VIDEO. Ju prishi banesat/ Shpërthejnë në sharje dhe fyerje ndaj Ramës. O bandit, o Millosheviç, o ISIS.

Punonjësit e IKMT-së kanë nisur shembjet sipas një programi të parashikuar për në muajin shtator, por banorët e zonës janë ngritur në këmbë, duke e kundërshtuar këtë aksion, dhe duke sqaruar se prishjet janë selektive. Në momentin kur IKMT ka ndërhyrë për prishjen e një lokali, ka pasur akuza të forta dhe sharje në drejtim […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Qytetarët dhe territori në rrezik, po kërcënohet ekzistenca jonë

Përmes një shënimi të shkurtër në rrjetin social Facebook, Manjani sqaron se kjo qeveri po i degdis shqiptarët nëpër Europë duke kërkuar azil, ndërsa vendin e shndërron në një qendër azili për ISIS dhe refugjatët afrikanë. Sipas tij, në territorin e Shqipërisë po përgatitet të digjen mbetje gjithfarësh të Europës, ku së shpejti tre inceneratorë […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump mesazh për Presidentin Ilir Meta

Në mesazhin e tij, Presidenti amerikan vlerëson marrëdhëniet miqësore të forta mes SHBA dhe Shqipërisë. Presidenti Trump shpreh vlerësimin për rolin e Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit si pjesë e NATO. Duke vlerësuar marrëdhëniet mes dy vendeve, Trump uron gjithë shqiptarët për festën e Pavarësisë. “Jemi bashkë me ju teksa festoni këtë ditë të veçantë […]

Vazhdo të lexosh

ISIS ka bërë thirrje për vrasjen e djalit 11-vjeçar të Presidentit Donald Trump

Sipas ‘The Washington Beacon Free’, “kanalet mediatike  pro ISIS-it po bëjnë thirrje për vrasjen e djalit të Presidentit Trump dhe kanë ndarë detajet të jetës personale të Barron në rrjetet e tyre sociale, duke përfshirë adresën e shkollës së tij. Instituti i Hulumtimit të Medias në Lindjen e Mesme (MEMRI) përktheu një thirrje masive të […]

Vazhdo të lexosh

Plot 37 ton drogë e llojit Kaptagon/ Kapet droga e terroristëve të ISIS në portin e Genovas

Policia italiane sekuestroi një sasi të jashtëzakonshme droge të llojit Kaptagon në portin e Genovas. Bëhet fjalë për 37 ton me vlerë tregu 75 milionë euro. Bëhet fjalë për një lloj të veçantë droge, një përzjerie amfetamine e teofiline, duke i dhënë asaj një efekt shumë herë më të fuqishëm se lëndët narkotike të zakonshme. […]

Vazhdo të lexosh

Siri/Sulm më armë kimike, 58 të vdekur

Të paktën 58 persona mbetën të vrarë dhe dhjetra të plagosur si pasojë e një sulmi në veri-perëndim të Sirisë. Mediat raportojnë se mund të jetë një sulm me armë kimike i cili nuk është përdorë që në fillimin e luftës civile 6 vite më parë. Observatori sirian për të drejtat e njeriut ka raportuar […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump do presë në Shtëpinë e Bardhë Mbretin e Jordanisë

Donald Trump do të takohet më 5 prill, në Shtëpinë e Bardhë, me mbretin e Jordanisë, Abdullah II. ”Në krye të axhendës së bisedimeve janë lufta kundër ISIS-it, konflikti në Siri dhe marrëdhëniet izraelito-palestineze”, tha Shtëpia e Bardhë. Vitin e kaluar, administrata amerikane i dha një ndihmë ushtarake dhe ekonomike Jordanisë me vlerë 1,6 miliardp dollarë, […]

Vazhdo të lexosh

Sekretari amerikan i Shtetit mbërrin në Turqi. Strategji ushtarake për të mposhtur ISIS-in

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka mbërritur për herë të  parë në Ankara për të biseduar mbi luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik (IS). Departamenti amerikan i Shtetit tha se bisedimet e Tillerson me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë do të fokusohen kryesisht tek strategjitë ushtarake për mposhtjen […]

Vazhdo të lexosh

ISIS merr përgjegjësinë e sulmit në Londër

Në një deklaratë të bërë në agjencinë e lajmeve Amaq, shteti islamik ka marrë përgjegjësinë e sulmit që ndodhi dje në Londër. Një zëdhënës tha se një ushtarë i shtetit islamik kishte krye mizorinë në Londër ku mbetën të vrarë 4 persona. Ai nuk ka dhënë asnjë detaj më shumë. ISIS shpesh merr përgjegjësi për […]

Vazhdo të lexosh

Rex Tillerson mbledh Koalicionin Global anti-ISIS

Sekretari amerikan i Shtetit,, Rex Tilllerson, ka mbledhur në Uashington D.C., ministrat e Koalicionit Global anti-ISIS; ndër ta është edhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati.  Takimi do të mbahet nga 20 deri më 22 mars. Ministria e Jashtme ka njoftuar se në fokus të vizitës së ministrit Bushati do të jenë marrrëdhëniet dypalëshe, lufta […]

Vazhdo të lexosh

Sekuestrohen pilulat me vlerë 10 milion euro që do përdoreshin nga ISIS. Arrestohen dy shqiptarë

Autoritetet greke njoftuan se kanë zbuluar në rrethinat e Athinës një laborator ku prodhoheshin barnat me emrin Captagon, që njihen gjerësisht si “droga e xhihadistëve”. Përdorimi i saj i stimulon luftëtaret e ISIS-it para operacioneve luftarake. Autoritetet greke sekuestruan 650.000 pilula Captagon, vlera e të cilave përllogaritet në rreth 10 milion euro. Në kuadër të […]

Vazhdo të lexosh