I hoqi kandidatët e tepërt, reagon PD: Vendimi i KQZ i paligjshëm, i diktuar nga interesat politike të maxhorancës

17 Mars, 2021 | 23:20  Partia Demokratike reagon pas vendimit të KQZ për t’i hequr disa kandidatë nga listat e 25 prillit kësaj force politike, pasi kishte çuar më shumë nga sa e lejon ligji, përkatësisht 222 nga 153 që lejohet. Në deklaratë PD thekson se vendimi i KQZ është i padrejtë dhe i paligjshëm, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Mesila Doda/ Rënja e demokracisë

Si kurrë më parë ky vend po rrëshket drejt një situate dramatike. Nuk ka më asnjë institucion që të ketë mbetur në këmbë e të funksionojë brenda rregullave të një demokracie funksionale normale. Raporti i OSBE-ODHIRit që bëri ti pushtojë memecllëku e turpi gjithë trupën diplomatike në vend e për të cilin ende mediat nuk […]

Vazhdo të lexosh

KQZ të nisë punën/ 13 Tetori: Zbardhet takimi i Bashës me aleatët

 Kryetari i Opozitës gjatë takimit me aleatët është shprehur se KQZ e ka detyrim të pashmangshëm të përgatisë zgjedhjet e 13 Tetorit. ‘Shteti dhe partia janë dy gjëra të ndryshme. Ka një ndryshim rrënjësor midis të drejtës kushtetuese dhe të drejtës partiake.  I vetmi akt me fuqi kushtetuese në lidhje me zgjedhjet është dekreti i […]

Vazhdo të lexosh

Lajm bombë/ Pas një muaj KQZ vendos të japi rezultatin e votimeve më 30 Qershor.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatin përfundimtar të votimit të 30 qershorit. Si çdo votim tjetër i këtij procesi, me 4 vota pro dhe një kundër, KQZ ka shpallur fituesit e 61 bashkive dhe numrin e votave të fituara nga secili subjekt në shkallë kombëtare. Para votimit, kreu i KQZ Klement Zguri jo pak […]

Vazhdo të lexosh

Fituesi me 8% në Shkodër/ Valdrin Pjetri ultimatum Voltana Ademit: Më liro zyrën!

Valdrin Pjetri, kryebashkiaku që doli fitues nga zgjedhjet një partiake të 30 qershorit ka bërë një deklaratë për mediat. Ai është shprehur se Ademi duhet t’i lirojë zyrën. “Nga ndërkombëtarët Ademi s’ka pse kërkon ndërhyrje. Ademi pas vendimit të gjykatës do të duhet ta lirojë zyrën. Asgjë nuk na pengon për të marrë zyrën e […]

Vazhdo të lexosh

Grekët, çfarë perfeksioni! As KQZ, as ODIHR, as Palmer, as Mogherini, as lesh!

Nga Ylli Manjani. Çfarë perfeksioni demokratik! Grekët, dje bënë zgjedhje sot formuan qeverinë e re! As KQZ, as ODIHR, as Palmer, as Mogherini, as ambasada e as lesh. As blerje votash, as sherre komisionerësh. Punonjësve të shtetit s’u ndjehet zëri e as ka zë që ti kërcënojë. Votim i lirë, numërim i shpejtë, rezultat e […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet me jetë Kryetari i KQZ-së dhe familja e tij

Kërcënohet me jetë kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri dhe familja e tij. Pas mbledhjes ku anëtarët e KQZ-së u përplasën dje ashpër për hapjen e kutive të 30 qershorit, mësohet se kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, rreth 30 minuta pas mbledhjes ka marrë kërcënime me jetë për të dhe […]

Vazhdo të lexosh

Shtohen 40 mijë votues pas tre ditësh që ka mbaruar votimi.

Në një deklaratë zyrtare, zëdhënësja e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve është shprehur se pjesëmarrja në këto zgjedhje ishte 22.9% dhe se 812 mijë e 249 votuan për zgjedhjet lokale. Ndërkohë kujtojmë që KQZ tre ditë më pare deklaroi se pjesëmarrja e votuesve ishte 20.6%. Dhe ja deklarata e plotë e KQZ Tiranë më 03.07.2019 Deklarata […]

Vazhdo të lexosh

Ambasada e soros në Tiranë kërkon të ketë vëzhgues në zgjedhje.

Pas kërkesës zyrtare nga ambasadat, KQZ në mbledhjen e sotme ka akredituar vëzhguesit dhe përkthyesit e tyre të cilët do të jenë prezentë në 30 qershor. Mbledhje e KQZ dhe kërkesat e ambasadave27 Qershor, 2019 10:53 TIRANË- Ambasada e SHBA, Britanisë së Madhe dhe vendeve të tjera Evropiane kanë kërkuar që të kenë vëzhgues në zgjedhjet […]

Vazhdo të lexosh

Lefter Koka i PS-së firmos për Bindjen e Titit. Ka mbet pa firmos dhe Nexhmije Hoxha

