Nga Artur Roshi/ Pse 29 Nëntori është festë nostalgjike ?

Sot mbas kaq viteve mëndjet e shqiptarëve janë më të ekspozuara ndaj të vërtetës edhe pse në mënyrë rastësore e jo të studiuar në raport me frymën e të vërtetave historike.E vërteta nuk është monopol i pushtetit apo i vazhdimësisë së tij,prandaj e vërteta e datës 29 Nëntor na ndan dhe nuk është një datë […]

Continue Reading

Birra pafund dje në mbylljen e fushatës së PS-së në Kavajë. Miting me nxënës të shkollave fillore. FOTO+VIDEO

Qindra mbështetës të Partisë Socialiste në Kavajë, u mblodhën pasditen e djeshme në stadiumin “Besa” për të festuar me një festë me birra mbylljen e fushatës zgjedhore. Siç duket edhe nga fotot dhe pamjet filmike që sjellin nga terreni gazetarja dhe operatori i DurrësLajm, anëtarët e PS-së i janë gëzuar festës, pavarësisht se disa minuta […]

Continue Reading

Ilir Meta ka uruar besimtarët bektashinj në Kryegjyshatën Botërore në Tiranë.

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka uruar besimtarët bektashinj në Kryegjyshatën Botërore në Tiranë. Meta tha se “jemi së bashku për një të nesërme më të mirë për veten, familjet dhe miqtë. Dita e sotshme është festa tradicioanle e së djeshmes që vjen si triumf  i së nesërmes. Është një ditë e jashtëzakonshme që afron […]

Continue Reading

Nga Besnik J Aliaj: Ballakume Elbasani për Ditën e Verës. Foto

Dita e Verës është një festë me origjinë të lashtë. Festimi kryhet në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë në këtë datë. Tashme kjo festë është bërë edhe ditë kombëtare pushimi. Shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve sidomos ne Elbasan. Ndërsa në Lezhë Ditën e Verës ndizeshin […]

Continue Reading