-19 gradë/ Studentët e Korçës sfidojnë temperaturat

Studentët në universitetet e vendit kanë vijuar sërish bojkotimin e mësimit për të protestuar. Në qytetin e Korçës studentët kanë sfiduar tempertaurat deri në -19 gradë dhe kanë bojkotuar mësimin duke protestuar për plotësimin e kërkesave të tyre. Po ashtu dhe në universitetin e Elbasanit një pjesë e studentëve kanë vendosur që të bojkotojnë mësimin […]

Vazhdo të lexosh

Bllokohet sasi e konsiderueshme mielli në Korçë.

AKU-ja ka bllokuar një ngarkesë prej 25.3 ton miell gruri me origjinë greke. Bllokimi është bërë për shkak se kishte parregullsi në vërtetësinë e dokumentacionit që shoqëronte ngarkesën, konkretisht, raportin e analizës për përqindjen e proteinës. Të dhënat sipas dokumentave shoqëruese nuk korrespondonin me të dhënat në etiketë e kundra etiketë të produktit. Gjatë kontrollit […]

Vazhdo të lexosh

Trembet Rama: Humbja e PS-së në zgjedhjet do të ishte një katastrofë, sepse PD-ja përbën një kërcënim shumë të madh për vendin

Edi Rama, ka deklaruar sot se humbja e PS-së në zgjedhjet e pritshme do të ishte një katastrofë, sepse “PD-ja përbën një kërcënim shumë të madh për vendin, – tha ai, – nuk ka vizionin për të bërë shtet.” Rama shpërtheu me ashpërsi në akuza ndaj opozitës në takimin me fermerët e Progrit në Korçë dhe arriti deri atje […]

Vazhdo të lexosh

Shpërthim i fuqishëm në Korçë

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mesditën e sotme në Korçë. Burime nga policia kanë bërë të ditur se rreth mesditës në banesë ne 63-vjeçarit me inicialet E. P., ka shpërthyer një bombol gazi. Nga të dhënat paraprake dyshohet se bombola ka shpërthyer aksidentalisht, ku për pasojë ka marrë djegie trupore pronari i banesës i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dritan Shano: Konica pe Korçe

Lexova në portalin Newsbomb* se në prezantimin e kandidatëve për deputet të parlamentit të ardhshëm monist në qytetin e Korçës, dikush nga kandidatët donte të shprehte nderimin e vet, dhe njëherësh edhe njohjen e vet të thellë për figurat e Korçës. Në këtë lodhje të madhe, kishte listuar edhe Konicën mes figurave Korçare. Faik Konica […]

Vazhdo të lexosh

Operacion i gjërë anti drogë. Arrestohen 22 persona/ Ja emrat e tyre

Një operacion ndërkombëtar antidrogë i koduar “ALIAS”, goditet një organizatë kriminale në fushën e prodhimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike Cannabis Sativa. Gjatë gjithë fazave të operacionit janë arrestuar 22 persona. Sot më datë 11.04.2017, Drejtoria për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve, nën koordinimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, në kuadër të procedimit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agim Xhafka: Dëfrimi

Ata që më lexojnë e dinë që disa vjet punova mësues në Velçan të Gorës. Një fshat pranë majës së Lenijes,malit më të lartë në zonën e Korcës. Matanë këtij mali shtriheshin fshatrat e Gramshit. Një reliev i thyer,me toka të ashpra,mbushur plot shkurre e dëllinja. Fshatarët me bel kishin hapur ca ara që i […]

Vazhdo të lexosh