Nga Raimonda Shundi Dervishi/ Nënë lumja dhe kioska e ëndrrave

Kur Erion Veliajn, tashmë Kryetar Bashkie, dikush e lodh duke i kërkuar pronën e tij që institucioni ia ka rrëmbyer në emër të ligjit, përgjigja e Ali Kadiut sipas personave të brendshëm është “t’i këpus një VKM unë, se e kam gatiii”. E nga ky moment pronari i ligjshëm tkurret në hiçin e vet. Kur […]

Vazhdo të lexosh

Nikoll Lesi përfundon në polici. Policia rrethon ‘Koha Jonë’

Reagim inatçor dhe banditesk i njërëzve të kryeministrit Rama pas shkrimeve kritike ndaj qeverisë dhe zyrtarëve të korruptuar të administratës ekzekutive. Një kujtesë për kryeministrin Rama: Gazeta “Koha Jone” ka provuar e përballuar dhunën dhe djegien e pushtetit të ish-presidentit Berisha si dhe presionin dhe gjyqet e ish-kryeministrit Nano. Ndaj kujdes zoti Edi Rama, pasi […]

Vazhdo të lexosh

Nga Feti Zeneli/ Kur na qeveris një ‘tregtar flamujsh’

Që nga thirrja e parë, “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa!” dhe deri në zgjedhjet e përgjithshme të 25 qershorit, të dielën që vjen, kanë kaluar plotë 27 vite. Përgjatë kësaj periudhe janë zhvilluar 7 palë zgjedhje të përgjithshme, po kaq lokale, si dhe 2 referendume për Kushtetutën, të cilat si moto të fushatës së […]

Vazhdo të lexosh

Shikoni karagjozët e shekullit/ Ai që nuk donte djalin e tij dje, sot ngazëllehet për fëmijët e botës. Foto

Ju kujtohen shkrimet dhe titujt me gërma të mëdha të gazetes se Mero Baze, “TEMA”? Ju kujtohet se si per jave me radhe ajo gazete nuk reshte se shkruari dhe nxjerri fakte se Rama nuk e njihte per djal te tij Grigorin? Dhe jo vetem aq, por edhe kur gjykata vendosi qe ti paguante 10 […]

Vazhdo të lexosh

Financial Times: Shqipëria një narko-shtet. Opozita kërkon qeveri teknike dhe ka të drejtë

Gazeta prestigjioze Financial Times ka publikuar sot një editorial për krizën politike duke e cilësuar Shqipërinë nën qeverisjen e Ramës ‘një narko-shtet’. ‘Shqipëria është prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë me zona të mëdha në periferi ku kultivohet kanabisi”. Editoriali i FT citon raportin e Departamentit të Shtetit sipas të cilit prodhimi i […]

Vazhdo të lexosh

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’/ Shqipëria prin në Europë me prodhimin e kanabisit.

Gazeta konservatore gjermane kritikon ashpër Edi Ramën: premtimet e tij për reforma dhe luftë kundër krimit e korrupsionit janë vetëm fjalë boshe. Në Europë Shqipëria zë vendin e parë në prodhimin e kanabisit. Si rrallëherë më parë «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ) ka atakuar qeverinë e prirë nga Partia Socialiste në Tiranë. Gazeta e afërt me kabinetin […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta e mirënjohur “New Europe”: Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

“Damkosje e re e Kanabistanit ne kryeqytetin e Europes, Bruksel! Gazeta e mirënjohur “New Europe” boton artikullin me titull: “Shqiperia nga Kanabis ne Korrupsion”, shkruan Berisha. Shkrimi i plotë i “New Europe” “Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni Për një vend të vogël në Evropën Juglindore, Shqipëria ka një nga reputacion të mëdha për korrupsion dhe […]

Vazhdo të lexosh

Nga Bislim Ahmetaj: Nuk mund ta shantazhoni Myslim Murrizin.

