Rama flet për tubimet e Bashës: Papërgjegjshmëri e madhe! Turpi u mbetet atyre

Nga Fieri ku pa nisjen e vaksinimit për mësuesit, Rama tha se njerëzit duhet të bëjnë kujdes, ndërsa autoritetet do të vazhdojnë me vaksinimin, kurse ata që bëjnë takime të tilla “do mbajnë turpin e tyre”. Pjesë nga fjala e Edi Ramës: Është fatkeqësi e madhe që për shkaqe politike dhe për interesa partiake, dikush […]

Continue Reading

Nga Enton Abilekaj/ Ata që do të mungojnë të shtunën në 12:00

Të shtunën në 12:00 nuk mund të mos jenë naftëtarët e ARMO-s. Nga Fieri apo nga Ballshi, në këmbë apo me autobus, nuk mund të mos e shfrytëzojnë këtë rast për të amplifikuar zërin e protestës. Nuk mund të mos jenë banorët e Vërrisë, që ndihen të tradhtuar nga vota e tyre, që ndiejnë ta […]

Continue Reading

Enkelejda Veliu/ Nesër atje do te jemi Unë dhe Ata, hajde dhe ti…!

Po lexoja per neser… Per protesten neser pra.. Dhjetra artikuj..se do tu beka nami…! Ejjjjjj… Patjeter qe do te shkoj neser ne Proteste. Ndoshta, mund te iki qysh sot ne Tirane.. Qe te jem me e qete dhe e shplodhur per neser. Madje per mengjes…do te ha veze…qe te kem mundesi te bertas…dhe te uleri […]

Continue Reading

Rama kërcënon Metën: Kush shkon për të nxjerrë PD nga lumi, të bëjë kujdes se mund ta marrë ai lumë

Edi Rama e ftoi publikisht Ilir Metën të vendosë për koalicionin. “I takon asaj, LSI, të vendosë ku do të jetë për 4 vitet e ardhshme”, u shpreh ai në Asamblenë e PS. Nga LSI u shpërnda një njoftim pa vonesë: “Ilir Meta do të flasë pas pak nga Fieri”. Dhe disa minuta pas këtij […]

Continue Reading

I bërë tapë përfundon me makinë në një dyqan ushqimesh

  Burime zyrtare nga policia kanë bërë të ditur se kanë arrestuar Viktor Zotajn, 30 vjeç, banues në lagjen “28 Nëntori” Ballsh. Arrestimi i këtij personi është bërë pasi në qytetin e Ballshit, duke drejtuar në gjendje të dehur mjetin autoveturë tip “Seat Ibiza” me targë AA 734 OP, është përplasur me dyqanin ushqimor në […]

Continue Reading

Mjekët paralajmërojnë katastrofën. Shifrat e frikshme të vdekjeve nga tumori nga ndotja e mjedisit

Mjekët pohojnë se vitet e mëvonshme do të jenë një katastrofë në përhapjen e sëmundjes, nëse nuk rritet kontrolli mbi sigurinë ushqimore, nuk frenohet duhanpirja dhe nuk ulet ndotja në mjedis…. Prevalenca për mijë banorë më të sëmurë më kancer shihet të ketë pësuar rritje me 70 për qind gjatë dekadës së fundit në Shqipëri, […]

Continue Reading

Gruaja nga Fieri ngujohet para Ministrisë së Mbrojtjes

Një grua nga Fieri ka vendosur të protestojë para Ministrisë së Mbrojtjes me pretendimin se i është berë një padrejtësi. Prej kohësh thotë se ka nisur një proces gjyqësor për tokën dhe shtëpinë e saj. Por ndërsa priste vendimin e gjykatës, mësoi se Ministria e kishte dhënë me qira pronën që ajo pretendon se i […]

Continue Reading

Banorët e Zharrzës janë nisur në këmbë nga Fieri për në Tiranë.

40 banorë të fshatit Zharrëz që ndodhen prej ditësh në grevë urie kundër kompanisë Bankes Petrolium, janë nisur në këmbë nga Fieri për në Tiranë. Grevistët shoqërohen nga të afërm të tyre, pasi gjendja shëndetësore është rënduar për shkak se janë prej 3 javësh në grevë. Ata u kanë bërë thirrje edhe qytetarëve të tjerë […]

Continue Reading

Katastrofë. Ekspertët në Spitalin Onkologjik pohojnë se, ndotja e mjedisit është faktorë për kancerin në rritje

Popullsia e Shqipërisë, e përfshirë tashmë në procesin e plakjes dhe rënies së lindshmërisë, po përjeton edhe një barrë sëmundjesh në rritje. Diagnozat kardiovaskulare, tumorale dhe ato kronike e kanë renditur Shqipërinë vendin me barrën më të lartë të sëmundshmërisë në rajon për 2015, sipas të dhënave globale “health data”. Prevalenca për të sëmurët me […]

Continue Reading