Frika nga protesta/ Parlamenti mblidhet sot mbasdite.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka vendosur të mbledhë Kuvendin pasditen e sotme, për të zhvilluar seancën parlamentare të 21 shkurtit, që e anulloi për shkak të protestës së opozitës. Seanca ka ardhur e papritur dhe e paparalajmëruar, pasi është synuar të shmanget protesta e qytetarëve Mësohet se seanca e sotme do të zhvillohet me rendin […]

Vazhdo të lexosh

Ruçi konferencë të jashtëzakonshme për shtyp/ Seanca e ditës së enjte është vënë në pikëpyetje për shkak të sigurisë.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka njoftuar në në orën 17:00 do të ketë një konferncë për media. Ky lajmërim vjen pak orë para protestës së opozitës që do të zhvillohet para parlamentit. Konferenca zhvillohet në të njëjtën orë që mblidhet këshilli kombëtar i Partisë Demokratike i cili do të japë vendimin final për djegien […]

Vazhdo të lexosh

Beqaj i sulet Ruçit/ E papranueshme, nuk jemi në ‘Big Brother. VIDEO

Sallat ku zhvillohen mbledhjet e komisioneve kane marre një pamje të re, ku përveç lyerjes është instaluar dhe vënë në funksionim sistemi i ri elektronik i kamerave dhe mikrofonëve. Por, kjo duket se ka sjellë shqetësimin e deputetëve, të cilët ndihen nën presionin e përgjimit ’24 orë në 24’. Deputeti Ilir Beqaj e krahasoi funksionimi […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet miku i ngushtë i Gramoz Ruçit dhe Taulant Ballës

Shërbimet e policisë të Igumenices, në bashkëpunim me sektorin e kontrollit te pasaportave të Sajadhes, kanë arrestuar sot të shumëkërkuarin shqiptar Edmond Bego, 48-vjec. “BalkanWeb” meson se Bego po kthehej nga pushimet në Korfuz dhe përmes Igumenices do të kalonte për në Shqipëri. Bego kishte ndërruar emrin në pasaporte në Mond Bega dhe me këtë emër […]

Vazhdo të lexosh

Vokshi: Veliaj uzurpoi Kuvendin, padi penale ndaj Gardës

Kryetarja e Komisionit të medias, deputetja demokrate Albana Vokshi ka reaguar pas situatës që u krijuar sot në Kuvend me praninë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj. Vokshi tha se ajo ishte një tentativë për t’i mbyllur gojën opozitës. Vokshi dënoi mosreagimin e kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi pas thirrjeve të saj, ndërsa […]

Vazhdo të lexosh

Deputetët kontrollohen fizikisht nga Garda para hyrjes në seancë

Deputetët janë kontrolluar fizikisht nga Garda para hyrjes në seancë, ç’ka ka indinjuar veçanërisht ata të opozitës. Deputeti demokrat Edi Paloka i fyer iu drejtua kreut të Kuvendit Gramoz Ruçit se “na keni trajtuat si terroristë, si hajdutë. Nuk mund ta trajtoni deputetin si leckë”, tha ai. Po njesoj reagoi edhe Tritan Shehu. “në asnjë […]

Vazhdo të lexosh

Liroi nga droga djalin e Gramoz Ruçit, emërohet Prokurore në Durrës

Në vrullin e emërimeve dhe shkarkimeve në radhët e Prokurorisë ka një emër që është ai i Donika Prelës. Ajo zëvendësoi Agron Gjanën në krye të Prokurorisë së Durrësit, me vendim të Arta Markut. Po nëse për Prelën nuk gjen asnjë imazh, e vetmja çështje për të cilën ajo ka fituar vëmendjen mediatike ka qenë ajo […]

Vazhdo të lexosh

Nga Albert Loci/ Mirënjohje çdo protestuesi që iu bashkua protestës së djeshme!

Faleminderit cdo te riu e te reje te forumit rinor si dhe cdo anetari/e te PD Lezhe! Faleminderit qe i gjendeni prane Partise Demokratike ne cdo rast e cdo kauze te ngritur prej saj per te miren e Shqiptareve. Ajo qe ndodhi sot ishte turpi i rralles qe prodhoj ai parlament.Por mos u cudisni e […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Ja kush janë grupet që mbështesin Edi Ramën

“Është e pamoralshme të mbrosh gënjeshtrat, sepse ju pelqeni narrativën e tregimit” Ben Shapiro*) Pjesa e dytë për Kryeministrin Edi Rama Edi Rama është një gënjeshtar i madh. Për të argumentuar këtë pohim, mjafton të marrim me rradhë të gjitha gënjeshtrat e tij që prej vitit 2013 dhe deri sot. Dhe nuk janë pak gënjeshtra. […]

