Në burgjet italiane rreth 2600 shqiptarë

Kjo shihet nga të dhënat ministrisë së Drejtësisë, që thonë se më 31 dhjetor 2017, në burgjet italiane mbahen 19.745 të huaj, dhe nga këta, 13,2% apo 2.598 persona janë shqiptarë. Më të shumtë në numër, janë vetëm marokenët,  3.703 vetë apo 18,8%. Menjëherë pas shqiptarëve renditen rumunët me 2.588 të burgosur (13,1%) dhe tunizinët me […]

Vazhdo të lexosh

Itali, u gjetën 2.4 ton marjuanë. Trafikantët shqiptarë plagosin shefin e policisë italiane

Një italian dhe tre shqiptarë janë ndaluar nga karabinierët gjatë aksionit, ku mbeti i plagosur shefi i policisë. Kanë përfunduar të gjithë në burg, pas një operacioni policor të ngjashëm me aksionet kundër mafias. Gjithçka nisi me një kontroll në rrugë, mesnatën e së enjtes shkruajnë mediat italiane. Furgoni me dy persona në bord nuk […]

Vazhdo të lexosh

Kjo është banda që po planifikonte ‘grabitjen e shekullit’. Ja emrat e tyre

Policia italiane dhe ajo gjermane, pas një operacioni të përbashkët në provincat e Salernos, Napolit, Foggias, Veronës dhe në landin e Rheinland-Pfalz në Gjermani, kanë arrestuar 19 persona. Për nëntë prej të cilëve është vendosur arresti me burg, arrest shtëpie për tetë të tjerë dhe detyrim paraqitjeje për dy të fundit. Shqiptarët e arrestuar gjatë […]

Vazhdo të lexosh

Përmbyten brigjet Italiane nga droga shqiptare

Pakot me marijuanë kanë mbushur bregun e detit në plazhet e Montesilvano, Francavilla al Mare dhe Silvi. Sipas banorëve të zonës, të cilët janë befasuar këtë mëngjës kur janë përballur me këtë pamje. Mediat italiane, shkruajnë se hipoteza më e mundshme është se droga ka ardhur nga Shqipëria, por po hetohet edhe nga vendet të tjera të Ballkanit. Sasia e […]

Vazhdo të lexosh

Plot 37 ton drogë e llojit Kaptagon/ Kapet droga e terroristëve të ISIS në portin e Genovas

Policia italiane sekuestroi një sasi të jashtëzakonshme droge të llojit Kaptagon në portin e Genovas. Bëhet fjalë për 37 ton me vlerë tregu 75 milionë euro. Bëhet fjalë për një lloj të veçantë droge, një përzjerie amfetamine e teofiline, duke i dhënë asaj një efekt shumë herë më të fuqishëm se lëndët narkotike të zakonshme. […]

Vazhdo të lexosh

Porosisnin picë dhe u vinin dozat e kokainës

  Policia e Romës ka ekzekutuar gjatë mëngjesit të sotëm një operacion antidrogë, i cili ka çuar në shkatërrimin e një bande trafikantësh e përbërë nga 5 shtetas shqiptarë nga mosha 22 deri në 50 vjeç. Hetimet e policisë italiane kanë vërtetuar sesi me anë të një call center të vërtetë ata trafikonin kokainë shtëpi […]

Vazhdo të lexosh

Kapen në Itali 2.2 ton kanabis sativa të nisur nga Durrësi. As ushtria nuk ka çfarë ti bëjë kësaj katrahure.