Prej dy ditesh disa gazeta afer qeverise dhe po kaq televizione qe i jargaviten rilindjes, shumë rrjete sociale qe jane gati me dhane jeten dhe trupin per rilindjen dhe rilindasit po merren me nje ngjarje me se të rendomtë, më shumë se të zakonshme. Ngjarje të ngjashme me atë që I ndodhi Myslim Murrizit, njërit […]

Vazhdo të lexosh

A ka mashtruar Biblioteka Kombëtare? Zjarri shkrumboi gazetat e viteve ‘30

Zjarri që shkrumboi para dy javësh katin e poshtëm të Bibliotekës Kombëtare, sipas disa dyshime, ka djegur koleksionet e vyera të gazetave të viteve 1930 dhe jo libra që mund të zëvëndësohen, sic pretendon drejtoresha e Bibliotekës.Bëhet fjalë për gazetat e viteve ’30 e që janë: ‘Minerva’, ‘Leka’, “Përpjekja shqiptare”, “Bashkimi i kombit”, “Hylli i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Basir Çollaku: Unë i besoj Mero Bazes.. për Xhafën

Por më tepër kur ai është në opozitë me qeverinë, se sa kur është në opozitë me opozitën, siç së fundmi punon në botimet e tij…. Sepse në rastin e parë, ai profesionalisht është në misionin e gazetarit, e në rastin e dytë në misionin e vet.. Me 17 qershor gazeta “Tema” ka botuar një […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta zvicerane “bombardon” Ramën. U mburr me Lazaratin, droga industri miliarda dollarëshe

Kultivimi i kanabisit në Shqipëri është një industri miliarda dollarëshe, shkruan Nene Zurcher Zietung. “Kushtet janë ideale, vendi  ka një mesatare prej 218 ditëve me diell, i bekuar  nga malet  dhe një furnizim të mjaftueshëm me ujë. Sipas OKB-së, Shqipëria  është një nga burimet kryesore për tregun botëror me kanabis. Baza ekonomike për këtë është […]

Vazhdo të lexosh

Nga Kreshnik Çollaku: Gjirize të Fëlliqësisë Publike.

Sot dy gazetat qeveritare “Shqiptarja.Com” dhe “Tema” kane botuar dhe shperndare nje shkrim ku sipas tyre paraqitet nje liste drejtuesish te PD te mbeshtetur permes projektesh apo financimesh nga Fondacioni Soros. Ne mes emrave permendet edhe emri im. Banalitetit te ketyre shpifjeve mbase nuk do te ishte e udhes tu pergjijesha por ne respekt te […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta “Koha JONE” fletushka kryesore që bënte thirrje pë shkatërrimin e shtetit në 97-ën. Foto

Gazeta “Koha JONE” ka qene gazeta kryesore e asaj periudhe qe me shkrimet dhe titujt e saj i hodhi benzine zjarrit qe me vone mori permasa katastrofike. Thirrjet e saj per rrembim armesh dhe permbysje qe te qeverise Berisha ishin nga me ekstazet. Nje nder to ka qene edhe gazetarja qe mbulonte jugun Zenepe Luka. […]

Vazhdo të lexosh

Sërish Kosovar autori që plagosi me sëpate 9 perosna në Gjermani. Video

Autori që të enjten në mbrëmje la të plagosur 9 persona në një stacion treni në Dusseldorf të Gjermanisë, sipas mediave gjermane është nga Kosova. Një gjë të tillë e ka konfimuar dhe Policia gjermane, e cila ka bërë të ditur se personi që sulmoi 9 persona me sëpatë, i identifikuar si Fatmir H., është nga […]

Vazhdo të lexosh

Ku u zhdukën 30 mijë tonë mbetje të rrezikshme?!

Duhej të mbërrinin për përpunim në landfillin më të madh të Evropës, në Maqedoni, manaxhuar nga italianët. Të nisura nga Gioia Tauro mbërritën në portin e Durrësit, më pas u humbën gjurmët “Bashkëpunimi midis Italisë dhe Shqipërisë është në një moment kyç. Ura e bashkëpunimit të drejtësisë midis dy vendeve tona do të jetë një […]

Vazhdo të lexosh

Koço i lëshohet Gjinushit

Koço Kokëdhima, u takua dje me kryetarin e Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi. Pas takimit që zgjati rreth 90 minuta, Kokëdhima deklaroi se mes tyre u bisedua rreth situatës politike në vend. I kontaktuar nga “Gazeta Shqiptare”, kreu socialdemokrat, Gjinushi tha se me ish-deputetin e PS-së kishte ndarë mendime rreth fushatës së zgjedhjeve, por edhe “rifitores […]

Vazhdo të lexosh