Nga Enver Bytyçi/ Presidenti kamikaz në dy kuptime i Kosovës!

Për herë të parë në historinë e shtetit nga Hamurabi e deri më sot presidenti i një vendi, përkatësisht presidenti i Kosovës, “vullnetarisht” i fal territor vendit që Kosovën e pushtoi, e masakroi, e dhunoi, e përdhunoi, e dogji në flakë dhe e shkatërroi! Enver Bytyçi Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka lëshuar dje një […]

Continue Reading

Apel i policisë: Mos postoni foto nga dasmat, apo kur jeni me pushime

Policia e Kosovës në një komunikatë dërguar  mediave ka përsëritur se është e përkushtuar për ruajtje të rendit dhe ligjit si dhe për mbrojtjen e pronës së qytetarëve. Në njoftim, policia rajonale e Gjilanit u ka bërë thirrje banorve që të mos publikojnë fotografi që tregojnë vendndodhjen e tyre, pasi kjo po ua mundëson hajdutëve […]

Continue Reading

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Atentati kundër Ivanoviç drejtohet kundër Kosovës!

Vrasja e Oliver Ivanoviçit mëngjesin e 16 janarit 2018 ishte një tragjedi njerëzore, një akt barbar, ishte një vrasje politike, por dhe një sinjal i qartë për përkeqësimin e tensionimin e situatës në marrëdhëniet etnike në Kosovë e më gjerë në Ballkanin Perendimor. Ivanoviç, megjithëse i dënuar nga gjykata me kusht për “krime lufte në […]

Continue Reading

Tension në veri të Kosovës, Policia kërkon vrasësin e Ivanoviçit

Oliver Ivanoviq, është sulmuar me armë zjarri para zyrës së tij në veri të Mitrovicës nga një veturë në lëvizje. Kryeprokurori i Prokurorisë në Mitrovicë, Shyqyri Syla, ka konfirmuar që Ivanoviç nuk u ka mbijetuar plagëve. Nga Deutsche Welle. Tash për tash policia nuk i di autorët e sulmit sikundër nuk i di motivet. Pak minuta […]

Continue Reading

Vritet lideri i serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç

Burime të mediave kanë treguar se ai ka marrë 4 plumba në një atentat të organizuar, ndërkaq ka ndërruar jetë pas disa minutash në spitalin e MItrovicës në veri. Mgjarja ka ndoihur sot në mëngjes para zyrës së tij në veri të Mitrovicës raportohet se është sulmuar me armë zjarri Policia konfirmon vetëm se Ivanoviq […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Thika pas shpine që Rama i nguli Kosovës me votën në OKB!

Pa dashur ti hyj debatit mbi jerusalemin si kryeqytet i izraelit pasi kam qasje tjeter, e verteta eshte qe ata palestinezet skane lene rezolute pa votuar kunder Kosoves, dhe akoma nuk e kane njohur si shtet sot e kesaj dite duke mbajtur krahun e Rusise, Serbise dhe te gjitha qarqeve antishqiptare. Qeveria shqiptare kete mund […]

Continue Reading

Basha-Haradinaj/ Mbështetje e plotë dhe e gjithanshme e PD për sfidat e Kosovës

Lulzim Basha priti sot në një takim Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Lulzim Basha i uroi suksese Haradinajt në detyrën e re dhe me shumë përgjegjësi në drejtimin e qeverisë së Kosovës. Kryetari i Opozitës e siguroi z.Haradinaj për mbështetjen e plotë e të gjithanshme të Partisë Demokratike në rrugën e integrimit europian dhe euroatlantik […]

Continue Reading

Kryeministri Kosovës Haradinaj takon kandidatin për kreun e Legalitetit, Beniamin Bakalli

Kryeministri Kosoves Ramush Haradinaj po zhvillon nje takim zyrtare ne Shqiperi ku u takua pothuaj me te gjithe kreret e shtetit shqiptar dhe ata te spektrit politik. Sot mbasdite ai pati nje takim edhe me Princin Leka II si dhe me, Beniamin Bakallin, kandidatin per kryetar te Legalitetit. Biseda mes tyre u perqendrua mbi zhvillimet […]

Continue Reading

Nga Andi Bejtja/ ‘Ambasadorët dhe invenstimet!

