Historike/ 38 minutat mes Trump dhe Kim Jong Un

Kim Jong-un edhe Donald Trump u takuan këtë të martë në hotel Capella në Singapor për të diskutuar deneuklarizimin e Koresë së veriut pas një shtrëngimi historik duarsh, ndersa ne sfond qendronin flamure amerikane dhe koreano-veriore. Takimi i tyre me pranine vetem te perkthyesve zgjati 38 minuta dhe Trump e konsideroi atë si një takim […]

Continue Reading

Dhjetë vjet nga vizita historike e presidentit Bush në Shqipëri/ FOTO

Ish Presidenti amerikan, Xhorxh W. Bush është presidenti i parë në detyrë i Shteteve të Bashkuara që vizitoj Shqipërinë. Ai nuk mund të priste një mikëpritje më entuziaste. Ai dhe bashkëshortja e tij, Laura, u pritën në aeroportin e Rinasit nga ministri i Jashtëm shqiptar në atë kohë, Lulzim Basha dhe nga deputetët, Bamir Topi […]

Continue Reading

Thethi shpallet qendër e mbrojtur historike/Foto

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka shpallur fshatin Theth- Qendër e Mbrojtur Historike-, duke i dhënë kështu një rol të rëndësishëm si vendin më të përshtatshëm për turizëm ndër Bjeshkët e Veriut të Shqipërisë. Ministria e Kulturës në bashkëpunim me IMK-në ka vendosur që në bazë të kritereve të përmbushura t’i japë Thethit statusin e Qendrave […]

Continue Reading

Presidenti Nishani dekoron studentët e grevës së urisë së 91-shit

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka zhvilluar në Presidencë, ceremoninë e dekorimit të të gjithë studentëve dhe pedagogëve pjesëmarrës në Greven historike të Urisë së Universitetit të Tiranës, mbajtur më 18 – 20 shkurt 1991. “Ju atëherë rrëzuat jo vetëm një figurë të urryer, por në radhë të parë rrëzuat kultin e individit, kultin fals, – […]

Continue Reading