Çollaku/ Në Tiranë rrezikojnë të humben 50 prona e troje publike si “dhuratë” për miqtë e pushtetit.

Prej 4 vitesh ne Keshillin Bashkiak Tirane (te shkuarin,ky i sotmi eshte Keshill Popullor),ne cdo mbledhje te Keshillit eshte paraqitur nga Bashkia e Tiranes kjo kerkese.Prona eshte publike dhe qartesisht jepet “dhurate” miqve te pushtetit e te qeverise. Per kater vite ne cdo mbledhje,Opozita bllokoi me vote grabitjen e kesaj prone publike.Drejtuesit e Bashkise Tirane […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Si mundet çdo ekran, çdo ditë, të transmetojë live me orë të tëra ëdo konferencë shtypi të ministrave?

Po si mundet cdo ekran,cdo dite,te transmetoje live me ore te tera cdo konf shtypi te ministrave e drejtoreve dhe kusurit qe vjen pas(nga ceshtjet e rendesishme te ato me banalet)?? Cdo ore transmetim live paguhet nga qeveria me taksat tona. Se pse paguan qeveria kjo dihet,propoganda eshte gjithcka. Sepse u hapen ekranet edhe kjo dihet…shpenzimet duhen […]

Vazhdo të lexosh

Forca e nje Opozite eshte raporti me te verteten,jo numri i te punesuarve neper Bashki.

Nga Kreshnik Çollaku. Ka nje debat,jo te paaresyeshem,nese humbja e mundesive per te punesuar militante neper Bashki…,do te mund te dobesoje forcen elektorale te PD. Une vazhdoj mendoj fort,se opoziten nuk e fuqizojne politikisht apo elektoralisht,rrogat,zyrat e vendet e punes. Rrogat e vendet e punes lehtesojne jeten,perditshmerine e cdo individi militant partie apo jo. Punesimi eshte […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Po rilind Aleanca e Qelbësirave

Po rilind Aleanca e Qelbesirave…e kjo i ben shume mire ambientit publik e politik. Kur kjo histori te mbaroje,e do te mbaroje shpejt…te gjithe do te jetojme ne nje ambient me te paster. Ndaj,delirante,mashtrues,pazarexhinj,dallkauke me kollare ose jo,te shitur e te blere…bashkohuni se ju ka ardhur dita. Merrni mandate e kapni bashki,zhgerryhuni ekraneve,lepini e peshtyni…trasheni ndotjen […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Kur qeverisin Tutkunët…

Liberalizimi i vizave me SHBA eshte i mundshem. Padija ose paaftesia nuk eshte argument. Demenca diplomatike e rilindjes dhe propaganda bajate nga media firmato sot kapi nje rekord te ri. Mjerim i madh qe edhe pas 6 viteve ne qeverisje nuk kane kuptuar e as zbuluar se liberalizimi i vizave me SHBA (visa waiver program) […]

Vazhdo të lexosh

Çollaku/ Trualli Publik, shtitet apo jepet me përdorim, vetëm me vendim të Këshillit Bashkiak

Çeshtja e Teatrit eshte nje pirg abuzimesh,por me kryesori dhe themelori eshte uzurpimi/grabitja e prones publike ne Tirane. Kushtetuta e Shqiperise dhe Ligji i VetQeverisjes vendore sanksionon qarte se Trualli Publik,shtitet apo jepet me perdorim,vetem me vendim te Keshillit Bashkiak (parlamentit te qytetit) me nje votim prej 3/5 (37 vota ne rastin e KB Tirane). […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Tirana zyrtare çdo ditë, nga një hap më larg Washingtonit.

Thellohet diferenca strategjike mes qendrimeve te Tiranes zyrtare dhe Washingtonit. Ne fjalen e tij ne Vjene,ministri i jashtem i Shqiperise i ka thurur nje fjalim plot lartesime “multilatarlizmit” ne marredheniet nderkombetare.  Nderkohe administrata e presidentit Trump shume nga problematikat nderkombetare ia dedikon ekzagjerimit te ketyre mekanizmave ne favor te interesave te disa vendeve ne dem […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Ne nuk ju tradhëtuam.

Një e vertete qe duhet thene. Disa muaj me pare nje grup aktoresh na ftuan si Keshilltate Bashkiake ne nje bashkebisedim per ceshtjen e Teatrit. Aktoret na kerkuan sensibilizim dhe mbeshtetje per ceshtjen e Teatrit. Aktoret i mundonte ideja kthyer ne klishe (jo pa aresye) se politika shitet e blihet..,ndaj kerkonin qe te mos i […]

Vazhdo të lexosh