Shkencëtarët zbulojnë se si trupi ynë e lufton koronavirusin

Shkencëtarët në Australi kanë identifikuar se si sistemi imunitar e lufton koronavirusin e ri. Studimi i tyre tregon se si njerëzit e sëmurë nga koronavirusi e marrin veten njësoj si me gripin. Ekspertët thonë se përcaktimi i qelizave imunitare që luftojnë virusin do të ndihmojë në prodhimin e vaksinës. Studimi është vlerësuar nga shkencëtarët e […]

Continue Reading

Braçe/ Ruani qetësinë, çdokush që ka hyrë nga Italia të vetëkarantinohet

Përmes një statusi në rrjetet sociale, ai bën thirrje qytetarëve të ruajnë qetësinë dhe të disiplinohen. Sipas Braçes, çdokush që ka hyrë nga Italia në Shqipëri gjatë javëve të fundit duhet të vetëkarantinohet për 14 ditë. Braçe thekson se të gjitha vendet me grumbullime të mëdha, veçanërisht shkollat duhet të 100-fishojnë kujdesin ndaj higjenës. Kujtojmë […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Shkon në 79 numri i viktimave në Itali

Mediat fqinje raportojnë se në Itali numri i viktimave ka shkuar në 79, ndërsa janë infektuar më shumë se 2000 persona. Bëhet me dije se vetëm gjatë 48 orëve të fundit janë regjistruar mbi 27 viktima. Ndërsa në Greqi numri i të prekurve ka shkuar në 7 dhe janë mbyllur 28 shkolla në Athinë dhe Selanik. […]

Continue Reading

Fuga: Atë drejtuesin që vendosi të mbyllte shkollën, do ta doja deputet a ministër

Akademiku Artan Fuga duket se e ka vlerësuar mjaft, vendimin e shkollës jopublike “Udha e Shkronjave” për të mbyllur dy javë shkollën në  një situatë kur shteti ka nevojë të përgatitet për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Drejtuesi i asaj shkolle, sipas Fugës, duhet të ishte deputet ose ministër për gjykimin e tij. “Nuk e di […]

Continue Reading