Linda RAMA: Krenare per EDIN, promotor i nxitjes së grave në majën e qeverisjes

Linda Rama, bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama ka shprehur mbështetjen publike ndaj këtëj të fundit. Përmes një statusi në ‘Tëitter’, Linda deklaron se është krenare për Ramën pasi ka spikatur si lider politik, kryeministër e kryetar bashkie me mbështetje ndaj grave. Linda kujton edhe takimin e bashkëshortit të saj me miliarderin Michael Bloomberg në Global Business Forum […]

Vazhdo të lexosh

VELIAJT PËR GRATË: ME FAT QË JU KEMI!

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar 8 marsin të gjitha bashkëpunëtoreve të tij. Duke i falënderuar për angazhimin e tyre për mbarëvajtjen e punëve të kryeqytetit, Veliaj ka postuar fotot e vajzave dhe të grave që punojnë në Bashkinë e Tiranës. ‘Faleminderit me zemër të shenjtave të bashkisë. Falë […]

Vazhdo të lexosh

Vokshi në Në Forumin e Grave të PPE: Dhuna kundër grave dhe të miturve në Tiranë, një skandal i korrupsionit shtetëror, që kushton 40 milion euro

Në Forumin e Grave të PPE: Dhuna kundër grave dhe të miturve në Tiranë, një skandal i korrupsionit shtetëror, që kushton 40 milion euro Në Forumin e Grave të Partisë Popullore Europiane, të zhvilluar në Ljubjanë, percolla shqetësimin se vendosja e një regjimi autokratik në Tiranë ka thelluar edhe dhunën ndaj grave dhe cënimin flagrant […]

Vazhdo të lexosh

Nga Valbona Mezini: Ato të palodhurat që nuk shohin partinë si vend pune, por si standard për të ndërtuar Shqipërinë.

Dita e femres apo siç njihet ndryshe dita e gruas 8 Marsi, eshte kumtim dhe ndergjegjsim se pa femren bota vdes humbet kuptimin. Shpirtrat vdesin. Ekzistenca behet nul. A eshte shpirti femeror botekuptimi dhe nevoja e brendshme e gjithe qenies komplementare mashkull ? Gezojuni kesaj dite te dashura femra. Zoti ju ka dhene magjine, ajo […]

Vazhdo të lexosh

Albana Vokshi: Shumë gra dhe vajza kanë humbur shpresën për jetën. Në Tiranë qeverisin oligarkët.

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas, deputetja Albana Vokshi ngriti shqetësimin për statusin e rënduar të grave dhe vajzave në Shqipëri për shkak të korrupsionit të madh në të gjitha nivelet e qeverisjes. Duke folur në Konferencën Rajonale për të “Drejtat e Grave në Europë dhe Ballkan” që po mbahet në Bosnjë Hercegovinë, deputetja e […]

Vazhdo të lexosh