Nga Kastriot Dervishi: E vërteta e historisë që qëndron pas filmit “Duel i heshtur”/ Dokumenti

1947/Marinari i motovedetës së “Duelit të heshtur” Për vite me radhë brezat kanë fiksuar në kujtesën e tyre historinë e një arratisje të dështuar në det, dhënë kjo në filmin artistik “Duel i heshtur”. Pretendimi ishte se më 1 qershor 1947 motovedetën e nisën në det detarë profesionistë dhe e solli në breg një njeri […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Myftaraj/ Enea Jorgji është Edi Rama

Asgjë e ngjashme me penalltinë e mohuar ndaj Latifit në ndeshjen “Kukësi”- “Skënderbeu” nuk është bërë në favor të “Skënderbeut”, aq më tepër në ndeshje vendimtare, në kohën që rivalët e “Skënderbeut” ankoheshin se klubi korçar kishte mbështetje qeveritare. Nëse “Skënderbeu” ka pasur mbështetje politike para vitit 2013, asnjëherë nuk ka ndodhur që Presidenti i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Protesta e sotme, model i Republikës së Re!

Më 21 janar 2011 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” protestuesit e Rilindjes ushtruan dhunë dhe provokuan në ekstrem forcat e rendit. Dukej qartë se opozitës së atehershme u duheshin viktima për të legjitimuar marrjen e pushtetit dhe e realizuan këtë. Në analizën e atyre ngjarjeve qeveria Berisha kishte interes që opozita të përdorte dhunën e […]

Vazhdo të lexosh

Kastriot Myftaraj i përgjigjet Kadaresë/Gjunjëzohu te çifutët jo te Romana

Ju, z. Kadare i gjunjëzoheni Vlahutinit, unë iu gjunjëzohem hebrejve të botës për t’ iu kërkuar falje për urrejtjen ndaj tyre që përmban vepra juaj) Ismail Kadare në letrën e tij për Romana Vlahutin thotë se i gjunjëzohet për t’ i kërkuar falje meqënëse i përket të njëjtit popullsi edhe unë që e paskam fyer […]

Vazhdo të lexosh

Nga Blendi Fevziu/ Standardet e dyfishta të shtetit me arrestimin e Kastriot Myftaraj

Dje në mbrëmje vonë, disa prej portaleve ende në punë njoftuan se forcat policore të antiterrorit kishin shoqëruar në komisariat, Kastriot Myftarajn, një person publik, të cilit mund t’i vendosësh më shumë se sa një epitet dhe më të cilin në thuajse 100 përqind të rasteve as unë dhe as shumë vetë nuk janë dakort. […]

Vazhdo të lexosh

Manjani : Kastriot Myftaraj është arrestuar për fjalën e lirë

Ylli Manjani, në një status të tijin në “Twitter” ka komentur arrestimin e Kastriot Myftaraj për artikullin që ai shkruajti ndaj Romana Vlahutin. Sipas Manjanit arrestimi i tij është bërë vetëm se shprehu fjalën e lirë Ja statusi i plotë i z Manjani: Myftaraj është arrestuar dhe akuzuar nga Policia! Akuzë ngre vetëm Prokuroria e […]

Vazhdo të lexosh

Ja shkrimi i Kastritot Myftarajt kundër Vlahutin, i cili solli arrestimin e tij

Aventura e çuditshme e një kurve kroate në Tiranë Në Kroaci, “Zonjën” Romana Vlahutin, e kanë quajtur “Prva Dama u sjeni”(Zonja e Parë-Hije) e Presidentit të majtë Ivo Josipoviç, i cili ishte në këtë post, në vitet 2010-2015. Josipoviç ishte një artist i shndërruar në politikan. Profesioni i tij ishte muzikant. (kompozitor) Por ai ishte […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet Kastriot Myftaraj vetëm pse shkruajti në profilin e tij kundër Romana Vlahutin

Publicisti Kastriot Myftaraj, 51 vjeç është arrestuar pak para mesnatës së djeshme në flagrancë nga ana e Policisë së Tiranës. Kanë qenë oficerët e antiterrorit që e kanë arrestuar Myftarajn në banesën e tij. Burime nga policia kanë shpjeguar për SYRI.net edhe detaje në lidhje me arrestimin në flagrancë të Myftarajt. “51-vjeçari Myftaraj me profesion […]

Vazhdo të lexosh

Nga Vehap Kola/ Arrestimi i Kastriot Myftarajt provon se sa i pafuqishëm është qytetari shqiptar përballë qeverisë së Edi Ramës.

