Nga Elio Laze/ Fondi Shqiptar i Zhvillimit apo Fondi Shqiptar i Zhvillimit te Familjes Beci

Prej muajit tetor te vitit 2005 Drejtor Ekzekutiv i Fondit Shqiptar te Zhvillimit eshte z. Benet Beci. Ka hyre ne vitin e 13 te “mbreterimit”. Ka nderruar 2 qeveri dhe i ka mbijetuar 3 pale zgjedhjeve te pergjithshme. Beneti vijon te jete aty. Ne fillim krah kryeministrit Berisha. E sulmonte kryeopozitari Rama. Korrupsion, abuzim me […]

Continue Reading

Nga Albina Deda Gjoci/Përtej një alarmi kombëtar.

Kurre Erdoganizim e otomanizim te Mirdites! Shikoni kete foto qe nuk len vend per koment. Eshte diga e HEC-it te Qaf-Molles ne zemer te Mirdites. Nje kompani turke aspak serioze e cila pretendon te shfrytezoje pasurite ujore te vendlindjes time me afat te gjate ka gdhendur ne balle te diges flamurin gjysem-hene te shtetit te […]

Continue Reading

LSI bashkohet me PD për FRONT kundër krimit të organizuar

Në një konferencë nga selia e LSI, Monika Kryemadhi deklaroi se vendi ndodhet në situatë kritike, pasi Kryeministri ka vënë në pikëpyetje gjithë sigurinë dhe figurën e Policisë së Shtetit. Për këtë qëllim, Kryemadhi tha se LSI do të bashkojë forcat me PD-në. Pavarësisht gjërave që mund t’i ndajnë me PD, Kryemadhi tha se ajo […]

Continue Reading

Front Kombëtar opozitar, LSI-PD

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka hedhur e para, që pas zgjedhjeve të 25 qershorit, idenë e bashkimit të opozitës. Në komunikimet e saj, në media dhe forumet e LSI-së, ka theksuar idenë se bashkëpunimi me gjithë faktorët politikë dhe shoqërinë civile për të krijuar frymën e reagimit nga keqqeverisjes, është detyrë […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ Bajrami i Vogël, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Keku dhe Byreku

(Më ndje, o Skënderbe!) Më kujtohet falja e sivjetme e Bajramit të Madh në Sheshin “Skënderbej”. Pas një muaji sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit gjatë Muajit të Shenjtë të Ramazanit, besimtarët mysliman shqiptarë, për mua më të mirët në botë, falën Fiter Bajramin. Menjëherë, vanitozët e përjetëshëm të fejsbukut publikuan një foto (mund të ketë […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Nuk është e Skënderbeut, maska është e jona!

Sot në mëngjes Gjergj Kastrioti Skënderbeu i gdhi i maskuar, jo i mbuluar. Kalit i dukeshin të gjitha, Skënderbeut jo, as trupi as përkrenarja. Kjo ndodhi tërheqi vëmendjen e gjithë opinionit, deri në kufijtë e linçimit të një feste tradicionale të Zotit, sepse shihet si një ngjarje e rrallë, si ato ngjarjet e rralla që […]

Continue Reading

Skandal i radhës/ Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk mbron qytetarët

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk garanton funksionin për të cilin është krijuar. Ky është konstatimi i Kontrollit të Lartë të Shtetit në një raport të detajuar auditimi në një periudhë 5-vjeçare, mbi shkeljet dhe parregullsitë, të cilat kanë cenuar sigurinë ushqimore e për pasojë jetën ekonomike dhe sociale. Nisur nga kjo, me autoritetin që ka, […]

Continue Reading

Nga Sokrat Turtulli/ Kush ma ‘hoqi’ emrin nga lista për Këshillin Kombëtar?!

