“Korrupsioni nuk do tolerohet”, Komisioneri i BE Do jemi shumë të përfshirë në implementimin e fondeve

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në bisedë me DW, vlerëson Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë të zhvilluar të hënën në Bruksel dhe shprehet me optimizëm të matur për hapjen e negociatave në mars. Deutsche Welle: Cili është vlerësimi juaj tani në fund të konferencës, ku u mblodhën 1,15 miliardë euro për Shqipërinë?  Oliver […]

Vazhdo të lexosh

Qeveria hollandeze kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE

Nga Vladimir Lame Qeveria hollandeze do të kundërshtojë edhe këtë herë hapjen e negociatave me Shqipërinë duke kërkuar nga Këshilli Evropian hapjen e negociatave vetem me Maqedoninë e Veriut. Ky qëndrim u përsërit nga ministri i jashtëm hollandez Stef Blok gjatë raportimit në komisionin parlamentar për çështjet evropiane ku u theksua se jo vetëm Tirana […]

Vazhdo të lexosh

Rezolutë e KE: Shqipëria probleme me korrupsionin. Të plotësojë kushtet

Eurodeputetët e Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë miratuan disa rezoluta këtë të martë, përmes të cilave mbajtën shënime mbi progresin e bërë dhe detyrat që duhet të plotësohen në vijim për 5 vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëri, Kosovë, Serbi, Maqedoni dhe Mal i Zi, në rrugëtimin e tyre drejt anëtarësimit të mundshëm në Bashkimin Europian. […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ SHBA konfirmoi shqetësimet e opozitës. VIDEO

‘Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit konfirmon shqetësimet që ka ngritur më herët Partia Demokratike’. Kështu ka deklaruar kreu demokrat Lulzim Basha në një deklaratë për mediat. Për kryedemokratin këtë herë janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës që pasqyrojnë realitetin e trishtë të Shqipërisë. “Meqë raporti është i qartë dhe i kuptueshëm për të gjithë […]

Vazhdo të lexosh

Pas denoncimit në BOOM për korrupsion, ikën Monika Lubonja nga Teatri Kukullave

Skandalet e njëpasnjëshme të Monika Lubonjës e kanë bërë atë të pambrojtshme dhe tani ajo nuk është më në krye të institucionit më të rëndësishëm kulturor për fëmijë në vend. Prokuroria nisi hetimin pasi emisioni investigativ “Boom” denoncoi për tre ditë me rradhë korrupsionin dhe abuzimet në Qëndrën Kulturore Kombëtare të Fëmijëve. Emisioni “Boom” provoi sesi shiteshin […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta e mirënjohur “New Europe”: Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

“Damkosje e re e Kanabistanit ne kryeqytetin e Europes, Bruksel! Gazeta e mirënjohur “New Europe” boton artikullin me titull: “Shqiperia nga Kanabis ne Korrupsion”, shkruan Berisha. Shkrimi i plotë i “New Europe” “Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni Për një vend të vogël në Evropën Juglindore, Shqipëria ka një nga reputacion të mëdha për korrupsion dhe […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Nuk mund të dorëzohet kauza e zgjedhjeve të lira në duart e atyre që shkaktuan drogën

Lulëzim Basha hodhi akuza ditën e sotme për ata  që nuk e mbështesin kauzën e opozitës për zgjedhje të lira e të ndershme, ata që mbyllin sytë para krimit janë të papërgjeshëm ose te korruptuar. “ Droga dhe krimi, krimi dhe droga janë dy arsyet e jashtëzakonshme për kërkesën tonë për zgjidhje të jashtëzakonshme, ndaj kërcënimit […]

Vazhdo të lexosh

Edhe të majtët Evropian të korruptuar

A i ka favorizuar bashkëpunëtorët e ngushtë kur ka qenë President i Parlamentit të BE kandidati për kancelar i socialdemokratëve gjermanë? Ekspertë të BE po verifikojnë faktet nëse duhet të hapin një procedurë hetimore. Për Martin Schulz-in, i cili aktualisht merr mbështetje maksimale në sondazhe, çështja kuptohet që është e pakëndshme. Zyra Evropiane për Luftimin […]

Vazhdo të lexosh

Marko Bello: Ironi e madhe. Ata qe drejtojne burgjet perfundojne vete ne burg, ndersa ish te burgosur apo te inkriminuar te tjere caktohen ne funksione drejtuese.

Gjykata e Krimeve te Renda ka dhene masen e arrestit me burg per ish drejtorin e pergjithshem te burgjeve, Artur Zoto, me akuzen e korrupsionit pasiv. Kohe me pare ishte arrestuar edhe zevendes drejtori i pergjithshem Iljaz Labi, vec drejtorit te burgut te Durresit dhe zyrtave te tjere te drejtorise qe menaxhon institucionet e vuajtjes […]

Vazhdo të lexosh