Arrestimi i Kastriot Myftarajt provon se sa i pafuqishem eshte qytetari shqiptar perballe qeverise se Edi Rames. Njeriu mund te jete boll guximtar i lire ne perfytyrimin e tij, por ne momentin qe shteti autoritar te shkel ne dere, ti s’ke c’ti besh as sa maja e thoit. Aty kupton tradhetine qe i ke bere […]

Vazhdo të lexosh

Kastriot Dervishi: Disa të vërteta për tri dosjet e Daut Gumenit

Po shikoj dhe po lexoj në media shkrime në lidhje me dy dosjet hetimore-gjyqësore dhe atë formulare në ngarkim të z.Daut Gumeni. Nisur nga fakti se po vërej informacione të pasakta që po i jepen publikut, e quaj të nevojshme të sqaroj si vijon: 1-Dy dosjet hetimore-gjyqësore në ngarkim të z.Daut Gumeni dhe personave të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Dervishi: Për çfarë duhet ta kujtojmë Enver Hoxhën?

Në “përkujtim” të 11 prillit 1985, ditës së vdekjes zyrtare të diktatorit komunist të Shqipërisë, po rendis disa arsye pse emri i tij duhet kujtuar. Ka shumë arsye më tepër se kaq, por unë mendoj se ai duhet kujtuar për: -Luftën civile të viteve 1943-1944. -Eksodin e vitit 1944. -Shkatërrimin e shtetit shqiptar të ndërtuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Myftaraj: Mbi incidentin mes palaço-policit dhe qytetarit Myslim Murrizi.

Nuk kam ndonjë simpati, as respekt si politikan për Myslim Murrizin, por në incidentin që ai ka pasur me një polic të qarkullimit rrugor, ka mbështetjen time. Nga dialogu që pamë në videoregjistrim del se polici Agron Voga nuk ka vepruar aspak ligjërisht, ndonëse çdo moment pretendon se vepron në emër të ligjit. Në emër […]

Vazhdo të lexosh

Nga Agron Tufa: Një përgjigje e vjetër për të njëjtat shpifje të Kastriot Myftarajt dhe të atyre që marrin hua shpifjet e Kastriotit për të m’i tundur para syve

Goja llap e shpina dap! 1. Më paska sharë Kastriot Myftaraj!!! Në mbarim të një leksioni që pata këto ditë me studentët e programit master të departamentit të Gazetarisë në Fakultetin Filologjik, njëri nga studentët më pyeti në auditor: – Profesor, a e lexuat sot një shkrim të Kastriot Myftarajt kundër jush? – Jo, – […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Dervishi: Manipulimet historike dhe propaganda në filmat e komunizmit

Filmat artistikë dhe ato televizivë janë pjesë e agjitacionit të kohës me synimin për t’i shërbyer indoktrinimit të thellë të “njeriut të ri”. Në thelb të këtyre filmave është propaganda dhe përmbysja historike në funksion të paraqitjes së rendit socialist si shpëtues, të përparuar dhe njerëzor. Filmat e kohës së komunizmit, janë mjeti më i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Myftaraj: Skandali i parkingut nëntokësor në Sheshin “Skënderbej”

Në Shqipëri fjala “skandal” është konsumuar aq shumë sa kur përdoret, pothuajse nuk bën më përshtypje, sipas parimit “Çudia më e madhe tre ditë zgjat”. Por nuk është kështu. Kështu duan të jetë ata që kanë përgjegjësinë për këto “çudi”. E vërteta është se ka çudi të tilla, të cilat përveç dëmit ekonomik, i bëjnë […]

Vazhdo të lexosh

Kastriot Myftaraj/ Sokol Baraj nuk vdiq, por u vra. Ai dinte shumë

Me rastin e vdekjes së Sokol Barajt, të gjitha gazetat, televizionet, portalet si me urdhër dhanë lajmin e përgatitur nga zyra e Endri Fugës (drejtorit të Komunikimit në Kryeministri) dhe të shpërndarë fillimisht nga Radio Televizioni Publik, ku përshkruhej karriera e Sokol Barajt në të kaluarën, si zyrtar i lartë i Policisë së Shtetit, Shërbimit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kastriot Myftaraj: Pasoja e hidhur në Maqedoni e politikës të imperializmit shqiptar të Edi Ramës

Në periudhën paskomuniste, fabrika ndërkombëtare sorosiane e ideve përvetësoi thënien e studiuesit britanik të shekullit XVIII Samuel Johnson për patriotizmin e rremë, duke e bërë “Nacionalizmi është streha e fundit e maskarait”. Në të vërtetë, kjo thënie shkon mirë për sorosianët që duan të shtiren si nacionalistë, e zhvilluar kështu: “Imperializmi është streha e fundit […]

Vazhdo të lexosh

Nga Desada Metaj: Banditët që mbajnë peng politikën

19, është numri i deputetëve të parlamentit shqiptar që kanë patur probleme me formularin e dekriminalizimit. Sigurisht që jo të gjithë kanë qenë të dyshuar për vepra penale, madje 5 apo 6 kanë marrë dhe pafajësinë për sa kohë bëhej fjalë për shkelje administrative. Por, gjithsesi mbetet i konsiderueshëm numri i atyre që kanë qenë […]

Vazhdo të lexosh