SHBA dhe Franca kanë nisur sulmet si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin Sirian

SHBA dhe Franca kanë nisur gjithashtu sulme të koordinuara si kundërpërgjigje ndaj një sulmi kimik mbi qytetin sirian të Doumës javën e kaluar. Kryeministrja britanike Theresa May tha se nuk kishte asnjë alternative praktike për të penguar përdorimin e armëve kimike nga regjimi sirian. Media shtetërore siriane i quajti sulmet “shkelje të së drejtës ndërkombëtare”. […]

Vazhdo të lexosh

Hakerat publikojnë mijëra dokumente private të Macron

Një skandal i madh ka përshirë kandidatin presidencial, Emanuel Macron vetëm një ditë para zgjedhjeve, pas publikimit të nje sërë dokumentesh private të politikanit francez Stafi i Macron se ka deklaruar se ka qenë shënjestër e një “sulm masiv kibernetik”. Anëtarët e stafit që kanë punuar për fushatën e Macron thanë se hakerat kshin përzier […]

Vazhdo të lexosh

Kërcënohet me jetë Behgjet Pacolli

Behgjet Pacolli eshte kercenuar me jete nga qarqe te ndryshme serbe. Ai ka njoftuar Policinë e Kosovës se ka marrë një mesazh në telefon, në të cilin është kërcënuar. SMS-i i është dërguar nga një person i nacionalitet serb, i cili banon në Zvicër. Jetlir Zyberaj, këshilltar i Pacollit, ka konfirmuar për mediat kosovare se rasti […]

Vazhdo të lexosh

Pse u dekorua Rama në Paris?

Kryeministri francez Bernard Cazeneuve, ka shpjeguar arsyet se përse Franca ka nderuar me titullin e lartë “Komandant i Legjionit të Nderit”, Edi Ramën. Deklarata e tij në ceremoninë e nderimit nis me praninë e klerikëve shqiptarë në Paris, gjatë manifestimit pas sulmit terrorist në Charlie Hebdo dhe vazhdon me renditjen e një sërë vendimesh dhe […]

Vazhdo të lexosh