Presidenti e fton për krizën politike, Rama bën not ngjitur me Presidencën

Një tjetër lëvizje politike vjen nga Presidenti Ilir Meta, i cili ka ftuar sot (27 qershor) në takim kryeministrin Edi Rama dhe shefin e opozitës Lulzim Basha. Prej orës 5:00 të mëngjesit, Kreu i Shtetit ndodhet në Presidencë. Në orën 09:00 ai do të presë kryedemokratin Basha. Por pas refuzmit që i beri ftesës së […]

Continue Reading

Meta: Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, truk dhe shantazh i mazhorancës. Zgjedhje nuk do ketë

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot para medias se vendimi i djeshëm i Kolegjit Zgjedhor lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor është një truk i mazhorancës, një truk procedural i ndërmarrë në kushtet e presionit dhe shantazhit ë mazhorancës.    Presidenti Meta tha se dekreti për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, […]

Continue Reading

Presidenti Ilir Meta refuzon Ulsiun dhe Ralfin.

Komisioni i Ligjeve është mbledhur paraditen e sotme për të shqyrtuar kërkesën e 55 deputetëve të maxhorancës për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Meta nuk është paraqitur sot në komision, ndërsa Ulsi Manja tha se kreu i Shtetit i ka kthyer përgjigje Komisionit të Ligjeve me shkrim dhe nuk e çmon të nevojshme të paraqitet […]

Continue Reading

Musa Ulqini/ Këto përgjime po keqpërdoren. Meta i hedh benzinë zjarrit.

Deputeti i PS, Musa Ulqini ka komentuar përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane Bild. Në një prononcim për mediat jashtë Parlamentit, Ulqini u shpreh se këto përgjime po keqpërdoren. Deputeti është ndalur më tej tek zgjedhjet e 30 qershorit, ndërsa thekson se duhet të bëhen përndryshe në vend do të krijohet destabilitet. “Unë po i […]

Continue Reading

Rama/ “Ia di për nder Ilir Metës që më ka…

Nga Çorovoda, kryeministri i vendit, Edi Rama kërkoi votën për kandidatin e Partisë Socialiste, Adriatik Mema duke u shprehur se ajo duhet të bazohet në vepra. Ndërsa foli për potencialet që kjo zonë ka, i pari i qeverisë gjeti rastin të falenderonte Presidentin Meta, që siç tha, e kishte prezantuar me një bukuri të madhe […]

Continue Reading

Martin Henze/ Ilir Meta një burrë dhe demokrat i vërtetë në Ballkan!

“Një burrë dhe një demokrat i vërtetë në Ballkan, urime!” Ky është vlerësimi që ka shprehur sot për Presidentin e Shqipërisë, Ilir Metën, këshilltari i CDU në Gjermani, Martin Henze, pas qendrimit që Meta mbajti më 24 maj ndaj krizës politike në vend. Në një shënim në Fb, Henze e ka bërë këtë vlerësim duke […]

Continue Reading

‘NE JEMI KOMBI I NËNË TEREZËS’, META APEL PËR JETIMËT

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Jetimëve, kreu i shtetit bën apel që të punohet me përgjegjshmëri për këtë kategori të shoqërisë. “Ne jemi kombi i Nënë Terezës. Humanizmi dhe solidariteti njerëzor, janë në themel të vlerave tona, me të cilat krenohemi kudo në botë. Me rastin e Ditës Kombëtare të Jetimëve, apeli im është […]

Continue Reading

Sandër Lleshaj sulmon Presidentin Meta

Ministri Lleshaj, në daljen e mbrëmshme në “Top Show”, hodhi akuza ndaj Metës pas vizitës që i bëri eksponentit të PD-së (Sekretar organizativ) Sahit Dollapi në spital, pas rrahjes barbare live, që ju bë nga policia në protestën e 11 majit. “Meta gjeti kohë të takonte në spital një protestues, por nuk shkoi tek policët […]

Continue Reading

Meta fton të rinjtë të dhurojnë gjak

Presidenti Ilir Meta ka shkuar ditën e sotme në Qytet Studenti në Tiranë, ku ka takuar një grup studentësh me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Talasemisë. Me anë të një postimi në Facebook, Meta i bën thirrje të rinjve të dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë. “Shumë i lumtur të rikthehesha sot në Qyteti Studenti, në […]

Continue Reading

Aleatët e PD kanë mbërritur në presidencë për takimin me presidentin Meta.

