Meta: Të rinjtë duhet të jenë protagonistë të ndryshimeve. FOTO+VIDEO

Ilir Meta ishte sot në mbrëmje i pranishëm në çeljen e punimeve të festivalit veror të Internacionales së të Rinjve Socialistë (International Union of Socialist Youth-IUSY). Aktiviteti po zhvillohet në Jalë dhe në të marrin pjesë qindra të rinj nga forumet rinore të partive të majta botërore. Festivali organizuar nga LRI-ja në bashkëpunim me IUSY. Pjesë e […]

Continue Reading

Berisha/ Pse Rama përfshiu Mentor Petrelën në listën e zezë

Sali Berisha ka reaguar në lidhje me listën e publikuar dje nga kreu i qeverisë, ku renditeshin emrat e 100 personave, punonjës të administratës, zyrtarë të drejtësisë dhe mjekë të denoncuar nga qytetarët për shkelje. Me anë të një statusi në Facebook, Berisha e quan “listën e zezë” të Ramës, akt të pashembullt dhe antiligjor. Sipas Berishës është […]

Continue Reading

Meta: Edi Rama 4 vjet si kryeministër me bilancin më katastrofik

Ilir Meta ka folur sot në emisionin “Koha për t’u zgjuar” në News24 për situatën parazgjedhore, 3 ditë para se shqiptarët të japin verdiktin dhe të zgjedhin se kush do t’i udhëheqë në 4 vitet e ardhshme. Lidhur me përshtypjen e tij për fushatën e zhvilluar, Meta tha se kanë munguar programet dhe bilancet. Sipas […]

Continue Reading

Meta nga Lezha: Nëse kriminelët nuk arrestohen Populli do të jetë i detyruar të armatoset

Ilir Meta ka shkuar sot drejt Lezhës për të parë gjendjen e kryeplakut të fshatit Rraboshtë, Gjovalin Gjini, i cili është mbështetës i LSI. Nga andej Meta ka lëshuar një deklaratë të fortë. Ai ka thënë se sa kohë që kriminelët lëvizin  të lirë populli do të detyrohet të armatoset. ‘‘Nëse kriminelët nuk arrestohen Populli […]

Continue Reading

Ilir Meta: Sali Berisha, Burri me më shumë karakter dhe serioz në Shqipëri

Ilir Meta i ka thurur elozhe Sali Berishës në fjalën e tij të mbajtur në tubimin e organizuar në Sheshin ‘Nënë Tereza’, ndërsa ka hedhur akuza të forca ndaj Edi Ramës, Gramoz Ruçit dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Ja fjala e Ilir Metës: Ne nuk do të merremi me problemet e PS-së, por është […]

Continue Reading

Pritet konferencë urgjente për shtyp nga Meta Në orën 11.15

Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kreut të Partisë Drejtësi Integrim e Unitet, Shpëtim Idrizi. Së bashku me Metën ka qenë edhe kreu i LSI-së Petrit Vasili, ndërsa takimi është zhvilluar në selinë e LSI-së Kreu i PDIU-së, Idrizi ka qëndruar pak minuta më pas është larguar i pari nga selia e LSI-së. Nuk […]

Continue Reading

Meta për Ramën/ Erdhi fundi i kartelit të kanabisit, do marrim 1 milionë vota

Ilir Meta ka sulmuar ashpër Kryeministrin Edi Rama duke e akuzuar si përgjegjësin kryesor për kanabizimin e vendit dhe qeverisjen e tij e quan kartel të drogës. Gjatë mitingut elektoral të LSI në Lushnje, Meta tha se kartelit të drogës i ka ardhur fundi dhe vendi nuk mund të qeveriset nga një njeri që kishte […]

Continue Reading

Rama fton aleatët në festën e 26 vjetorit të PS-së/ A do të shkojë Meta?

Partia Socialiste feston të hënën, në 12 qershor, ditëlindjen e saj të 26, dhe pavarësisht se kjo ditëlindje e gjen në kulmin e fushatës për zgjedhjet e 25 qershorit, Edi Rama ka menduar të organizojë një festë pritjeje.  Aktiviteti do të zhvillohet pranë selisë qendrore të Partisë Socialiste në orën 19:30 dhe është konceptuar si […]

Continue Reading

Ja 42 sponsorët “VIP” që kanë dhënë miliona lekë për LSI/ Zbardhen emrat dhe shumat

DuaLajm.com” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht raportin financiar të Lëvizjes Socialiste për Integrim për burimet e parave gjatë vitit 2016. Referuar të dhënave zyrtare, “DuaLajm.com” raporton se LSI numëron plot 42 donatorë me dhurime mbi 1 milionë lekë të vjetra dhe shuma totale e grumbulluar është rreth 258 milionë lekë të vjetra. Lista sipas tabelës […]

