Presidenti Ilir Meta për gazetën greke “Kathimerini”/ Ju tregoj “nënën” e të gjitha konflikteve në vend.

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” ku ka treguar “nënën” e të gjitha konflikteve në vend. Sipas tij në Shqipëri sot ka vetëm një konflikt madhor. Është konflikti mes kryeministrit dhe shtetit të së drejtës, demokracisë dhe pluralizmit politik. INTERVISTA E PLOTË: Stavros Tzimas (Gazetari): Duke lexuar deklaratat dhe intervistat Tuaja […]

Continue Reading

Deutsche Welle: Shqipëria, Kolumbia e Europës

Viti 2018 për Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën mund të quhet çdo gjë tjetër, por jo vit suksesi. Vërtet që Shqipëria dhe Maqedonia arritën si vende kandidate që Brukseli në qershor të vitit të ardhshëm të hapë negociatat e anëtarësimit. Por se si do të jenë forcat politike në Parlamentin Europian pas […]

Continue Reading

Protesta/ Televizioni më i madh gjerman: Shqipëria, Kolumbia e Europës

Televizioni më i madh në Gjermani, ARD i ka kushtuar një kronikë të veçantë dhe të gjatë protestës së mbajtur në Shqipëri ditën e shtunë. Në edicionin kryesore të lajmeve në ARD, ‘Tagesschau’ që është edhe më i ndjekuri në Gjermani ka thënë dje se, dhjetëra mijëra shqiptarë dolën në rrugë kundër qeverisë së Shqipërisë […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Vrasjet si pasojë e kanabizimit! A po ndjekim rrugën e Kolumbisë!

Ne shkurt te vitit 2015 isha ne New York dhe rastisi te flija ne nje hotel te vogel dhe modest ne rrugen w 35 th street ne Manhattan , qe eshte vetem nje bllok larg Penn Station, stacionit qendror te trenave ne new york. Jo shume larg hotelit, madje ne te njejten ndertese thuajse, pas […]

Continue Reading

Il Giornale: Shqipëria është sot Kolumbia e Europës

Edhe nëse Shqipëria nuk është e përfshirë në një trafik kokaine të krahasueshëm me atë të vendit amerikano-jugor, është e vërtetë se kanabisi ka arritur përmasa të pashoqa në Europë. Ambasadori i OSBE-së në vend, Berndt Borchardt, së fundmi ka llogaritur se të paktën 2 milion euro janë gjeneruar nga prodhimi e eksporti i kësaj […]

Continue Reading