Kam takuar shumë ambasadorë shqiptarë nëpër vite, dhe shumë aktive dhe inekzistente…Të gjithë pak a shume kanë pasur një fjali në gojë; e pranova këtë detyrë, madje këtë sakrificë, për hir të kalamajve, të bëjnë shkollën falas, të sistemohen….se me këtë rrogë e me këto buxhete, as bën dot diplomaci, as jeton dot si ambasador….Ej […]

Continue Reading

Ndahet nga jeta ish-kryeministri Kosovës, Basha: Pak njerëz i kanë shërbyer popullit si ti

Lulzim Basha, ka kujtuar ish-kryeministrin e Kosovës, Bajram Rexhepi, pas ndarjes nga jeta të këtij të fundit. Në një status në Facebook, Basha shkruan se “pak njerëz i kanë shërbyer popullit të tyre si ai, duke u kujdesur me përkushtim si mjek për jetët e njerëzve, duke luftuar për lirinë e tyre dhe duke drejtuar […]

Continue Reading

Zbulohen edhe në Kosovë grupe që duan të destabilizojnë vendin. A qëndron Sërbia pas tyre?

Një ditë pas publikimit në media të lajmit për sinjalizime nga shërbimet e sigurisë, se po përgatitej një atentat ndaj kreut të opozitës, Lulzim Basha, me qëllim destabilizimin e vendit, edhe në Kosovë autoritetet flasin për veprime të disa individëve dhe grupeve  të tyre, të lidhura me grupe dhe individë nga vende tjera jashtë Kosovës, […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Një bisedë e Edi Ramës me Ramush Haradinajn në Paris

Ramush, une po e marr kete medaljen e kaloresit, sepse nuk bera si ti, perkundrazi u bera mik me Serbine. Ti qe ke luftuar kunder saj rri edhe ca kohe ne izolim politik, sa ta zgjedhim mikun tone Vuçiç ne krye te shtetit te Serbise. Pastaj shohim e bejme, ndoshta do te me duhet te […]

Continue Reading

Nga Evandër Hasa: A ndihmoi Franca me arrestimin e Ramush Haradinaj që në Kosovë të fillojë një rezistencë kundra hajnave të qeverisë dhe idhtarëve të Serbisë?

ZVICRA dhe GJERMANIA jane dy shtetet kryesore ku SHQIPTARET e KOSOVES e shfrytzonin si burim te sigurimit FINANCAVE per te perballuar makinerine ushtarake te SERBISE. SOT perseri SHQIPTARET e ZVICRES po grumbullojne fonde me qellim berjen e gjyqit HAJNAVE qe vjedhin papushim ne KOSOVE. Shqiptaret e KOSOVES jane shume te ndjeshem ndaj padrejtesive dhe korrupsionit. […]

Continue Reading

Gashi “detyron” klubin e Kolorados të flasë shqip

Duket sikur Gashi kishte tifozë personalë në New York. Faleminderit të gjithëve që udhëtuat për të na mbështetur”. Ky ishte postimi në faqen zyrtare në “Facebook”, i klubit amerikan të futbollit Kolorado Rapids, ku aktivizohet sulmuesi i kombëtares shqiptare, Shkëlzen Gashi. Një flamur amerikan dhe një shqiptar mbyllnin postimin, i cili shoqërohej edhe me foto […]

Continue Reading

Shqiptarët, rezultojnë të jenë ndër përdoruesit më të lartë të facebook në rajon dhe Evropë

Sipas Internet Word Stat, që publikon të dhëna për përdorimin e internetit, në Shqipëri janë rreth 1.4 milionë përdorues të facebook. Për një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë, norma e penetrimit të facebook është gati 50%, çka do të thotë se gjysma e njerëzve në Shqipëri janë përdorues të rrjetit social më të madh […]

Continue Reading

Sipas CIA-s, Serbët e kanë marrë arin e Kërçovës

Central Intelligence Agency (CIA) ka publikuar me miliona dokumente të klasifikuara që shkruajnë informacione sekrete për të gjithë shtetet e botës dhe një ndër ta është edhe ish-Jugosllavia. Më herët mediat raportuan për planet e Rusisë për të krijuar një shtet maqedono-shqiptarë në Ballkan që pastaj do të bashkëngjitej me Shqipërinë. Këtë plan Rusia e […]

Continue Reading

Kukësi përmbytet nga plehrat e Malit të zi dhe Kosovës. Video

Prurjet në rritje të Drinit të Zi dhe Drinit të Bardhe i sollën kryesisht nga Kosova. Një panoramë tillë shfaqet me tepër se dy herë në vit. Sa herë dy lumenjtë kanë vërshime. Mbetjet plastike janë më së shumti, pas tyre vijnë ato spitalore dhe farmaceutike. Një pjesë e mirë e bregut te liqenit është […]

Continue Reading

Nga Arian Galdini: Lufta speciale kundër Kosovës, shqiptarëve dhe Ramushi!

Mund te ishte 2 marsi, dita e lirise se Ramushit. Por jo. U vendos nga Gjykata qe Ramush Haradinaj te mbahet peng ne France, edhe 1 muaj. Gjithcka flet per nje lufte speciale qe po i behet Kosoves dhe shqiptareve, ku Krytari i AAK, ish- Kryeministri i Kosoves dhe ish-Komandanti i UCK, eshte zgjedhur si […]

Continue Reading