Nga Ilir Babaramo/ Kush janë hajnat që arrestuan Albin Kurtin

Dhe këtë nëntor Albin Kurti ka përfunduar sërish në pranga. Arrestimi I themeluesit të Vetëvendosjes ndodh në një moment politik shumë interesant. Partia e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit ka prekur fundin. Në zgjedhjet lokale që sapo u mbyllën PDK ka marrë minimumin e votave në krejt historinë e saj. Por arrestimi i Kurtit nuk […]

Vazhdo të lexosh

Meta letër Kuvendit: Zgjidhni boshllëkun ligjor

Presidenti i Republikës Ilir Meta duhet të hedhë shortin më 5 dhjetor të këtij viti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, por infrastruktura ligjore nuk ekziston: institucionet KLGJ dhe KLP që duhet të sjellin kandidaturat për KED ende nuk janë ngritur. Për këtë arsye, pas konsultave, Presidenti ka vendosur t’i drejtohet Kuvendit me një letër ku shprehet […]

Vazhdo të lexosh

Meta pret Haradinaj: Bashkëpunim rajonal për stabilitetin e sigurinë

Kryeministri i Kosovës takimin e dytë e zhvilloi me Presidentin Ilir Meta. Presidenti Meta shprehu angazhimin e tij për bashkëpunimin e ngushtë me institucionet e Kosovës, në interes të rritjes së mëtejshme të njohjeve ndërkombëtare si edhe forcimit të perspektivës evropiane Meta theksoi rëndësinë e intensifikimit të mëtejshëm të shkëmbimeve ekonomike, tregtare, shkencore, arsimore, turistike, […]

Vazhdo të lexosh

Monika: Iliri im është yll/ Ai më ndriçon edhe në ditët më të vështira.

Monika Kryemadhi është zëri më i fortë në LSI kundër marrëveshjes Rama – Basha. Ajo e ka quajtur atë kompromis që “ka në thelb interest e ngushta të vetes, familjes apo miqve”. Bashkëshortja e presidentit të zgjedhur thotë se gjithësesi LSI do të jetë forcë e parë në zgjedhjet e 25 qershorit. Këto janë çështjet […]

Vazhdo të lexosh

Nga Frrok Çupi/ Çfarë na thotë deklarata e Ilir Metës për dorëheqje si President?

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, i sapo zgjedhur President i Republikës, ka deklaruar sonte në emisionin televiziv ‘Top Story’ se është ‘i gatshëm të jap dorëheqjen’ si president i Republikës, nëse kjo do t’i shërbente ‘zgjidhjes së krizës politike’. Presidenti i zgjedhur nuk e ka lënë deklaratën me kaq pak fjalë, por ka […]

Vazhdo të lexosh

Vasili takim tek dega 7/ LSI forcë e parë, nevojë për Shqipërinë

LSI, organizoi një takim me banorë të Njësisë administrative nr. 7 në Tiranë. Të pranishëm ishin kryetari i LSI-së, Petrit Vasili, kandidatët për deputetë të qarkut Tiranë, Klajda Gjosha, Kejdi Mehmetaj, Luan Rama, etj. Në këtë takim mori pjesë edhe ish-kryetari i LSI-së, Ilir Meta. Në fjalën e mbajtur në këtë takim Petrit Vasili theksoi […]

Vazhdo të lexosh

Meta Ramës: Më pak arrogancë, më tepër dialog

Ilir Meta i ka dërguar një tjetër mesazh politikës shqiptare, kryesisht Kryeministrit Edi Rama dhe kryeopozitarit Lulzim Basha për krizën politike. Duke folur nga ambientet para Parlamentit në një aktivitet kushtuar Ditës së Europës, Meta theksoi se nuk është kurrë vonë për të dialogur dhe për të gjetur zgjidhje për situatën e krijuar. Ai shtoi […]

Vazhdo të lexosh

Meta: Zgjedhjet pa opozitën? Duhet ta mendoj. Pse ndryshoi qëndrim Meta?