Takimi vjen pas kërkesët së tyre, ndërsa pritet të mbahet në orën 11:00, me qëllim për të gjetur një zgjidhje për situatën. Në takim me kreun e shtetit pritet që të jenë; Fatmir Mediu i Partisë Republikane, Nard Ndoka i PDK, Vangjel Dule i PBDNJ, Dashamir Shehi i LZHK dhe Agron Duka i PPA-së. Pesë […]

Continue Reading

Meta kthen ligjin, s’dekreton vettingun në polici

Presidenti Ilir Meta kthen për rishqyrtim në Kuvend projektligjin për vettingun në polici. Ja njoftimi I plotë: Nr. Dekreti 11175 Tiranë, më 19.04.2019 PRESIDENTI I REPUBLIKËS ILIR META  Arsyet e kthimit të ligjit nr. 20/2019 “Për disa ndryshime në ligjin 12/2018 “Për vlerësimin kalimtar dhe periodik të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe […]

Continue Reading

Presidenti Ilir Meta i kërkon informacion Shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura për dislokimin në Rinas

Mësohet se kreu i Shtetit ka kërkuar informacion nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA-së, Bardhyl Kollçaku, se kush është baza ligjore të cilës i është referuar për të vendosur efektivët e Policisë Ushtarake dhe Batalionin e Forcave të Armatosura në perimetrin e sigurisë së aeroportin “Nënën Tereza”. Kërkesën e ka bërë me dije […]

Continue Reading

Çfarë po ndodh? Ilir Meta deklaratë të fortë/ Gati të lë mandatin e Presidentit.

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka bërë një deklaratë të fortë nga Pogradeci në lidhje me krizën politike ku është përfshirë vendi. Sipas Metës kjo krizë nuk është e re dhe arsyet i ka dhënë edhe më parë. ‘Jam i gatshëm që nga dorëzimi i mandatit tim si President e deri tek sakrifikimi i jetës […]

Continue Reading

Meta ndërpret vizitën në Azerbajxhan, ndjek nga afër protestën

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka ndërprerë vizitën në Azerbajxhan dhe është kthyer në Tiranë 1 ditë para parashikimit. Mesojmë se Presidenti i Republikës ka ndryshuar axhendën e tij dhe është kthyer mbrëmjen e djeshme nga Azerbaxhani ku ndodhej për një vizitë zyrtare. Aktualisht Presidenti ndodhet në zyrë duke ndjekur nga afër situatën, kanë bërë […]

Continue Reading

Presidenti Meta nderohet me Titullin “Doctor Honoris Causa”

Gjatë vizitës në Azerbajxhan, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u nderua me Titullin “Doctor Honoris Causa” nga Akademia e Administratës Publike të Azerbajxhanit. Në emër të Akademisë dhe në prani të profesorëve e studentëve të Akademisë, Presidentit Meta ia dorëzoi titullin, Rektori i saj Dr. Urkhan Kazim oglu Alekperov. Në fjalën e tij, Rektori Alekperov, […]

Continue Reading

Presidenti Meta niset për vizitë në Baku

Presidenti i Republikës,  Ilir Meta, u nis sot për në Azerbajxhan, për të marrë pjesë në Forumin e 7-të Global të Baku-së, me temë: “Një Politikë e Jashtme e Re”;. Presidenti Meta do të mbajë një fjalë në hapje të Forumit dhe do të zhvilloj takime dypalëshe me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, si dhe […]

Continue Reading

Presidenti Meta vizitë zyrtare në Egjipt

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, niset sot për një vizitë zyrtare dy ditore në Egjipt, me ftesë të Presidentit të Egjiptit, Abdel Fattah El-Sisi. Gjatë vizitës në Egjipt, përveç ceremonive të rastit dhe takimit me Presidentin El-Sisi, Presidenti Meta do të takohet edhe me Kryetarin e Parlamentit dhe Kryeministrin e Egjiptit, si dhe me përfaqësues […]

Continue Reading

Maqedonia e Veriut në NATO, Meta: Vendimi i duhur

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përshendetur nënshkrimin e Protokollit të anëtarësimit ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe NATO-s. Në një postim në faqen e tij në facebook kreu i Shtetit Shqiptar shkruan se kjo “nxit përparimin e mëtejshëm të vendit, rrit sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe forcon Aleancën e vlerave të përbashkëta Trans-Atlantike”

Continue Reading

OLTA XHAÇKA I KËRKON ILIR METËS SHKARKIMIN E GJENERAL YLBER DOGJANIT

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka përfunduar hetimin administrativ për vjedhjen e armatimeve në depon e bazës së Pashalimanit, duke dalë në përfundimin se përgjegjës për ngjarjen është e gjithë Forca Detare duke filluar pikërisht nga komandanti Dogjani. Pas kësaj ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka shkarkoi në vend 15 ushtarakë përgjegjës në drejtim-komandimin […]

Continue Reading

Edita Tahiri për Metën: Qëndrimet e tij në mbrojtje të Kosovës, vizionare.

Edita Tahiri, ish-ministre e Punëve të Jashtme të Kosovës si dhe ish-kryenegociatore e dialogut me Serbinë. Ka zhvilluar një takim me kruen e Shtetit Shqiptar Ilir Meta Ajo e ka bërë publik zhvillimin e këtij takimi në faqen e saj në facebook. Ja postimi i plotë i saj: Takimi me Presidentin Ilir Meta ishte thellësisht […]

Continue Reading