Eshte hera e pare qe une nuk marr pjese ne nje eveniment kaq te rendesishem te partise qe e kam ndjekur dhe perqafuar qe prej krijimit te saj. Asnjehere nuk e kam cuar ne mendje t’a tradhetoja dhe te rendja neper parti te tjera sic kane bere shume e shume te tjere ne kete parti, […]

Continue Reading

Nga Namir Lapardhaja/ Mendësia komuniste që nuk u hoq dot kurrë

Diku nga viti 2000, ndërkohë që isha ende në shkollë të mesme, nuk e di se si për dreq një shoku im i klasës u konfliktua, krejt rastësisht, me një djalë tjetër. Në atë konflikt isha krejt pa lidhje, veçse shoqërues i shokut tim të klasës për në shtëpi, meqenëse shtëpitë i kishim shumë afër. […]

Continue Reading

Mbyllet protesta duke kënduar Himnin Kombëtar/ Video

Ka perfunduar protesta e opozitës dhe qytetarëve në 5 kryqëzime kryesore në vend. Në fund lideri demokrat Lulzim Basha mbajti një fjalim të shkurtër nga sheshi Shqiponja ku qendroi një orë në mes të protestuesve. Ajo çfarë u vu re në këtë protestë është se nuk u shënua asnjë incident madje nuk pati as revoltë […]

Continue Reading

Të molepsur pas betonit/ Tjetër kullë 111 metra pas 15 katëshit në Tiranë

Një tjetër kullë e re dhe e madhe do t’ja zërë frymën kryeqytetit. Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi ditën e sotme planin e përgjithshëm vendor të Tiranës ku me sa duket do të ndërtohet një kullë e lartë 111 metra menjëherë pas 15 Katëshit në qendër të kryeqytetit. KKT miratoi lejen e zhvillimit për objektin: […]

Continue Reading

Adriatik Alimadhi sjell ditarin e dhjetë viteve në mërgim të partisë “Balli Kombëtar”

Vazhdim, ditari i dhjete vjeteve ne mergim te partise “Balli Kombetar” 12 Gusht. Ardhja e Auberon Herbert-it asht komentue shume. Nji pjese e Shqiptarevet nuk i u-afruen fare, as per t’i dhane mireseardhjen! Aji u-nis per Rrome, dhe tha se don te takoje me Kryetarin. E percollen te gjith kur u-nis. Sot u-perkujtue vrasja e […]

Continue Reading

Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore. BBC shkruan për Ermonela Jahon

Sopranoja e njohur shqiptare, me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho ka zene vend ne nje edicion special të Radio BBC-se, ne nje artikull te gazetares Albana Kasapi. Ajo e ka takuar sopranon Ermonela Jaho në Shtëpinë e Operës Mbretërore në Londër. Me titull “Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore”, Albana flet per sopranon se si nje […]

Continue Reading

Adriatik Alimadhi: Protesta vazhdon. Komunizmi në shqipëri prishi dhe shkatërroi çdo vlerë

Dje se bashku me te gjitha partite opozitare dhe me Wolfgang Grossruck, ish Kryetar i Asamblese Parlamentare te OSBE-se. Pershendetje te dashur shqiptar. Jemi ketu ne kete shesh te gjitha partite opozitare. Do te jemi ne vazhdim per realizuar kerkesat tona per zgjedhje te lira demomokratike dhe te ndershme. Ju e dini qe komunizmi ne […]

Continue Reading

Alfred Serreqi: Nuk kam dhënë asnjëherë asnjë intervistë për “Gazetën shqiptare” në respekt të një vendimi që e kam marrë që në vitin 1997.

Më datë 20 shkurt “Gazeta Shqiptare” boton në faqen 6 një intervistë të lajmëruar në faqen e parë të saj, me titull “Alfred Serreqi: Shkëputja nga PD–ja në ‘97, ja çfarë ndodhi”. Së pari, dua të sqaroj të gjithë lexuesit dhe opinionin publik se unë, Alfred Serreqi, nuk kam dhënë asnjëherë asnjë intervistë, as intervistën […]

Continue Reading

Hervin Çuli reagon sërish me gjuhë 99-tshi

Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli eshte perpjekur te sqaroje në “Facebook” se komentet me aktorin e madh te skenes shqiptare, Robert Ndrenikën në lidhje me protestën nuk kanë qenë përplasje, por ngacmime miqësore. Duke u perpjekur te kamufloje gjithe cka ndodhi dhe gafat e tij ai shkruan se Ndrenika gjithnjë e ngacmon, edhe në […]

Continue Reading