Në nje dalje te pak koheve me pare, Meta pat deklaruar se zgjedhje pa opoziten ne kete vend nuk do kete dhe se nuk mund te pranohen zgjedhjet farse. Po çfare ka ndodhur tashme qe Meta u dashka ta mendoj edhe njehere ate qe ka deklaruar? Meta ka komentuar të gjitha kërkesat e opozitës në […]

Vazhdo të lexosh

Shqiptarët e paguan dyfish “check up”-in falas nga banda e Ilir Beqaj-t dhe Vilma Nushit

Taksapaguesit shqiptarë e kanë paguar thuajse dyfish të ashtuquajturin “kontroll shëndetësor falas”, ndërsa kompania që fitoi tenderin e shumëdebatuar ka arritur të rekuperojë të gjithë investimin e vet brenda pak muajve nga nisja e aktivitetit, duke realizuar 45 milionë lekë të rinj fitim neto brenda nëntë muajve të parë të aktivitetit. Gjatë vitit 2015, vetëm […]

Vazhdo të lexosh

Çfarë ndodh nëse tërhiqet edhe LSI nga KQZ?

Ilir Meta është në mazhorancë, por politikisht LSI ka kaluar tashmë në anën tjetër, atë të opozitës. Në këtë situatë është krejt normale, që socialistët të mendojnë çfarë mund të ndodhë nëse njerëzit e LSI në institucione tërhiqen nga postet që mbajnë. Erjon Braçe pati dyshime nëse duhet votuar anëtari i tretë i LSI në […]

Vazhdo të lexosh

Gjasat që nesër Meta mund të japë dorëheqjen.

Ilir Meta ka lajmëruar thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të parlamentit ditën e martë ora 18.00, ndërkohë që parlamenti mund të mblidhet normalisht, si përherë ditën e enjte. Nuk ka asgjë emergjente pse duhet të mblidhet Kuvendi. As kohë lufte, as dorëheqje te kryeministrit, as marrëveshje Rama-Basha, as vjen Presidenti i SHBA, as nuk ka […]

Vazhdo të lexosh

Nikoll Lesi: Rama po ikën si kryeministër, por ama po rilind si pronar mediash

Rama, pronar i televizionit “ERTV” dhe dy gazetave; “Mirëmëngjez” dhe “AMARCORD” Nuk thonë kot që nëse nuk shkëlqen në një drejtim, jeta do të jap tjetër fat, në një udhë tjetër. Edi Rama njihet si intelektual i orëve të para të demokracisë, analist dhe ku pena e tij mbetet brilante. U bë kryeministër dhe drejtoi […]

Vazhdo të lexosh

Rama shpërthen ndaj Metës: Ke marrë para për të bllokuar zgjedhjet

Edi Rama ka sulmuar ashpër kreun e LSI-së dhe Kuvendit, Ilir Meta. Duke folur në sallën e parlamentit, Rama ka hedhur akuza ndaj Metës, duke i thënë se është sponsorizuar për të bllokuar zgjedhjet. “Nga ana tjetër, përpjekja për tu thënë shqiptarëve se pavarësisht të gjithëve se zgjedhjet pa opozitën nuk mund të bëhen është […]

Vazhdo të lexosh

BIRN sulmon Ilir Metën: Nuk deklarove shpenzimet

(Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se Lëvizja Socialiste për Integrim është treguar e pakursyer për kompaninë e saj lobuese në Uashington, por shumica e shpenzimeve nuk janë raportuar në KQZ, duke ngritur hije dyshimi mbi burimin e parave)   Nga Besar Likmeta, BIRN   Të dhënat e siguruara nga BIRN në Departamentin e […]

Vazhdo të lexosh

Çmëndet Ngjela/Ja tre postet që kërkon Meta që opozita të dalë nga çadra

Dy ditë pasi lideri i LSI-së foli për krijimin e një qeverie besimi dhe zgjedhje vetëm me opozitën, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kreu i Kuvendit zhvilluan sot një takim “kokë më kokë” në kryesinë e Kuvendit. Pak orë pas mbylljes së këtij takimi është zbuluar edhe se për çfarë po flitet konkretisht. Spartak […]

Vazhdo të lexosh

Rama reagon për deklaratën e Metës. Zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike.

E vlerësoj përpjekjen e bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta, për të kërkuar një zgjidhje që kënaq Partinë Demokratike. Edhe unë kam qënë dhe mbetem i gatshëm per cdo zgjidhje që i’a lehtëson Partisë Demokratike rrugën për t’u kthyer në Kuvend; votuar Vetingun; vazhduar betejën e vet politike në shinat e Kushtetutës e të ligjshmërisë […]

Vazhdo të lexosh