Ilir Babaramo/ Ermal Mamaqi palaço i Ramës, Elvana Gjata një eskortë e parave të kokainës

Ilir Babaramo shkruan se në kohën kur e gjithë bota mbarë po ndiqte këtë tragjedi për artin dhe kombin francezë, elita shqiptare u shfaq për herë të fundit në premierën e filmit “2 gisht mjaltë” me protagonist, Ermal Mamaqin dhe Elvana Gajatën. Ilir Babaramo, gazetar, Ermal Mamaqi, moderator dhe Elvana Gjata, këngëtare18 Prill, 2019 14:26 […]

Vazhdo të lexosh

Nga Ilir Babaramo/ Aman nxirreni, qoftë dhe tek Ermali

Që prej thuajse një muaj emri i Genti Cakës ka kaluar kufijtë e legjendës dhe po kthehet në mit. Në historinë e shtetit shqiptar kurrë nuk është debatuar kaq shumë për emërimin e një ministri. As Ahmet Zogu, kur dërgoi Faik Konicën ambasador në DC nuk ka përdorur kaq lëvdata sa Edi Rama për 28 […]

Vazhdo të lexosh

Nga Ilir Babaramo/ Parlamenti si atlasi i Lombrozos

Dhimitër Anagnosti është pa dyshim kineasti më I madh shqiptar. Mes dhjetëra episodeve të filmave të tij, që kanë ngelur në kujtesën tonë kolektive,  është dhe batuta : e shikoni pra që krisma nuk ka patur. Gjithë aparati represiv I pushtuesve përpiqej të paraqiste si vdekje aksidentale vrasjen e një jetimi. Vetëm dikush guxoi të […]

Vazhdo të lexosh