AKU gjobit me 26 mln lekë dy subjektë si dhe bllokon dhe heq nga tregu 31.2 ton kripë me nivel të ulët jodi.

Në përmbushje të misionit të saj, për mbrojtjen e shëndetit të konsumatorit, me në fokus parandalimin, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bën me dije se vijon monitorimin/kontrollin e zbatimit të legjislacionit në fuqi nga Operatorët e Biznesit Ushqimor (OBU). Së fundi, nga kontrolli i ushtruar në dy subjekte kryesore tregtuese të kripës në vend (“Eurolab” dhe […]

Vazhdo të lexosh

Milan dhe UEFA, tjetër hetim për klubin kuqezi

Nuk ka paqe mes Milanit dhe UEFA-s. Të përfshirë prej muajsh në një betejë të gjatë gjatë ligjore, palët do të përplasen sërish në lidhje me Fair Play Financiar. Qeveria europiane e futbollit pritet të dënojë edhe një herë klubin kuqezi, i cili nuk ka arritur të fshijë defiçitin prej 120 milion euro në buxhetin […]

Vazhdo të lexosh

U gjobit nga tatimorët/ Mesazhi për kryeministrin i biznesmenit i cili ka 10 ditë që ka hapur biznesin

Prej datës 1 tetor kudo nëpër Shqipëri ka ‘zbarkuar’ një task forcë e cila po mbikqyrë bizneset, duke gjobitur cdo shkelje apo procedurë që nuk ju duket normale, brenda kushteve ligjore. Të shumta janë shqetësimet nga bizneset. Një mesazh në lidhje me këtë procedur ka publikuar një biznesmen i cili është gjobitur 10 ditë pas […]

Vazhdo të lexosh

Salianji/ Ti kthejmë Shqipërinë qytetarëve, të çlirojmë Kavajën paqësisht.

Te hapim nje rruge te re per Shqiperine, ti kthejme Shqiperine qytetareve, te clirojme Kavajen paqesisht. Nese propoganda qeveritare nuk eshte dashakeqesi por injorance perseri nuk eshte argument Ignorantia non est argumentu Ligji per tubimet parashikon: Neni 1 Liria e tubimeve dhe kufizimi i saj 1. Në Republikën e Shqipërisë çdo person ka të drejtë […]

Vazhdo të lexosh

Taksat e reja për makinat/ Nuk keni parë gjë akoma

Përcaktohen kriteret e reja për pagesën e taksës së qarkullimit të makinave dhe afatet për kolaudimin e tyre. Rregullat janë firmosur nga ministri i Financave, Arben Ahmetaj më 4 Prill.  Ndryshimi thelbësor është në mënyrën e llogaritjes së taksës së qarkullimit për mjetet e luksit dhe në llogaritjen e afatit të kolaudimit të mjeteve, i cili […]

Vazhdo të lexosh

Myslim Murrizi: Një sqarim për gazetën e nexhmijes, për gazetarin apo gazetaren ” kopile” të kësaj gazete

Nje shpjegim per te gjitha mediat e vemendeshme ndaj aktit tim ” kriminal”, dhe per pronare, hartues e shkrues portalesh te ndryshme. Nje sqarim per çdo komentues ” Mik” ose ” Armik” qe e keni pare si ” ndeshje” mes grupeve te te forteve te lagjes. Se pari po e filloj me Ju felliqesira te […]

Vazhdo të lexosh

Mësohet emri i drejtoreshës që pagoi gjobën 10 mijë euro të Fiks-it

Mësohet emri i drejtoreshës që ish-Kryeministri Sali Berisha denoncoi sonte në Facebook. Bëhet fjalë për Bukurie Tali, me profesion mësuesë matematike por dhe e emeruar drejtoreshë në gjimnazin e Fushë Krujës deri në muajin janar ku u shkarkua që ti shpëtonte skandalit. Ajo mbahej si mësuese shumë e mirë, por dhe shumë materialiste që kërkonte […]

Vazhdo të lexosh

Prokuroria: Ti ndërpritet mandati Armando Prengës. I dënuar për vjedhje në Itali

Prokuroria e Përgjithshme ka konkluduar, se një deputet i Kuvendit të Shqipërisë është në kushtet e ndalimit të ushtrimit të funksionit, në bazë të ligjit per “Verifikimin e Integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike” ose te njohur ndryshe si Ligji i “Për Dekriminalizimin”. Po ashtu, është konkluduar se një deputet tjetër, […]

Vazhdo të lexosh