Aleanca Trilaterale e Vuçiç-Rama-Zaev eshte destabilizuese dhe antishqiptare!

Nga Sali Berisha Miq, bashkepunimi rajonal eshte i dobishem dhe i domosdoshem po vetem kur ai behet midis shteteve sovrane dhe te barabarta. Ky bashkepunim zgjeron lirite themelore te qytetareve te vendeve te rajonit i sherben njohjes me te mire mirekuptimit midis njerezve dhe fuqizimit te shkembimeve ekonomike kulturore midis vendeve. Por efekte absolutisht te […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç merr siguri të plotë nga Greqia për mosnjohjen e Kosovës

Aleksander Vuçiç ka deklaruar se ka marrë siguri të plotë nga Greqia se nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe se raportet e mira të Athinës me Prishtinën nuk janë lajm aspak i mirë për Serbinë. “Unë nuk dua të them asgjë para se të dimë diçka, por ka pasur disa ndryshime […]

Vazhdo të lexosh

Kosovofobia – Gegofobia- Tropojanofobia e Leviatanit Edi Rama.

Azgan Haklaj Meditim në 12- Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Çdo shqiptar sot anëmbanë trojeve etnike feston me madhështi Pavarësinë e Kosovës.Apostrofoj edhe njëherë faktin se Nëntori i Parë i Moisiut tonë Gjergj Kastriotit (Skënderbeut), Nëntori i Dytë i Atit të Pavarësisë së Shqipërisë, Plakut të Urtë Ismail Bej Vlorës, Pavarësia e Kosovës janë trinomi […]

Vazhdo të lexosh

Mini shengeni pa Kosovën hap i pamatur që bie ndesh me vëllazërinë dhe çështjen kombëtare.

Nga Princ Leka II. Politika e Jashtme duhet të ketë kredibilitet dhe vazhdimësi. Ajo kurdoherë duhet të bazohet mbi tre parime: Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian, vënien në shërbim të plotë të integrimit të vendit në strukturat euro-atlantike duke mbështetur fuqimisht plotësimin e standarteve integruese, rritjen e rolit të Shqipërisë në rajon duke synuar […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati uron Albinin e Vjosën/ ‘Fitore pa të fortë’

Ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati ka uruar Albin Kurtin dhe Vjosa Osmani për zgjedhjet në Kosovë, teksa u shpreh se qytetarët kanë vendosur për ndryshimin. Bushati shprehet se Kosova i dha leksione të rëndësishme Shqipërisë mbi mënyrën e organizimit të zgjedhjeve. Gjithashtu Bushati, ka sulmuar edhe Edi Ramën, duke shkruar se zgjedhjet janë garë për […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Urime Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit për fitoren!’

Nga Lulzim Basha. Kosova hapi një faqe të re në rrugëtimin e saj si shtet demokratik. Populli i Kosovës votoi për ndryshim duke mandatuar opozitën për të udhëhequr në rrugën e transformimit ekonomik dhe integrimit euro-atlantik. Urimet më të përzemërta LVV dhe LDK, Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit për fitoren. Përgëzime udhëheqësve të forcave të […]

Vazhdo të lexosh

Kjo është Kosova/ Votohet e numërohet brenda ditës, liderët pranojnë humbjen

Ditën e djeshme u mbajtën në Kosovë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Këto zgjedhje erdhën si pasojë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit më 19 korrik, pasi u thirr në Hagë për të dëshmuar. Ndërkaq, 5 kandidatë garuan për postin e kryeministrit: Ramush Haradinaj: AAK-PSD; Vjosa Osmani: LDK; Kadri Veseli: PDK; Fatmir Limaj: […]

Vazhdo të lexosh

Vjosa Osmani apo Albin Kurti kryeministër?! Dy kandidatët më të mirë pas pavarësisë!

Enver Bytyçi Enver Bytyçi Që në momentin kur u mbyll afati i krijimit dhe regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore diskutimi më i madh në opinion lidhet me atë se kush do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës! Nëse nuk do të funksionojë konspiracioni alla shik-as i Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, i mbështetur nga Aleksandër […]

Vazhdo të lexosh

Këshilltarja e Ramush Haradinajt/ Isha aty kur t’i ngulën ‘thikat në shpinë’ ata prej të cilëve nuk e prisje

Këshilltarja e kryeministrit të dorëhequr Ramush Haradinajt, Meliza Haradinaj ka bërë një status një status në “Facebook” pak para se kreu i qeverisë i dorëhequr të niset për në Hagë. Meliza Haradinaj në këtë status thotë se Ramushi qëndroi stoikisht ndaj ndarjes së Kosovës mbajtjes për taksën etj. Meliza Haradinaj thotë se Ramush Haradinaj u […]

Vazhdo të lexosh

Kreshnik Çollaku/ Mbështetën Ramën, për të ndarë Kosovën.

