Bamir Topi i bashkohet Ramës për zgjedhjet e 18 Qershorit

Fryma e Re Demokratike do të marrë pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit. Kjo është konfirmuar nga kryetari Bamir Topi gjatë një konference për shtyp, i cili kërkoi të mos luhej me afatet Kushtetuese për zgjedhjet. Topi kërkoi reformimin e kodit zgjedhor dhe shprehu respekt për kauzën e opozitës, por nuk harroi të akuzojë PD-në […]

Continue Reading

Sot skadon afati i regjistrimit në zgjedhje. Rama tenton shtyrjen e afateve

Sipas Kodit Zgjedhor, regjistrimi i partive mund të bëhet jo më vonë se 70 ditë nga data e zgjedhjeve, pra kjo datë përkon me 9 prillin, por duke qenë se është ditë e diel, atëherë ajo shtyhet në ditën pasardhëse. “Regjistrimi i partive politike në zgjedhje. Çdo parti politike duhet të paraqesë kërkesën për t’u […]

Continue Reading

Nga Kastriot Myftaraj: Mbi incidentin mes palaço-policit dhe qytetarit Myslim Murrizi.

Nuk kam ndonjë simpati, as respekt si politikan për Myslim Murrizin, por në incidentin që ai ka pasur me një polic të qarkullimit rrugor, ka mbështetjen time. Nga dialogu që pamë në videoregjistrim del se polici Agron Voga nuk ka vepruar aspak ligjërisht, ndonëse çdo moment pretendon se vepron në emër të ligjit. Në emër […]

Continue Reading

Manjani: Si i ka shndërruar Rama ministrat, në vartës të Endri Fugës

Në pjesën e dytë të intervistës dhënë për portalin “shuplaka.com”, ish ministri i Drejtësië Ylli Manjani zbulon, edhe mënyrën ushtarake sesi funksionon në qeverinë Rama, komunikimi i ministrave me publikun. Sipas tij, Rama ka shpikur një “Kod të Endri Fugës”, sipas të cilit ministrat mund të dalin në media vetëm kur u jep leje këshilltari […]

Continue Reading

Ja kodi sekret nëse vdes mbretëresha Elizabeth e Anglisë

London Bridge”, është koduar plani sekret që pritet të vihet në jetë në Londër pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth të Anglisë. Procedura u bë publike nga “The Guardian” dhe ka të bëjë me familjen mbretërore, qeverinë, trupin diplomatik dhe median. Për një farë kohe informacioni për vdekjen e Elizabeth u mbajt i rezervuar, edhe pse […]

Continue Reading

Disa nga partitë e spektrit të djathtë regjistrohen në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, për zgjedhjet e 18 Qershorit.

Disa nga partitë e spektrit të djathtë kanë depozituar dokumentacionin ligjor për t’u regjistruar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, si subjekte të cilat do të marrin pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit për parlamentin e ri. Kryetari i Partisë Balli Kombëtar, Adriatik Alimadhi dhe kreu Partisë Aleanca Demokratike, Eduart Abazi, kanë çuar pranë KQZ dokumentacionin […]

Continue Reading