Një tjetër goditje të madhe ka bërë dogana italiane. Një sasi prej 2.2 ton kanabis sativa janë sekuestruar në portin e Ankonas. Droga është gjetur në një kamion i cili kishte ardhur nga Shqipëria dhe ishte nisur nga porti i Durrësit, shkruan SYRI.net. Sipas medias italiane, në pranga janë vendosur 3 persona, por nuk është […]

Vazhdo të lexosh

Media italiane “Pianeta Italia”: Tahiri u shkarkua për plehrat kimike

“Pianeta Italia” e lidh largimin nga qeveria të Saimir Tahirit pikërisht me skandalin e 1300 kontenierëve me mbetje të rrezikshme, të cilat dyshohet se janë groposur në Shqipëri ose janë hedhur në det. Sipas revistës italiane, policia kufitare është nën varësinë e Ministrisë së Brendshme së drejtuar nga Tahiri. Kontenierët me tonelata mbetje të nisura […]

Vazhdo të lexosh

Çështja e zhdukjes së 1300 kontenierëve . Antimafia në Romë ka nisur drejt Shqipërisë punonjësit e saj

Çështja e zhdukjes së 1300 kontenierëve me lëndë kimike që kanë hyrë në portin e Durrësit dhe më pas janë zhdukur, ka vënë në lëvizje më shumë se kurrë edhe autoritetet italiane të hetimit. Pas vizitës në Shqipërisë të prokurorit të Antimafias Italiane, Franco Roberti, mësohet se drejtoria e Antimafias në Romë ka nisur drejt […]

Vazhdo të lexosh

Mediat Italiane për zhdukjen e mbetjeve: Në prapaskenë, skenari i tmerrshëm i përfshirjes së eko-mafias

Çështja e mbetjeve “çmendet” nëpër televizione e gazeta, ndërsa në parlament përplasjet për ligjin e importimit të mbetjeve, paraqitur nga  qeveria e pastaj bllokuar nga ndërhyrja e drejtuesve më të lartë të shtetit, bëhet  shkak për një përplasje epokale që nxjerr në pah, pa asnjë diskutim, përgjegjësitë e kryeministrit Edi Rama. Faktet janë bërë të […]

Vazhdo të lexosh

Ku u zhdukën 30 mijë tonë mbetje të rrezikshme?!

Duhej të mbërrinin për përpunim në landfillin më të madh të Evropës, në Maqedoni, manaxhuar nga italianët. Të nisura nga Gioia Tauro mbërritën në portin e Durrësit, më pas u humbën gjurmët “Bashkëpunimi midis Italisë dhe Shqipërisë është në një moment kyç. Ura e bashkëpunimit të drejtësisë midis dy vendeve tona do të jetë një […]

Vazhdo të lexosh

Ramës i sulen të gjitha mediat Italiane në lidhje me skandalin e zhkudjes së tonelatave helme të rrezikshme

Edi Rama në qendër të superskandalit të groposjes së mbi 30 mijë tonelatave helme të rrezikshme në Shqipëri!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha. Sipas tij, “superskandali i mbi 1300 konteinerëve me helme të rrezikshme të nisur për Maqedoni, por që u “zhduken”në Shqipëri, ka mbushur dje dhe sot faqet dhe ekranet televizive të Italisë”. “Kështu Rai […]

Vazhdo të lexosh

Rama kërcënon mediat italiane që publikuan skandalin zhdukjes së 1300 kontenierëve me lëndë kimike.

Me anë të ambasadores së Shqipërisë në Romë, qeveria i ka dërguar një letër redaksisë së agjencisë italiane që ka bërë edhe zbulimin e zhdukjes së 1300 kontenierëve me lëndë kimike. Ja çfarë shkruan ambasadorja e Shqipërisë në Romë: Kërkesë për përgënjeshtrim dhe një parlajmërim sipas Nenit 8 L. 48/1948 Më datë 28.02.2017, në të […]

Vazhdo të lexosh

Maqedonia jep alarmin: 1300 kontenierët me lëndë kimike janë groposur në Shqipëri, mafia pas…

Media italiane “Pianeta Italia” e cila ka investiguar zhdukjen e 1300 kontenierëve me mbetje të rrezikshme që dyshohet se janë groposur në Shqipëri, ka intervistuar edhe një zyrtare në Ministrinë e Mjedisit të Maqedonisë, Eva Netkovska. Sipas saj, 1300 kontenierët me lëndë të rrezikshme janë groposur në Shqipëri. “Hetimi i zhvilluar nga policia italiane ka […]

Vazhdo të lexosh