Continue Reading

Ilir Meta dhe Luan Rama iu bien daulleve në Kukës/ Video

Ilir Meta ka qenë mesditën e sotme në Kukës, ku së bashku me nënkryetarin Luan Rama ka prezantuar kandidatët e LSI-së për këtë zonë. Por surpriza duket se ishte rezervuar pas takimit. Meta është pritur jashtë sallës me daulle. E në këtë situatë, Ilir Meta ka vendosur që të improvizojë. Bashkë me Luan Ramën kanë […]

Continue Reading

Meta fushatë për LSI nëpërmjet turit të falenderimeve. Takon anëtarët e LSI në Berat

Ilir Meta ka nisur turin e falënderimeve dhe takimeve me anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Ish-kreu i LSI-së është takuar me anëtar dhe simpatizantë të partisë në qytetin e Beratit. Gjatë fjalës së tij, Meta ka falënderuar gjithë anëtarët dhe simpatizantët e LSI-së për mirënjohjen dhe respektin që kanë treguar ndër vite.

Continue Reading

Nga Blendi Fevziu/ ‘Mallkimi’ i Presidentit

 Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit”. Kjo është pika e parë e nenit 86 të Kushtetutës së Shqipërisë! Në fakt si të ishte një mallkim, pikërisht ai person që duhej të përfaqësonte Unitetin e Popullit dhe që duhej të kishte një rol më shumë simbolik pajtimi dhe bashkimi, ka qenë posti më i bojkotuar në Shqipëri. Ilir Meta u bë […]

Continue Reading

Nikoll Lesi ‘pregatit’ tekstin e dorëheqjes nesër të Edi Ramës

David McAllister, zëvendëspresident i Partive Popullore Europiane dhe raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein do të mbërrijnë në Tiranë për të ulur palët në bisedime. David McAllister vjen direkt me kërkesën e Ilir Metës dhe Edi Ramës. Gjermani vjen me një propozim, i cili duket se mbetet zgjidhja. Natyrisht që është konsultuar me […]

Continue Reading

Meta: Presim opozitën për zgjedhjen e presidentit

Ilir Meta ka shpjeguar sot se pse është vendosur që seanca e radhës për zgjedhjen e presidentit është lënë pas 1 jave. Sipas Metës, besohet se do të jetë kohë e mjaftueshme që të arrihet dialogu me opozitën. “Konferenca e kryetarëve vendosi që raundi tjetër të zhvillohet në datën 27 prill në orën 15:00. Besoj […]

Continue Reading

Ben Blushi/ Rama dhe Meta po përgatiten ta çojnë vendin në zgjedhje të parakohshme.

Ben Blushi dhe Ilir Meta  kanë pasur një përplasje gjatë seancës së sotme në Kuvend. Në fjalën e tij, Blushi u shpreh se nuk po zgjidhet presidenti dhe se vendi është duke shkuar drejt zgjedhjeve të parakohshme. Me Ben Blushin replikoi kreu i Kuvendit Ilir Meta. Ai tha se kërkesa për shtyrjen e afateve të […]

Continue Reading

Braçe pas deklaratave të Metës: Nuk ndaj pushtet me Sali Berishën

Pas deklaratave të kryetarit të LSI-së Ilir Meta se duhet një qeveri besimi, ka reaguar deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe. Në një mesazh në faqen e tij në ‘Facebook’, Braçe pohon se nuk e ndan pushtetin me ish-kryeministrin Sali Berisha, as në tavolinë dhe as me zgjedhje. Postimi i Braçes në facebook:  Une nuk […]

Continue Reading

E fundit/Koço Kokëdhima në zyrën e Ilir Metës.Takimi kokë më kokë

Ndërkohë që opozita vazhdon të qëndrojë stoike dhe e unifikuar në qëndrimet e saj, brenda kampit të majtë duket se ka zhvillime dhe “intriga” që zhvillohen me shpejtësi, orë pas ore. Paralelisht me Edi Ramën që duket se nën rrogoz po fut në lojë Ben Blushin “armik”, një tjetër ish-mik i tij po lëviz fortë […]

Continue Reading

Ilir Kulla: LSI forcë e parë në 4 qarqe, Ilir Meta do të bëhet kryeministër

Ilir Kulla tha në emisionin “Studio e Hapur” se Ilir Meta do të bëhet kryeministër pas zgjedhjeve t ardhshme parlamentare. Sipas tij, LSI-ja do të dalë forcë e parë në katër qarqe të vendit dhe Meta do të kërkojë postin e kryeministrit, një gjë të tillë Rama do t’ia pranojë. “Këtu do të jemi. Në […]

Continue Reading