Raporti i OKB-së për drogën: Shqipëria e para në Europë për kanabisin

Shqipëria përmendet si shteti kryesore i origjinës së kanabisit në Europë dhe i gjashti në botë për periudhën 2015-2019, sipas raportit të fundit global të drogave 2021, një publikim i UNODC, zyrës globale të Kombeve të Bashkuara për krimin dhe drogat. Në grafikun e publikuar në raport: “Shtetet kryesore të origjinës së rrëshirë së kanabisit, […]

Vazhdo të lexosh

Fushat e Mirditës ‘pushtohen’ nga kanabisi!

Njoftimi i plotë i policisë: Mirditë, Lezhë; Vijojnë kontrollet për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike.  Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër.  Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, në zbatim të planit të masave për kontrollin e territorit me qëllim parandalimin e kultivimit të […]

Vazhdo të lexosh

Franca kundër negociatave: Problem kokaina, jo kanabisi

Gazeta austriake, Der Standard shkruan se Berlini dhe Brukseli janë të kënaqur nga nisja e reformës në drejtësi në Shqipëri, e para e këtij lloji në Europën Juglindore. Por pavarësisht kësaj, hapja e negociatave me Shqipërinë nuk duket e sigurt. Sipas gazetës, Franca është kundër hapjes së negociatave dhe mund të vendosë negativisht në samitin […]

Vazhdo të lexosh

Fillon mbjellja e parcelave me kanabis/ Ja ku u gjetën

Të paktën 300 rrënjë të tilla janë asgjësuar ditën e hënë në vendin e quajtur Pylli i Akërnisë. Policia ka arrestuar për këtë vepër, shtetasin V.M, 47-vjeç me profesion roje, ndërsa është arrestuar në flagrancë edhe shtetasi V.Nune 61 vjeç, banues në Novoselë. Njoftimi i Policisë: DVP.Vlorë Policia ditën e djeshme në vendin e quajtur […]

Vazhdo të lexosh

Filluan mbjelljet/ 1800 rrënjë kanabis në Gjirokastër

Rreth 1800 bimë të mbjella kanabis sativa, janë sekuestruar nga policia në zonën e Gjirokastrës. Policia thotë se ka arrestuar një përson si të dyshuar për këtë mbjellje në një pronë publike. Eshtë ndaluar nga policia 59 vjeçari me inicialet S.N dhe hetimet po vazhdojnë por ndërkohë janë referuar materialet në prokurori edhe për shtetasin […]

Vazhdo të lexosh

Nga Halit Valteri: Për ty që e shite votën me 50-100€, kryeministri nuk ka pse e çan fare kolektorin o i mjerë

Per ty qe e shite voten me 50-100€ kryeministri nuk ka pse e can fare kolektorin o i mjere . Më pak se 4 dite na ndajne nga protesta e thirrur nga opozita e bashkuar , ku eshte nje mundesi per te shlyer gabimin qe bete para 1 viti, ai gabim qe ju beri te […]

Vazhdo të lexosh

Gazetari gozhdon Vlahutin-in: ‘Përse nuk keni folur asnjëherë për kanabisin?

Romana Vlahutin ka thënë disa fjalë për drogën e mbjellë në Shqipëri dhe për numrin e madh të azilkërkuesve. Vlahutin u shpreh se raporti i Guardia di Financës tregon për luftën ndaj drogës. Por Vlahutin nuk tha asnjë arsye, se pse vetë ajo si ambasadore e BE-së në Tiranë nuk ka thënë asnjë fjalë për […]

Vazhdo të lexosh

Itali: Kapen 800 kg marijuanë, prangosen dy shqiptarë

Pas një operacion të madh nga policia italiane në Bari është bërë e  mundur sekuestrimi i 8 kuintalëve kanabis sativa, mijëra euro, 4 makina dhe arrestimin e dy shqiptarëve. Aksioni është bërë në një zonë industriale në qytetit e Barit në Itali, ndërsa droga është gjetur në një magazinë. Siç bëhet e ditur ka qenë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dritan Laci/ Rama nuk është Dalla Chiesa i Shqipërisë, mos ja jepni këtë kënaqësi

Kush e ka dëgjuar Ramën e mesit të mandatit të parë dhe kush ka dëgjuar Ramën e mandatit të dytë e kupton menjëherë se Rama i Parë dhe Rama i Dytë nuk duan ti ngjajnë njëri tjetrit edhe pse janë e njëjta shëmbëlltyrë që nga viti 2013 kur po i njëjti Ramë erdhi në pushtet. […]

Vazhdo të lexosh

Rama sulmon policinë/ Do largohen të gjithë ata punonjës që kanë lidhje me krimin e organizuar dhe kanabisin.

