Nga Kreshnik Çollaku/ Mbajeni larg Gjimnazin Shaban Collaku ,Klosin dhe femijët e tyre nga betejat politike zonja ministre

E nderuara zonja Ministre e Arsimit. Sot nje dite pas hapjes se vitit shkollor nje lajm trondites vjen nga Klosi/Mati. Gjimnazi Shaban Collaku eshte mbyllur. Godina rrezikon te shembet.  Mbi 460 nxenes kane mbetur pa mesim. E njoh gjendjen e shkolles. Prej me shume se dy vite Bashkia Klos kerkon deshperimisht fonde per restaurimin e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku/ Bastardohet Ministria e Jashtme

Per here te pare qe nga themelimi i shtetit Shqiptar…bastardohet Ministria e Jashtme. Ministria e re do tu quaka ministri per Europen dhe Punet e Jashtme. Integrimi Europian eshte nje Prioritet Strategjik i Politikes sone te Jashtme..,por politika e jashtme e nje vendi normal eshte me e gjere se nje marredhenie strategjike. Emertimi naiv dhe […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Qëndrimet e PD merren dhe përcaktohen e më pas edhe shpallen nga forumet e PD

Ka nje spekulim mendjelehte nga te gjitha palet (ata qe i thone e ata qe i besojne) lidhur me qendrimet e PD. Deklarata,opinione,komente,statuse individesh,merren komentohen analizohen e gjykohen si qendrime te PD. Qendrimet e PD merren dhe percaktohen e me pas edhe shpallen nga forumet e PD. Kjo eshte nje tradite etike por dhe nje […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Luftë klase në administratën e ‘depolitizuar’.

Sfida banale dhe sjellja harbute,duke dhunuar cdo norme etike dhe ligj te shtetit…qe militantet politike rilindas te Ministrise se Arsimit,nen petkun e drejtoreve..,i bejne Ministres se Arsimit Znj Karabina eshte prove se sa e degraduar e politizuar dhe e paafte per te respektuar statusin eshte trupa e administrates publike. Nje nder problemet madhore qe Shqiperia […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku/ Debati dhe shthurja

Ngjan e njejta gje por jane gjera te ndryshme. Perdoren te njetat argumente por per qellime te ndryshme. Zhvillohet nga te njejtet aktore por me motive te kunderta. Pershkohet i njejti proces por me destinacion te ndryshem. Çfare po ndodh sot perreth Partise Demokratike por Jashte saj eshte tipikisht nje situate shthurje. Individe e grupe,pastaj […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Republika e Barkut zbrazur dhe dinjitetit të bërë Leckë !!

Po ndodh ne Qender te Tiranes…para publike,taksat tuaja..per fushaten e Rilindjes. Nese ka nje turp kjo fushate eshte aktiviteti i sotem i bashkise Tirane,se bashku me falenderimet per rradhet e ministrave nga KryeBashkiaku i cili kerkoi e mori vota te Qeverise Tiranen…jo ti beje fushate Qeverise. Turp,por ne kete vend Turpi po behet kategori vlere […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku/ Sot është Koha e betejës,koha e Kuvendit nuk ka ardh akoma.

Kam vene re jo pa keqardhje se ne debatin e PD per listat jane perfshire dhe dy kryetare partishe aleate me peshe elektorale te diskutueshme,te cilet mbajne vende ne zona te sigurta ne listat e PD. Po te dy i kam pare te perfshire dhe ne replika publike ndaj deklaratave te zonjes Topalli,duke u lejuar […]

Vazhdo të lexosh

Jep dorëheqjen kreu i AK-së për Tiranën Augent Xhaferaj

Pas paralajmërimit të kryetarit të saj Kreshnik Spahiu për një dorëheqje nga partia si pasojë e dështimit të negociatave me Bashën, ka ardhur dorëheqja e parevokueshme e kryetarit të AK-së për Tiranën, Augent Xhaferraj. Përmes një komenti të gjatë në faqen e tij zyrtare në rrjetin social “Facebook”, Xhaferraj falënderon të gjithë bashkëpunëtorët e tij […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Manipulim i Neveritshëm Mediatik.