Astrit Patozi, ka reaguar pas akuzave të PD se Kuvendi falsifikoi dokumentacionin, që Bindja Demokratike të regjistronte kandidatët në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Patozi thotë se BD nuk e ndalon asgjë për të garuar, dhe sqaron se BD ka dy deputetë që kanë firmosur në KQZ, Lefter Koka dhe Andi Përmeti. Reagimi i plotë: ASGJË NUK E […]

Vazhdo të lexosh

Me votat e 4 përfaqësuesve të PS “Bindja Demokratike” futet në zgjedhjet e 30 qershorit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klemend Zguri, është shprehur se ”Bindja Demokratike”, nuk plotëson kushtet ligjore për tu regjistruar në zgjedhje. Nga ana tjetër, me shumicë votash në KQZ, ”Bindja Demokratike” u regjistrua për zgjedhjet lokale. Me 4 vota pro dhe 1 kundër, partia e Astrit Patozit do marrë pjesë në zgjedhjet e 30 […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet drejt dështimit, pezullohet tenderi për fletën e votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për prodhimin e fletëve të votimit. Procedura në fjalë u pezullua, pas ankimimit që bëri pranë Komisionit të Prokurimit Publik, një nga kompanitë pjesëmarrëse në garë. Kjo konfirmohet edhe në faqen zyrtare të Komisionit të Prokurimit Publik ku është publikuar ankimimi, i cili lidhet me prodhimin […]

Vazhdo të lexosh

Refuzojnë mandatin e deputetit 8 kandidatë të PD-së/ Emrat

KQZ-ja i ka bërë thirrje kandidatëve që të dorëzojnë formularin e dekriminalizimin, disa nga deputetët e Partisë Demokratike kanë vendosur të mos i plotësojnë formularët duke mos pranuar mandatin e deputetit. Nisur nga ky fakt KQZ-ja ka vendosur shpalljen e moszgjedhshmërisë për 8 kandidatë të PD-së, duke fillluar nga Blendi Sulaj i cili vjen nga […]

Vazhdo të lexosh

Taulant Balla kërkon shkarkimin e kreut të KQZ

Grupi Parlamentar i PS është i vendosur, që edhe pse situata politike mes mazhorancës dhe opozitës është teje e acaruar, të rikthejë sërish në Kuvend kërkesën për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri. Vendimi është marrë gjatë punimeve në Konferenca e Kryetarëve, e cila ka përfshirë në kalendarin e […]

Vazhdo të lexosh

Basha për deputetët tradhëtarë/ Ata janë turpi i familjeve të tyre, pasi kanë shitur shpirtin.

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka nisur fjalën e tij në protestën e shqiptarëve, duke akuzuar ata kandidatë për deputetë që pranuan të marrin mandatin. Basha është shprehur se ata janë turpi i familjeve të tyre, pasi kanë shitur shpirtin. ‘Ata të mjerë, ata pak të mjerë që futen në atë godinë, shesin shpirtin, ata […]

Vazhdo të lexosh

Gjykata rrëzon Aqif Rakipin/ S’ka më Kuvend për të.

Gjykata Administrative ka vendosur të mos e kthejë në kuvend ish-deputetin e PDIU Aqif Rakipi, i cili dorëzoi mandatin në vit më parë me vendim të KQZ-së, pasi prekej nga Ligji i Dekriminalizimit. Gjyqtari i çështjes konstatoi se KQZ ka respektuar procedurën në rastin e ish- deputetit Rakipi pasi i ka dhënë atij mundësinë e […]

Vazhdo të lexosh

KQZ/ U hiqet mandati deputetëve Rakipi e Rehovica

KQZ-ja vendosi t’u hiqte mandatet dy deputetëve pas kërkesës së Prokurorisë. Ata janë subjekt i ligjit për dekriminalizimin, dhe sipas Prokurorisë kanë fshehur arrestimet në Itali. Ata akuzohen gjithashtu se kanë përdorur gjeneralitete të rreme. Me 5 vota pro nga të gjithë anëtarët e KQZ-së iu hoqën mandatet Rehovicës dhe Rakipit duke i kaluar mandatin […]

Vazhdo të lexosh

Sot KQZ vendos për mandatin Rakipit dhe Rehovicës

Pritet që sot KQZ të marrë në shqyrtim kërkesen e Prokurorisë së Përgjithshme për heqjen ose jo të mandadeve të dy deputetve Aqif Rakipi dhe Gledion Rehovica. Nje ditë me parë KQZ ka konfirmuar se kishte marrë informacion për pesë kërkesa bazuar mbi ligjin e dekriminalizimit nga Porkuroria. Në dy prej informacioneve kërkohet heqja e […]

Vazhdo të lexosh

LSI ankimon rezultatin e zgjedhjeve në KQZ për blerje votash nga kanabisi

Lëvizja Socialiste për Integrim do të ankimojë rezultatin e zgjedhjeve të 25 qershorit. Burime të rezervuara nga selia e LSI-së, thanë mbrëmë për “Koha Jonë”, se do të paraqesin në KQZ dhe të gjitha institucionet e drejtësisë në vend ankimim të rezultatit për zgjedhjet parlamentare. Burime nga LSI theksuan se procesi i zgjedhjeve para dhe […]

Vazhdo të lexosh