Mbetjet kancerogjene, ja pse mafia ndërkombëtare lobon për Rilindjen

Nga Bujar Nishani Një krim i rëndë kundër jetës dhe shëndetit të shqiptarëve dhe fëmijëve të tyre ka dalë rastësisht në dritë. Trafikimi dhe depozitimi në territorin e vendit tonë të lëndëve kancerogjene nga vendet e tjera konfirmon pushtetin e mafias dhe krimit të organizuar në Shqipëri. Trafiku i drogës dhe vrasjet mes bandave të krimit […]

Continue Reading

Ilaçi i ri që po vret qelizat e kancerit

Shkencëtarët kanë zhvilluar një bar të ashtuquajtur ‘Kali i Trojës’ që truket dhe vret qelizat e kancerit. Qasja e re përfshin lidhjen e një trajtimi të kimioterapisë me yndyrën, të cilat tumoret përdorin si lëndë djegëse për t’u rritur. Yndyra merret nga qelizat malinje me terapinë e vrasjes së kancerit në tërheqje. Pasi brenda një […]

Continue Reading

10 ushqimet që shkaktojnë kancerin më të madh

Mund të mos i hiqni krejtësisht nga përdorimi, por të paktën t’i kufizoni në përdorim… Janë 10 ushqime që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve që më mirë t’i eleminojmë sa jemi në kohë. Yndyrnat që gjenden në ushqimet e ëmbla të konfeksionuara si biskotat, kekrat e ndryshëm (margarina apo vaji i palmës) […]

Continue Reading

A shkakton kancer në tru celulari?

Shpesh herë është thënë që celulari mund të jetë një nga shkaktarët e kancerit për shkak të valëve rrezatuese. Megjithatë, shkencëtarët kanë realizuar studime për të përcaktuar diçka të tillë. Dhe rezultatet kanë treguar se nuk ka prova shkencore që kjo pajisje elektronike të shkaktojë dëm të tillë në shëndetin e njeriut. Rrezatimi elektromagnetik që […]

Continue Reading

Albana Vokshi: Shteti po vjedh paratë e të sëmurve me kancer

Deputetja e PD-së Albana Vokshi, që denoncoi e para mungesen e herceptines dhe të reagenteve të tjerë për të sëmuret me kancer, paralajmëron shoë-n e Ramës tek onkologjiku. Ja statusi i plotë i Albana Voklsiht në rrjetet sociale: Cdo dite ne 4 vjet kemi denoncuar abuzimin dje zhvatjen e parave te shendetit nga kupola qeverisese. Fakte […]

Continue Reading

A shkaktojnë telefonët celular kancer? Ja çfarë thotë një gjykatë italiane

Kjo është një pyetje e bërë që në ditët e para të teknologjisë, përpara se Apple dhe Google të dilnin në skenë. Një gjykatë Italiane thotë është dakord me qëndrimi i një burri i cili është goditur nga një tumor në tru për shkak të përdorimit në kohë të gjata të telefonit celular. 57 vjeçari […]

Continue Reading

Alarmante. Me kancer nga radioaktiviteti edhe në mes të Tiranës

Gazetari Denis Dyrnjaja na ka rrëfyer një histori të trishtë. Bëhet fjalë për një 40-vjeçar i cili nuk mundi të fitonte betejën me sëmundjen e tmerrshme, kancerin.  Sipas gazetarit, mjekët onkologë italianë ndërsa përpiqeshin të ndryshonin fatin e jetës së tij kishin konstatuar se ai kishte rrezatim të lartë radioaktiv në trup. Pyetja e tyre për […]

Continue Reading

Sëmundja që po vret shqiptarët. Ekspertët: Do shkaktojë katastrofë

Popullsia e Shqipërisë, e përfshirë tashmë në procesin e plakjes dhe rënies së lindshmërisë, po përjeton edhe një barrë sëmundjesh në rritje. Diagnozat kardiovaskulare, tumorale dhe ato kronike e kanë renditur Shqipërinë vendin me barrën më të lartë të sëmundshmërisë në rajon për 2015, sipas të dhënave globale “health data”. Prevalenca për të sëmurët me […]

Continue Reading

Katastrofë. Ekspertët në Spitalin Onkologjik pohojnë se, ndotja e mjedisit është faktorë për kancerin në rritje

Popullsia e Shqipërisë, e përfshirë tashmë në procesin e plakjes dhe rënies së lindshmërisë, po përjeton edhe një barrë sëmundjesh në rritje. Diagnozat kardiovaskulare, tumorale dhe ato kronike e kanë renditur Shqipërinë vendin me barrën më të lartë të sëmundshmërisë në rajon për 2015, sipas të dhënave globale “health data”. Prevalenca për të sëmurët me […]

Continue Reading