Se cfare po ndodh ne Ballkan e me shqiptaret…,kupton me shume nga telefonata e Zaevit me disa komediane rus…,se sa nga gjithe deklaratat e ambasadoreve dhe euroburokrateve qe shkojne vijne e rrine ne Tirane. Telefonata e Zavit eshte shpjegues i mire per qendrimet e “cuditshme” te shume diplomateve ne Tirane,ne krah te qeverise Rama. Thene […]

Vazhdo të lexosh

Bushati sulmon Ramën për Kosovën: Mbështeti serbët dhe tezat e shekullit të 19-të

Bisedoi: Adelheid Woelfl, Der Standard Në një intervistë për gazetën e njohur austriake, Der Standard, ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur për shumë tema, po është ndalur në veçanti, në atë që e cilëson si ‘zgjidhje magjike’, ndryshimi i kufijve. Sipas Bushatit, kjo është një ide e vjetër e shekullit të 19, e rrezikshme, […]

Vazhdo të lexosh

Hashim Thaçi në rolin e çakallit sipas skenarit serb të Beogradit!

Enver Bytyçi Mbëmë Hashim Thaçi ishte i ftuar në Top Kanal. Dukej qartë se kishte shkuar me porosi të veçantë nën kujdesin e Edi Ramës dhe Ben Blushit, me qëllim që të ishte i lirë të sulmonte, pa patur nevojë të mbrohej. Tabela e sulmit të tij ishte Sali Berisha. Në fakt gjendej në gjendje […]

Vazhdo të lexosh

Vuçiç: Mund të më vrisni, por Kosovën s’e njoh

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka përsëritur sërish tashmë qëndrimin e njohur prej kohësh se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës. Ai i është drejtuar faktorit ndërkombëtar duke thënë se nuk të mund ta detyrojnë ta bëjnë këtë gjë.. “Mund të më vrisni, por ajo nuk do të ndodhë. Ju them, anglezëve dhe […]

Vazhdo të lexosh

Samiti i Berlinit moment kthese në dialogun Prishtinë-Beograd!

Enver Bytyçi. Sa më shumë afrohet 29 prilli, aq më shumë shtohen hamendjet, interpretimet dhe dilemat për atë se çfarë do të ndodh në këtë samit e pas tij. Mediat perendimore flasin për “varrosje të planit Thaçi-Rama-Vuçiq të ndarjes së Kosovës”. Disa sosh shkruajnë për një intervenim të Berlinit në Paris që të pajtohen dy […]

Vazhdo të lexosh

KOSOVA PAGAT MË TË LARTA PËR MJEKËT SE SHQIPËRIA.

Në pesë vitet e fundit, 857 mjekë janë larguar nga Shqipëria, kryesisht drejt Gjermanisë, por jo vetëm, për arsye që lidhen me pagat e ulëta, denigrimin e figurës së mjekut, krizën e besimit të publikuar ndaj tyre, që ka degraduar deri në dhunë, braktisjen nga ana e institucioneve përballë kësaj dhune, mbingarkesën në punë, mungesën […]

Vazhdo të lexosh

Tifozët turq shpalosin në stadium banderolën: “Serbia është Kosovë”

Tifozët e Bursasporit në kampionatin elitar të futbollit në Turqi, kanë nderuar 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës në një mënyrë krejtësisht të veçantë. Ata kanë shfaqur një banderolë në të cilën shkruhej “Serbia është Kosovë”, ndryshe nga pankartat që jemi mësuar “Kosova është Serbi” Parrulla është shfaqur ditën e djeshme në ndeshjen midis Bursasporit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Alibitë serbe të Baton Haxhiut në funksion të ndarjes së Kosovës!

Baton Haxhiu nuk mund t’i mungonte mbreme opinionit te Blendi Fevziut. Ai kishte ardhur nga Prishtina, i bindur se alibitë e tij të reja në mbrojtje të idesë së ndarjes së Kosovës, do ta nxirrnin fitimtar. Dhe falë shumicës së panelistëve ia arriti qëllimit. Ai shtroi para shikuesve disa alibi:1. Së pari tha se ideja […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta kryesore austriake: Ditmir Bushati u hoq se ishte kundër copëtimit të Kosovës

Shkarkimi i ministrit Bushati prej kryeministri Rama vazhdon të bëjë jehonë ndërkombëtare. Ministri Bushati njihet si një nga mbrojtësit me të mëdhenjë të çështjes së Kosovës, sidomos ka kundërshtuar hapur dyshen Thaçi-Vuçiç. Gazeta e njohur austriake, Der Standard, e cila shkruan vazhdimisht për çështjet e rajonit, vjen me një tjetër artikull interesant nga Adelheid Woelfl. […]

Vazhdo të lexosh

Enver Bytyçi: Kosova në udhëkryqin e sajuar nga presidenti i saj në modelin e Viktor Janukoviç!

Dje janë bërë dy deklarata: Në Zërin e Amerikës ishte zoti Thaçi, nga ku vazhdoi të këmbngulë për ndarjen e Kosovës. Në Neë York Times u botua një editorial i zotit Haradinaj, ku zotohet se nuk do të lejojë në asnjë rrethanë ndarjen e Kosovës. Presidenti dhe kryeministri i Kosovës shfaqen kështu në të njëjtën […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Pse presidenti “serb” i Kosovës bashkëpunon me Beogradin për rrëzimin e qeverisë Haradinaj?!

Hashim Thaçi paralajmëroi nga Parisi në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve se është në vëshgim të institucioneve dhe shtoi se “qeveris ai që ka shumicën, duke shtuar se kur qeveria nuk i ka votat, duhet ndërruar, duke kërcënuar kësisoj kryeministrin Ramush Haradinajn. Në të dy rastet presidenti presidenti serb I Kosovës shprehet në kundërshtim me […]

Vazhdo të lexosh