Korça sapo u tund sërish nga tërmeti

Disa minuta më parë Korça dhe zonat përreth janë lëkundur nga tërmeti. Sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve, lëkundjet kanë qenë 4.4 ballë të shkallës rihter. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Maqedoninë e Veriut. Korça u godit më 1 qershor nga një tërmet 5.3 ballë, i cili shkaktoi dëme të konsiderueshme në disa fshatra.

Continue Reading

Gjëndje e rënduar/ Rama sot në Korçë mezi lëviz këmbët. VIDEO

Kryeministri Edi Rama është shfaqur për herë të parë sot pas publikimit të audiopërgjimeve të Bild, që zbulojnë skemën mafioze të lidhjes së grupit të Avdylajve me Bashkinë e Durrësit dhe të Shijakut. Rama ka qenë sot në Korçë, pesë ditë pas tërmetit që la të pastrehë qindra banorë, të cilët janë lënë në çadra, […]

Continue Reading

Prefektura e Korçës/ Gjithsej janë dëmtuar 60 banesa nga tërmetet e forta.

Prefektura e Korçës ka bërë me dije se se gjithsej janë dëmtuar 60 banesa nga tërmetet e forta. 50 banesa janë dëmtuar në fshatin Floq dhe Qafëzez, ndërsa 10 të tjera në Vidohovë. Për këtë arsye emergjenca civile ka ngritur 40 çadra për banorët e prekur nga dëmtimet. Gjithashtu raportohet se kanë mbetur 4 persona […]

Continue Reading

Dëbora/ Mbyllen shkollat në gjithë qarkun e Korçës

Në qarkun e Korçës ditën e sotme mbyllen të gjithë shkollat. Shkak është bërë moti i keq, me reshje bore. Drejtoria Arsimore Rajonale Korçë, nisur nga situata tejet e rënduar nga reshjet e borës, të cilat e bëjnë të pamundur zhvillimin normal të procesit mësimor, vendos ndërprerjen e tij për dt. 10.01.2018. Qarku i Korçës […]

Continue Reading

-19 gradë/ Studentët e Korçës sfidojnë temperaturat

Studentët në universitetet e vendit kanë vijuar sërish bojkotimin e mësimit për të protestuar. Në qytetin e Korçës studentët kanë sfiduar tempertaurat deri në -19 gradë dhe kanë bojkotuar mësimin duke protestuar për plotësimin e kërkesave të tyre. Po ashtu dhe në universitetin e Elbasanit një pjesë e studentëve kanë vendosur që të bojkotojnë mësimin […]

Continue Reading

Prefekti i Korçës aksident dhe sherr me shoferët. VIDEO-FOTO

Një aksident ka ndodhur pasditen e djeshme në fshatin Vashtëmi të Korçës, në aksin nacional Korçë-Pogradec. Mësohet se në aksident janë përfshirë tre mjete, një prej të cilave me targa të huaja. Burime bëjnë me dije se në një nga mjetet e përfshira në aksident ndodhej edhe prefekti i qarkut të Korçës, Dhori Spirollari. Spirollari, […]

Continue Reading

Bllokohet sasi e konsiderueshme mielli në Korçë.

AKU-ja ka bllokuar një ngarkesë prej 25.3 ton miell gruri me origjinë greke. Bllokimi është bërë për shkak se kishte parregullsi në vërtetësinë e dokumentacionit që shoqëronte ngarkesën, konkretisht, raportin e analizës për përqindjen e proteinës. Të dhënat sipas dokumentave shoqëruese nuk korrespondonin me të dhënat në etiketë e kundra etiketë të produktit. Gjatë kontrollit […]

Continue Reading

Sherri/ Xhafaj Ramës: Kujdes se unë nuk jam Tahiri. Video

Edi Rama shquhet për mënyrën edhe të dhunshme të komunikimit me vartësit. Por ministri Fatmir Xhafaj nuk është ministër dosido; ai ka karrierë, integritet dhe investim në PS. Plus kësaj se nuk është i kollajshëm për ti bërtitur. Por dje duket se nervat dhe tensioni mes kryeministrit Rama dhe ministrit të brendshëm nuk ka qenë […]

Continue Reading

Korçë/ Rritet çmimi i ujit të pijshëm me 10% për familjarët

Rritja me 10 përqind është vendosur dje në mbledhjen e radhës së këshillit bashkiak të Korçës. Rritja e çmimit konsiston me 7 lekë për m3 të ujit të pijshëm ndërsa për ujërat e përdorura me 8 lekë. Propozimi për ndryshimin e planit tarifor është bërë nga drejtoria e Ujësjellësit, kjo për faktin se treguesit ekonomike dhe […]

Continue Reading

Basha premton: Në asnjë vend të Ballkanit, nafta nuk do të jetë më e lirë se në Shqpëri. Video

Në asnjë vend të Ballkanit, nafta nuk do të jetë më e lirë se në Shqpëri’. Ka qënë ky një nga premtimet e forta që kryetari i PD-së, Lulzim Basha, iu ka bërë sot fermerëve shqiptare nga Zvezda e Korçës. Duke shpalosur programin e tij të posaçëm për të zhvilluar bujqësinë, Basha renditi njerin pas tjetrit […]

Continue Reading

Kreu i PD-së, Lulzim Basha do takohet me Donald Trump?

Lulzim Basha ka zbuluar sot se do të zhvillojë një takim me presidentin e SHBA-së, Donald Trump. Deklarata është bërë gjatë takimit të zhvilluar me fermerët në Korçë. Gjatë takimit me fermerët, Basha është shprehur se do shkonte për një vizitë në SHBA. Ka qenë një qytetar ai i cili i ka thënë Bashës se […]

Continue Reading

Trembet Rama: Humbja e PS-së në zgjedhjet do të ishte një katastrofë, sepse PD-ja përbën një kërcënim shumë të madh për vendin

Edi Rama, ka deklaruar sot se humbja e PS-së në zgjedhjet e pritshme do të ishte një katastrofë, sepse “PD-ja përbën një kërcënim shumë të madh për vendin, – tha ai, – nuk ka vizionin për të bërë shtet.” Rama shpërtheu me ashpërsi në akuza ndaj opozitës në takimin me fermerët e Progrit në Korçë dhe arriti deri atje […]

Continue Reading

Shefja e financës i kërkon biznesmenit 90% të vlerës së tenderit/ Ja përgjimi ndaj saj

“Fiks Fare” denoncoi këtë të enjte një tjetër skandal me tenderët e qeverisjes vendore, ku shefja e Financës së Prefektit të Korçës, Mirjeta Setallari kërkon një shumë marramendëse parash si ryshfet nga një kompani, me qëllim që ta shpallte fituese. Ndryshe nga rastet e dëgjuara më parë, ku për një tender kërkohet 10 apo 20 […]

Continue Reading

Operacion i gjërë anti drogë. Arrestohen 22 persona/ Ja emrat e tyre

Një operacion ndërkombëtar antidrogë i koduar “ALIAS”, goditet një organizatë kriminale në fushën e prodhimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike Cannabis Sativa. Gjatë gjithë fazave të operacionit janë arrestuar 22 persona. Sot më datë 11.04.2017, Drejtoria për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve, nën koordinimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, në kuadër të procedimit […]

Continue Reading