Rama ka bërë publike përmes ‘Komunikimit javor’, mbledhjen e qeverisë me kabinetin e ri. Kreu i qeverisë përmendi objektivat për 4 vitet e ardhshme, ndërsa nuk ngurroi të sulmonte opozitën, por edhe të përmendëte atë çfarë e pret policinë, e cila sipas tij është fajtore për gjendjen e krimit dhe të drogës në vend. “Së […]

Vazhdo të lexosh

Koço Kokëdhima: Të arrestohet Saimir Tahiri/ Me urdhër të Ramës ngriti kartelin e drogë

Koço Kokëdhima, replikon ashpër me ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili e akuzoi dje në Kuvend si frymëzues për kanabizimin e vendit. Në një reagim në profilin e tij në Facebook, Kokëdhima e krahason propozimin e tij të bërë publikisht për ekonominë e kanabisit të kontrolluar nga shteti me ekonominë mafioze që bëri Rama, […]

Vazhdo të lexosh

Zbulohen 211 kg kanabis në Ujin e ftohtë në Vlorë

Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar ” Fillim Vjeshte” Sekuestrohen 211 kg e 700 gr lëndë narkotike Cannabis Sativa. Arrestohet në flagrancë një nga autorët si edhe shpallen në kërkim dy të tjerë. Vijojnë procedurat për verifikimin dhe sekuestrimin e banesës në të cilën u gjet lënda narkotike si edhe të tjera pasuri të cilat […]

Vazhdo të lexosh

Deputeti LSI/ Bosit të drogës, Edi Ramës, iu kapën 2.3 tonë kanabis!

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar sot për kapjen e 2.3 tonëve drogë në Itali. Sipas të dhënave të para, droga dyshohet se ka arritur në vendin fqinj nga brigjet shqiptare. Ja reagimi i Braimllarit: “Bosit të drogës, Edi Ramës, iu kapën 2.3 ton kanabis! Bërtet për task-forcën që do të luftojë […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi/ Edi Rama “do të bëjë shtet”?! Ky është premtimi i vetëm i tij. Por çfarë shteti?

Ky është premtimi i vetëm i tij. Por çfarë shteti? Drejtohuni memories: 1. Shtetin e shout! 2. Shtetin e fasadave! 3. Shtetin e kazinove! 4. Shtetin e kanabisit! 5. Shtetin e sistemit TIMS te prishur kur nga Shqiperia dalin kriminelet si Arben Frroku! 6. Shtetin e deputeteve kriminele qe me nje te luajtur te syrit nga ana […]

Vazhdo të lexosh

Demiraj takim me ambasadorin e Italisë: Luftë totale mbjelljes së kanabisit

Ministri i Punëve të Brendshme, Dritan Demiraj priti në një takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Tiranë, Alberto Cutillo, me të cilin biseduan rreth bashkëpunimit të frytshëm dy palësh. Ambasadori italian Cutillo i shprehu ministrit Demiraj përgëzimet për postin e Ministrit të Punëve të Brendshme, në këtë moment delikat dhe të rëndësishëm për vendin. […]

Vazhdo të lexosh

Kanali Francez, TV5 monde: Katastrofë e re ekologjike. Zhdukja e bletëve në Shqipëri nga hashashi

Jehona e fenomenit të çuditshëm të zhdukjes së bletëve në Shqipëri gjatë vitit të kaluar ka mbërritur deri në mediat franzece. “Le Courrier des Balkans” ka dhenë alarmin për këtë fenoment, që është trajtuar dhe nga media të tjera të njohura në Francë, si psh në “TV 5monde”, që e quan këtë dukuri një katastrofë […]

Vazhdo të lexosh

Artikulli i Millenium në ‘il Fatto Quotidiano”/ Shqipëria, prodhuesi dhe eksportuesi më i madh i kanabisit të paligjshëm në Europë

Sali Berisha në një postim në Facebook ka vijuar me akuzat e tij ndaj kreut të qeverisë Rama se “e ka kthyer Shqipërinë në vendin e drogës”. Këtë herë Berisha shkruan për një artikull të suplementit “Millenium” të gazetës italiane “il Fatto Quotidiano” kushtuar Shqipërisë titulli kryesor i së cilës është “Mirësëerdhët në Kanabistan”. “Ja […]

Vazhdo të lexosh