Dajua i Olta Xhaçkës, Servet Pëllumbi: Në zgjedhje edhe pa opozitën

Ish-nënkryetari i Partisë Socialiste, Servet Pëllumbi ka qenë i pranishëm në punimet e Kongresit. Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, Pëllumbi ka folur për aktualitetin, duke ruajtur qëndrimin zyrtar politik të socialistëve. Ai ka thënë se PS mund të shkojë në zgjedhje edhe pa pjesëmarrjen e opozitës, ndërsa nuk sheh arsye se përse duhen zhvilluar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dashnor Kaloçi/ Si e mbytën në burgun e Burrelit, Koço Kotën, ish-kryeministrin e Shqipërisë

Historia tragjike e ish-deputetit, Ministrit të Brendshëm dhe dy herë Kryeministrit të Shqipërisë, të cilin komunistët e rrëmbyen në Greqi dhe e vdiqën në Burgun e Burrelit Si e mbytën në Burrel Koço Kotën, ish-kryeministrin e Shqipërisë Kush ishte Koço Kota, ku ishte shkolluar dhe nga ç’familje rridhte ai. Si u angazhua në jetën politike […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

Rama ju bën qefin veteranëve dhe gjithë ish-komunistëve. Restauron godinën ku u mbajt Kongresi i Përmetit më 24 maj 1944.

Edi Rama, po përpiqet të investojë edhe në “koshin e votave” të veteranëve dhe gjithë ish-komunistëve dhe pasardhësve të tyre. Në këtë kuadër ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka qenë dje në Përmet, për të prezantuar projektin për restaurimin e godinës, ku u mbajt Kongresi i Përmetit më 24 maj 1944. Ajo aktualja është e […]

Vazhdo të lexosh