Nga Bledi Kasmi/ Projekt i fundërrinave të Jugosllavisë së Re

Askush te mos bjere pre e provokimit te dy pushtave te pushtetit, Rames e Veliajt, qe dje i ofruan me detyrim komunitetit myslyman sheshin e gabur per te kryer ritualin e faljes se Kurban Bajramit. Shqiptaret, myslymane e te krishtere kane qene, jane dhe do te jene te bashkuar pertej qellimeve historike te qarqeve antishqiptare […]

Continue Reading

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi/ Loja e pisët e bashkimit dhe krijimit të Jugosllavisë së Re!

Oponioni publik është ballafaquar këto ditë me dy teza-projekte sa i përket rajonit, Kosovës dhe Shqipërisë. Njëra u lansua në Beograd nga presidenti i sapo zgjedhur, Aleksandër Vuçiç, dhe tjetra në Tiranë e Prishtinë përkatësisht nga dy protagonistët politikë, kryeministri Edi Rama dhe presidenti Hashim Thaçi. Presidenti i Serbisë foli për krijimin e “Jugosllavisë së […]

Continue Reading