Skandaloze/ Gjykata e Durrësit rishqyrton mandatin e kryebashkiakes së rrëzuar

Partia Socialiste, në një manovër antiligjore ka bërë kërkesë në gjykatën e Durrësit, për të rishqyrtuar mandatin e kryebashkiakes së zgjedhur Valbona Sako. Ky veprim vjen pas vendimit të gjyqtares Mimozo Margjeka dy ditë më parë, për të mos certifikuar mandatin kandadites socialiste pasi vlerësoi se zgjedhjet e 30 qershorit ishin të paligjshme, pasi në […]

Vazhdo të lexosh

MBYLLEN EDHE 9 GJYKATA NË VEND

Nëntë gjykata në vend po planifikohen të mbyllen. Report Tv ka bërë me dije projektin e Këshillit të Lartë Gjyqësor që është ende në diskutim. Mësohet se projekti është prezantuar, por pritet të bëhen konsultime publike. Shkak për mbylljen e gjykatave janë bërë kostoja ekonomike dhe mungesa e stafit. Kështu drejt mbylljes do të jenë […]

Vazhdo të lexosh

Lihet i lirë ish kryetari i Komunës Kashar

Gjykata e Tiranës ka lënë të lirë të 5 të arrestuarit për falsifikimet e dokumenteve të disa pallateve të ndërtuar në zonën e Kasharit, çështje për të cilën policia prangosi dhe ish-kryekomunarin Besnik Fuçia. Sipas vendimit të sotëm të gjyqësorit të shkallës së parë, ish-kryekomunari Besnik Fuçia u la i lirë me detyrim paraqitjeje. Biznesmeni […]

Vazhdo të lexosh

Klemet Balili dënohet me 10 vjet burg.

Gjykata e Krimeve të rënda pasi është tërhequr për të marrë vendimin pas përfundimit të seancës gjyqësore për Klement Balilin ka thënë edhe vendimin e saj. Duke pëfituar nga kërkesa e tij për gjykim të shkurtuar Klemet Balili është dënuar me 10 vjet burg. Në seancën e sotme u lexua mbrojtja, ku avokati Theodhori Sollaku […]

Vazhdo të lexosh

Nga Aurel Plasari/ Për Kontratën Proteatër të Forcave Opozitare

Në një moment ballafaqimi historik si ky, mes demokracisë shqiptare të rrezikuar dhe totalitarizmit të shfaqur, akti politik i radhës nga ana e forcave politike opozitare mbetet nënshkrimit i një kontrate të përbashkët Proteatër. Nga vizioni që ushqehet për një shoqëri demokratike do të kërkohej që: Kontrata Proteatër e Forcave Opozitare të hartohet jo vetëm […]

Vazhdo të lexosh

Lirohet ish Ministri Brëndshëm Saimir Tahiri

Apeli i Krimeve të Rënda ka vendosur që të lejë të lirë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Vendimi rrëzon gjykatën e Shkallës së Parë. Avokati Maks Haxhia është shprehur se Gjykata e Apelit ka vendosur të shuajë masën e sigurisë për Saimir Tahirin, duke e lënë të lirë. Sipas Haxhiajt, Saimir Tahiri është i lirë […]

Vazhdo të lexosh

Dënohet me 2 vite burg ish-kryeministri Gruevski

Ish-kryeministri Gruevski nuk ishte prezent në seancën e sotme përfundimtare për rastin ‘Tanku’ ku edhe iu shqiptua dënimi. Aktgjykimin e publikoi gjykatësja Dobrilla Kacarska e cila pranoi kërkesën e PSP-së për dënim me burg për ish-kryeministrin Gruevski. Mes tjerave, Kaçerska para gazetarëve por pa praninë e Gruevskit sqaroi disa dëshmi dhe veprën e Gruevskit e […]

Vazhdo të lexosh

Ish-ministri Tahiri sot para gjykatës

Saimir Tahiri, do të dalë sot në 11:00 para Gjykatës së Krimeve të Rënda për verifikimin e masës së sigurisë dhe po ashtu do të merret në pyetje. Tahiri, këtë herë do t’i duhet të shoqërohet me policë nga banesa e tij tek “Kodra e Diellit” për në sallën e gjyqit.  Ndërkohë, mësohet se gjyqtare […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ PD të tjera akuza Fatmir Xhafës/ Ja faktet

Partia Demokratike me anë të deputetit Enkelejd Alibeaj dhe ish-ministrit, Gazmend Bardhi kanë bërë të tjera akuza ndaj ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në një konferencë për mediat, Alibeaj i ka bërë edhe dy pyetje të reja për Xhafajn. Pjesë nga deklarata e PD: Në Shtator 2017, Fatmir Xhafaj e konsideroj akuzën se i vëllai […]

Vazhdo të lexosh