Këta janë dy binjakët shqiptarët që “po çmendin” drejtësinë italiane

Eduard dhe Edmond Trushi, dy vëllezërit nga Shqipëria kanë arritur ti shpëtojnë për të disatën herë drejtësisë italiane, edhe pse mbi ta rëndojnë akuza për vjedhje prej disa vitesh. Binjakët Trushi arrijnë të lirohen vazhdimisht sepse ekspertizat ligjore nuk munden të përcaktojnë cili nga binjakët ka kryer krimin. Sipas “La Repubblica”  vëllezërit që aktualisht janë […]

Vazhdo të lexosh

Refugjatët/ Rama akuzon Italinë për impotencë politike. VIDEO

Kryeministri Rama, duke folur në një konference për mediat me kryeministrat e tjerë të rajonit tha se Shqipëria pranoi të marrë refugjatët që mbërritën në Itali për shkak se politikanët atje u treguan “impotentë politikë”. Pyetje: Pse pranoi Shqipëria refugjatët nga Eritrea që mbërritën në Itali, kur destinacioni i tyre janë vendet europiane? A synon […]

Vazhdo të lexosh

Italia sërish pa qeveri

Pas dështimit të përpjekjes për të formuar qeverinë e re në Itali, kreu i lëvizjes populiste Pesë Yje kërkoi shkarkimin e presidentit Sergio Mattarella. Kreu i lëvizjes Pesë Yje, Luigi di Maio, tha në një intervistë televizive se do të kërkojë largimin e presidentit Mattarella bazuar në nenin 90 të Kushtetutës italiane. Pas kësaj në […]

Vazhdo të lexosh

Vasili: Të tjera dosje po vijnë nga Italia

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ai i cili në një postim të fundit në Facebook, thotë se të vërteta të tjera janë duke ardhur nga Katania. Ja statusi i Petrit Vasilit: Kryeministri dhunon median, sa turp. I lemerisur kryeministri nga fjala e lire e medias. Dhuna ndaj gazetarëve është ditë turpi për […]

Vazhdo të lexosh

Italia: Ballkani në rrezik nga kiza e zgjatur në Shqipëri

“Një tjetër zonë ku kemi intensifikuar kontrollet dhe vëmendjen është gadishulli ballkanik: në ditët e fundit, (veçanërisht me zhvillimet shqetësuese në Maqedoni dhe kriza e zgjatur politike në Shqipëri) ka pasur sinjale serioze të përkeqësimit të marrëdhënieve mes venddeve të Ballkanit Perëndimor. Ka një rigjallërim të retorikës nacionaliste dhe euroskepticizmit me një ndikim negativ jo […]

Vazhdo të lexosh