Koronavirusi/ Shkon në 79 numri i viktimave në Itali

Mediat fqinje raportojnë se në Itali numri i viktimave ka shkuar në 79, ndërsa janë infektuar më shumë se 2000 persona. Bëhet me dije se vetëm gjatë 48 orëve të fundit janë regjistruar mbi 27 viktima. Ndërsa në Greqi numri i të prekurve ka shkuar në 7 dhe janë mbyllur 28 shkolla në Athinë dhe Selanik. […]

Vazhdo të lexosh

Coronavirusi përfshin Italinë/ Shënohet viktima e dytë

Një tjetër vdekje nga coronavirus është shënuar në Itali. Sërish bëhet fjalë për provincën e Lombardisë, ku mësohet se viktima e dytë italiane e coronavirusit është jnë grua 67 vjeçe. Edhe gruaja mësohet se është e lidhur me rastin e parë të vdekjes. Ajo ka humbur jetën në spital, pas 67-vjeçarit që ndërroi jetë dje. […]

Vazhdo të lexosh

Gjysmë ton marijuanë nga Shqipëria në Itali

Të paktën 5 persona kanë rënë në prangat e policisë italiane pasi trafikonin drogë nga Shqipëria drejt Italisë. Bëhet fjalë për 4 italianë dhe 1 shqiptar të arrestuar në Firenze, Siena, Brindisi dhe Vlorë. Këta persona mësohet të jenë përgjegjës për trafikun e gjysmë ton marijuane, të sekuestruar nga policia. Mediat italiane shkrujnë se, mëngjesin […]

Vazhdo të lexosh

ITALI/ SHQIPTARËT SHERR MASIV ME KACAVIDA E SËPATË. VIDEO

Policia italiane ka arrestuar 6 shtetas shqiptarë pas një sherri masiv në Via Mola. Sipas mediave italiane ajo që filmuan kalimtarët e rastit ishte një skenë e frikshme që shkaktoi panik te të gjithë. Sipas dëshmitarëve, shqiptarët e përfshirë në sherr kishin me vete pistoletë, sepatë dhe kacavida.

Vazhdo të lexosh

Rama në Twitter: 24 orë në Itali për të mbrojtur Shqipërinë

Pas largimit nga salla e Kuvendit, ku u betuan edhe katër deputetët e rinj të Lëvizjes Socialiste për Integrim, kryeministri Edi Rama ka postuar edhe një status në Twitter ku thotë se po shkon në Itali për të mbrojtur Shqipërinë pas cenimit të rëndë të dhunës partiake. “Në Itali 24 orë për të mbrojtur Shqipërinë,pas […]

Vazhdo të lexosh

Thirrja e një emigranteje të sukseshme në Itali: Ngrihu njëherë të vetme për veten tënde, o populli im.

Nga Valbona Talelli. Në momentin kur në ditët e fundit të Shkurtit  1991- lashë Shqipërinë , e dija që po bëja hapin më të vështirë të jetës time. Nuk duhej të dorëzohesha sepse në ato kushte e kohë nuk kishte më kthim mbrapsht. Largimi ishte jo vetëm për veten time, por dhe për të ardhmen […]

Vazhdo të lexosh

E fundit/ Dyndje kokaine në Itali nga Shqipëria. 8 të arestuar ku 7 janë shqiptarë.

Sipas mediave në Itali, bëhet me dije se operacioni nga  “Guardia Di finanzia” është zhvilluar sot dhe janë arrestuar në 8 persona, ku 7 prej tyre janë shqiptarë. Personat e venë në pranga, identiteti i të cilëve nuk bëhet me dije kanë qenë në gjendje të fusnin në Itali sasi të konsiderueshme droge, që trafikohej […]

Vazhdo të lexosh

Itali/ Vritet një vajzë shqiptare 20 vjece në mënyrë makabre.

Një vajzë shqiptare 20 vjece u vra në mënyrë makabre. Mediat italiane shkruajnë se viktima quhet Anxhela Meçani dhe ishte punëtore seksi në Torino të Italisë. Median italiane shkruajnë gjithashtu se ajo është dhunuar në makinë dhe më pas është hedhur në rrugë, kur makina ka qenë në ecje. Kanë qenë dëshmitaret në vendngjarje që […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ PD të tjera akuza Fatmir Xhafës/ Ja faktet

Partia Demokratike me anë të deputetit Enkelejd Alibeaj dhe ish-ministrit, Gazmend Bardhi kanë bërë të tjera akuza ndaj ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në një konferencë për mediat, Alibeaj i ka bërë edhe dy pyetje të reja për Xhafajn. Pjesë nga deklarata e PD: Në Shtator 2017, Fatmir Xhafaj e konsideroj akuzën se i vëllai […]

