Qeveria hollandeze kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE

Nga Vladimir Lame Qeveria hollandeze do të kundërshtojë edhe këtë herë hapjen e negociatave me Shqipërinë duke kërkuar nga Këshilli Evropian hapjen e negociatave vetem me Maqedoninë e Veriut. Ky qëndrim u përsërit nga ministri i jashtëm hollandez Stef Blok gjatë raportimit në komisionin parlamentar për çështjet evropiane ku u theksua se jo vetëm Tirana […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati për Edi Ramën: Mos sulmoni Holandën si vend racist

Nga Ditmir Bushati* Vendimi i Parlamentit hollandez që i kërkon qeverisë nisjen e procedurave në nivel europian për pezullimin e regjimit pa viza me Shqipërinë është padyshim një lajm i hidhur. Mekanizmi i përcaktuar, në rast se aktivizohet nga Hollanda, është i qartë. Komisioni Europian do t’i përgjigjet kërkesës (së supozuar deri tani) të Hollandës mbi […]

Vazhdo të lexosh

E rëndë/ Holanda: Krimi i organizuar bllokon negociatat me Shqipërinë

Holanda do të votojë kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë, si dhe do të kërkojë rikthimin e vizave. Vendimi është bërë i ditur nga shumica qeverisëse në Holandë, gjatë një diskutimi në Parlament lidhur me problemet e krimit të organizuar të emigrantëve shqiptarë. Në seancën e djeshme të Kuvendit, partia e mazhorancës thirri në interpelancë […]

Vazhdo të lexosh

Reagon Bushati për vizat/ Ato janë klithmat e dëshpëruara të opozitës shqiptare.

Dy ditë më parë qeveria holandeze propozoi kthimin e vizave për Shqipërinë, pasi sipas saj saj janë rritur grupet kriminale shqiptar edhe kërkesat për azil. Por kreut të diplomacisë shqiptare nuk i bëjnë përshtypje këto deklarata, pasi sipas tij ato janë klithmat e dëshpëruara të opozitës shqiptare. “Gjinkallat e dëshpëruara të 25 Qershorit po i […]

Vazhdo të lexosh