Në nje status te tijin ne facebook, sekretari per mardheniet me jashte në Partine Demokratike, Kreshnik Çollaku, hedh drite mbi manipulimet e mediave të majta rreth masivitetit te protestes se djeshme. Ja se çfarë shkruan në profilin e tij z Çollaku: Burime rrefejne se “pamjet” qe disa tv ilustruan dje protesten,ishin realizuar rreth ores 10.30 […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Edhe po të doja të terhiqesha… ky nuk më le.

Shefi i Departamentit per Politike te Jashtme ne PD, Kreshnik Çollaku, shkruan sot ne nje status te tij nje pergjigje shume te shkurter per letren e gjate te Komisionierit te Johannes Hahn drejtuar shqiptareve! “Edhe po te doja te terhiqesha… ky nuk me le. Kam vendoosur ta rris ne kete vend. Prandaj neser dhe cdo […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Një sprovë për negociatorët e BE.

Sot Kryeministri vuri ne pikpyetje serioze rolin dhe kontributin e cdo faktori nderkombetar ne Shqiperi. Deklarimi publik se investimi i gjate dhe serioz i negociatoreve nga BE,ambasadoreve,negociatoreve etj permbledhur ne “Propozimet McCalister”,ishte “vetem nje loje” te ciles kryeministri nuk kishte asnje qellim ti qendronte seriozisht….,eshte nje neperkembje dhe shembje i autoritetit te atyre qe i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku/ Ariun dhe Shumicën e vret pesha e vet

Nuk e kam pëlqyer kurrë gjuetinë,më duket shumë mizore. Por shpesh, është intresante të flasësh me gjahtarë. Tregojnë histori të bukura edhe kur nuk thonë të vërteta. Sidoqofte, një nga këto histori më ka mbetur në mënyrë të çuditshme në mendje. Dikur, një gjahtar më tregonte se një ndër kafshët më të vështira për tu […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Jetike ndërhyrja e prania e SHBA-së në Ballkan.

Ballkani i tere eshte ne krize. Menaxhimi i krizave te Ballkanit si ceshtje evropiane,sic qe qasja e mandatit te dyte te presidences Obama..duket se ka renduar dhe thelluar problemet ne Ballkan. BE me gjithe deshiren e mire duket se po has veshtiresi serioze ne kuptimin dhe zgjidhjen e krizave Ballkanike. Proceset hiperburokratike,paqartesi ne evidentimin e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku: Suksese në jetë, Ditmir Bushati !!!

Kryeministri dhe Ministri i Jashtem pasi u perpoqen pa sukses te manipulojne qendrimjn e SHBA lidhur me krizen politike ne Shqiperi..,keto ore kane shperthyer ne nje korale te coroditur ne perpjekjen deshperake per te realizuar ate cka deshtuan ta bejne sot tere dites. Qendrimi i SHBA eshte i qarte. SHBA i ka kerkuar ministrit te […]

Vazhdo të lexosh

Sipas Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar

Organizata kriminale “Hakmarrja për Drejtësi” nuk ka ekzistuar asnjëherë. Çështja penale e ngritur ndaj 10 personave të akuzuar si anëtarë të saj është tërësisht e falsifikuar dhe e montuar nga persona të papërgjegjshëm të strukturave të ndryshme shtetërore përmes provave të stisura e të pavërteta. Ky është thelbi i arsyetimit të vendimit të Gjykatës së […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku: Rama për herë të dytë pjesë e fushatës Anti Trump !!!

Ka disa dite qe ka shperthyer nje sulm mediatik i paprecedente i Demokrateve amerikane kundra Presidentit Trump. Fushata mediatike synon te rrenjose ne opinion idene se fitorja Trump u mbeshtet nga influenca ruse ne SHBA. Absurde kur mendon se historikisht Republikanet amerikane kane mbajtur qendrime antiruse shume me radikale se Demokratet. Sado e rende dhe […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku: Gjirize të Fëlliqësisë Publike.

Sot dy gazetat qeveritare “Shqiptarja.Com” dhe “Tema” kane botuar dhe shperndare nje shkrim ku sipas tyre paraqitet nje liste drejtuesish te PD te mbeshtetur permes projektesh apo financimesh nga Fondacioni Soros. Ne mes emrave permendet edhe emri im. Banalitetit te ketyre shpifjeve mbase nuk do te ishte e udhes tu pergjijesha por ne respekt te […]

Vazhdo të lexosh