndje alarmi, krimi ska më frikë nga shteti sepse shteti është në duart e kriminelëve. Kjo pasi kryekrimineli që është kryeministër, është ai që drejton krimin në vend”. Më tej ajo bëri një pasqyrë […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Klodiana Lala po investigonte kokainën dhe lidhjet e familjeve qeveritare mafioze

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala. Ai thotë se “fallangat e krimit te narkoqeverise se Norieges ndermoren nje sulm te armatosur terrorist ndaj shtepise dhe prinderve te gazetares Klodiana Lala!”. “Ky akt i porositur dhe oranizuar nga familjet e medha mafioze te narkoqeverise se Norieges, perben nje pershkallezim te ri […]

Vazhdo të lexosh

Kokaina e sotme, Presidenti Meta: Krimi rrezikon sigurinë kombëtare

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta përshëndet aksionin e fundit të Policisë së Shtetit për kapjen e 613 kg kokainë në Portin e Durrësit. Presidenti Meta duke theksuar rrezikun kryesor që i vjen sigurisë kombëtare të vendit nga fuqizimi i krimit të organizuar dhe trafikut të drogës, kërkon thellim të mëtejshëm dhe intensifikim të bashkëpunimit të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Albina Deda Gjoci/ Ngrihet steka e krimit shtetëror!

Largimi i Haki Hashashit pas shefit te tij Sajmir Tahiri nuk eshte aspak reflektim per gjemen kriminale qe ka krijuar Narkoshteti! Eshte thjeshte nje rokade mashtruese pasi qe, vete Fatmir Xhafa eshte pjelle e nje stadi te avancuar e krimit te organizuar. Kush mund te mendoje se vellai i njerit nga eksponentet e vertetuar rajonal […]

Vazhdo të lexosh

Berisha takon Romano Prodin/ Korrupsioni dhe krimi, arsyeja që frenon investimet e huaja

Ish-kryeministri  Berisha zhvilloi ditën e sotme një takim me Romano Prodin, ish-kryeministrin e Italisë. Gjatë takimit është diskutuar për investimet e përfituara nga BE-ja gjatë qeverisë së kaluar dhe faktit se qeveria Rama në mandatin e parë dhe të dytë nuk ka marrë asnjë fond për investimet. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në Facebook: […]

Vazhdo të lexosh

Rama vazhdon shakatë/ Të fortët nuk do ti gëzojnë lekët që fitojnë nga krimi

Gjatë një takimi në Akademinë e Rendit, Rama është shprehur se, kush ka përfituar nga aktivitetet kriminale nuk do ti gëzojë paratë. Rama duket se ka harruar se ka më shumë se 4 vite që është kryeministër dhe deri më sot nuk ka ndodhur asnjë gjë nga ato që vetë ai ka thënë gjatë kësaj […]

Vazhdo të lexosh