Vazhdo të lexosh

Edhe LSI kundër hedhjes së shortit për KED: Do të bojkotojmë

Grupi parlamentar i LSI është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI, Petrit Vasili, deklaroi se do ta bojkotojnë mbledhjen sepse procesi nuk varej nga urdhrat e Gramoz Ruçit dhe siç ishte organizuar, procesi ishte nul. Vasili i është drejtuar me një letër, […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Ministri i fundit i diktaturës, mision për të shkatërruar Kuvendin

Sali Berisha e ka akuzuar kryetarin e Kuvendit Granmoz Ruçi se po shkatërron parlamentin, pas vendimit të këtij të fundit për të përjashtuar nga seanca deputetin demokrat Flamur Noka dhe shtyrjen e seancës së Kuvendit për pasdite në orën 17:00. Berisha tha jashtë seancës se “misioni i fundit i ish-ministrit të diktaturës hoxhiste ishte shkatërrimi […]

Vazhdo të lexosh

Basha: I turpëruar që jam në Kuvendin që drejtohet nga pjesë të asaj klike kriminale

Lulzim Basha, deklaroi sot nga salla e Kuvendit se ndihej “i turpëruar” që edhe pas 70 vjetësh, ishte ende në një Kuvend që drejtohet nga pjesë të asaj klike kriminale. Ndaj, PD-ja ishte e vendosur të ndërmerrte një nismë për barbaritë e komunizimit me qëllim që ato të mos përsëriteshin më. Kujtojmë se seanca e sotme […]

Vazhdo të lexosh

Nga Albina Deda Gjoci/ Alarmi është pak. Kohë tjetër nuk ka.

Ja dhe skena shemtire si ne vitin 1946 kur opozites i mbyllet goja.Me xheste kalecesh e gjuhe helm,me gjithe mediokritetin e mitomanine e dikurshme te diktatures kadavra e komunizmit Gramoz Ruçi paralajmeron funeralin e demokracise! Krimi ka marre qytetari.Asnje qytetar i ketij vendi nuk ka as sigurine minimale per jeten. Droga mbush male e dete […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Këtë shumicë nuk e zë dhjetori!

Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj vendimit të kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi për shtyrjen një javë të debatit për Komisionin e Reformës Zgjedhore në Kuvend. Berisha, nga jashtë sallës së Kuvendit, i ka bërë thirrje kryetarit të Kuvendit të heqë dorë nga metodat hoxhiste dhe ka deklaruar se këtë shumicë parlamentare nuk ka për […]

Vazhdo të lexosh

Ruci përjashton nga Kuvendi, kryetarin e PD-së Lulzim Basha

Gramoz Ruçi ka vendosur që të përjashtojë nga seanca kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Ruçi është shprehur se vendimi për përjashtimin e Bashës merret në bazë të nenit 64 të rregullores së Kuvendit. Deputetët e PD-së me kreun Basha në krye kërkojnë nisjen e debatit për Reformën Zgjedhore, por mazhoranca me forcën e kartonit ka […]

Vazhdo të lexosh

Berisha jep alarmin: Pas Elbasanit, Shkodra qyteti i kapur nga krimi. Edi Rama kryekumbara. Video

Sali Berisha ka hedhur akuza të shumta ndaj Edi Ramës, duke e quajtur si kryekumbara i krimit. Por ish-kryeministri është shprehur se pas shpërthimit të situatës në Elbasan, qyteti tjetër ku krimi është agresiv dhe pritet të shpërthejë situata është në Shkodër. Sipas tij, çdo ditë biznesi po ikën nga ky qytet dhe po ja […]

Vazhdo të lexosh

Kokëdhima: Këta janë dy personat që më nxorën jashtë nga PS. VIDEO

 I ftuar në emisionin “Studio e Hapur” Kokëdhima ka folur për herë të parë për largimin e tij nga Partia Socialiste. Kokëdhima tregon se ata që e nxorën jashtë partisë janë dy, Edi Rama dhe Gramoz Ruçi. “Ne i kërkuam kompromis ku të bëhesh një asamble pune dhe të pranohesh zgjidhja dhe programi i saj. […]

Vazhdo të lexosh

Nga Sokrat Turtulli/ Mos shkoni nesër tek Azemi. As ti Rudinë

Mos i shkoni, mos. Mos i shkoni pasi do ta mërzisni shumë. Dhe ju e dini se ç’bën Azemi kur mërzitet. Ju nuk e meritoni emrin e tij, kauzën dhe trimërinë e tij. Ju nuk duhet ta rivrisni për së dyti atë që vrau frikën dhe drejtoi popullin drejt shembjes së kuçedrës komuniste. Po si […]

Vazhdo të lexosh