Vazhdo të lexosh

Sërish drogë me avion nga Shqipëria drejt Italisë/ Shtatë të arrestuar

Shtatë arrestime, kilogramë kokaone, marihuane dhe hashashi gati për t’u shpërndarë, një avion privat i sekuestruar: Ky është bilanci i një superoperacioni në vazhdim në Itali që ka nisur në agim të së premtes i udhëhequr nga Karabinieria e Riccione nën drejtimin e Antimafias-s së Bologna. Media italiane njofton se bëhet fjalë për një rrjet […]

Vazhdo të lexosh

Çështja Tahiri/ Zbardhen detaje nga dëshmia e Nezar Seitit në Itali

Zbardhen detaje në lidhje me dëshminë e ‘Financierit të Habilajve’, Nezar Seiti të dhënë në Itali. Seiti mësohet se ka dhënë shpjegime të hollësishme në Prokurorinë e Katanias, ku edhe u ekstradua në mënyrë të fshehtë nga ana e ministrisë së Drejtësisë edhe pse në Shqipëri ai është nën hetim, duke shkaktuar një debat të […]

Vazhdo të lexosh

Nuk ndalet droga nga Shqipëria drejt Italisë, sekuestrohen 800 kg hashash

Sipas burimeve policore arrestuar disa përsona italianë dhe shqiptarë për trafik droge nga shqipëria në drejtim të italisë. Po sipas burimeve policore janë sekuestruar 800 kilogramë hashash dhe janë bllokuar edhe skafe me të cilat trafkantët kanë bërë të mundur transportin e drogës në brigjet e Italisë. Nga hetimet paparpake mesohet se shumica e të ndaluarve […]

Vazhdo të lexosh

Itali: Kapen 800 kg marijuanë, prangosen dy shqiptarë

Pas një operacion të madh nga policia italiane në Bari është bërë e  mundur sekuestrimi i 8 kuintalëve kanabis sativa, mijëra euro, 4 makina dhe arrestimin e dy shqiptarëve. Aksioni është bërë në një zonë industriale në qytetit e Barit në Itali, ndërsa droga është gjetur në një magazinë. Siç bëhet e ditur ka qenë […]

Vazhdo të lexosh

Itali/ 4 shqiptarë kthehen në heronj në Itali. Ja historia

Më 8 Dhjetor, 67-vjeçari italian Loreno Casini udhëtonte me makinë në Via di Chiazzano dhe për shkak të motit të keq humbi kontrollin e mjetit duke u përplasur me barrierat anësore të rrugës. Këto të fundit u përkulën dhe automjeti ra brenda kanalit. “U përpoqa të hapja derën, por ajo ishte bllokuar”, tregon i moshuari […]

Vazhdo të lexosh

Kush është ministri tjetër i qeverisë ‘Rama’ që do ti hapet dosja. Ja emri

Sali Berisha ka bërë publike një tjetër denoncim. Sipas tij, Fatmir Xhafa ka shkuar me urgjencë në Itali sepse pas çështjes Tahiri, do të ketë një dosje me emrin e Xhafajt. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha: Xhafa i droges ne vizite “pune” personale me urgjence ne Itali per dosjen e tij! Te dashur miq, […]

Vazhdo të lexosh

Avokati i Keçit/ Mund të mos ekstradohet në Itali. VIDEO

Avokati i Keçit, Ilia Ilia, ka deklaruar se në dosjen e klientit të tij mungon garancia nga Italia, garancia se ai do të rigjykohet nga e para. Italia duhet të japë garanci për këtë. Edhe në seancën e fundit ku u dha masa e sigurisë, Ilia tha se pas operacionit të Policisë italiane të quajtur “Kanun” […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nis sot një vizitë zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë

Pak javë më parë Meta e nisi mandatin si President i Shqipërisë me një vizitë në Itali, kurse sot u nis për një vizitë zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë i ftuar nga homologu i tij, Frank-Walter Steinmeier. Në vizitën e Presidentit shqiptar në Gjermani janë në axhendë disa takime të rëndësishme që synojnë rritjen […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Aksident tragjik në Itali. Vdes i riu shqiptar. Ja emri

Sipas mediave italiane, ai është 28-vjeçari Klodjan Kërtalli, rezident në San Giusto Canavese, ndërsa aksidenti ndodhi mëngjesin e sotëm në rrugën dytësore në Foglizzo. I riu shqiptar udhëtonte me një automjet tip “Volvo V40”, e cila është përplasur rreth orës 8:00 të mëngjesit me një furgon “Peugot Expert”. Përplasja ka qenë shumë e fortë, sa […]

Vazhdo të lexosh

Dalin në shitje biletat për Shqipëri-Itali

Shqipëria me 9 tetor do të pres në Shkodër në stadiumin “Loro Boriçi” Kombëtaren e Italisë. Shitja fillimisht do të bëhet online në faqen zyrtare të FSHF-së në internet dhe pastaj do të fillojë dhe shitja në teren. Ja dhe njoftimi i plotë FSHF-së: “Federata Shqiptare e Futbollit njofton të gjithë të interesuarit se ka […]

Vazhdo të lexosh