Në orën 11.30 në selinë e PD do të ketë një dalje të jashtëzakonshme për mediat

Ky është njoftimi që sapo iu shpërnda mediave nga Zyra e Shtypit e Partisë Demokratike. Nuk dihet ende se cili do të jetë objekti i deklaratës. Pritet që të jenë fakte të reja lidhur me shpërdorimin e rëndë që i ka bërë detyrës, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, duke mos arrestuar vëllanë e tij Agron […]

Continue Reading

Krimet e Rënda nisin verifikimin për vëllain e Fatmir Xhafajt…

Prokuroria nis verifikimet për vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Agron Xhafajn, i duar në Itali me 7 vjet e 2 muaj burg për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike. Burime nga organi i akuzës bënë të ditur se Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur verifikimet mbi Agron Xhafaj. Sikundër mësohet verifikimet po kryhen në […]

Continue Reading

‘Arrestimet i mësoj nga televizori’-Iriqi bisedon me Fatmir Xhafajn

Iriqi: – Shumë zhurmë bëre për asgjë. Pse lëshove kaq tullumbace këto dy ditë? Xhafaj: – Unë i lexoj tek televizionet çfarë bën ministria ime. Lexoj që u kapën kaq trafikantë, kaq keqbërës. Nuk di më shumë. Por çudia vjen më pas. Iriqi: – Kur? Xhafaj: – Kur lexohet përshëndetja ime. Hahaha, me vdek gazit. Unë nuk di gjë […]

Continue Reading

Luan Rama i nxjerr provat: Ja si blen Rilindja votat

Lëvizja Socialiste për Integrim denoncoi këtë të shtunë, në ditën e heshtjes zgjedhore, një dukuri të jashtëligjshme që po ndodhte në Ksamil. Një makinë shpërndante në zonë para në këmbim të blerjes së votës për Partinë Socialiste. Por nuk vonoi dhe kryeministri Edi Rama i dërgoi një mesazh deputetëve, duke i thënë se duhet të […]

Continue Reading

Ç’po ndodh? Të gjithë po falen tek zyra e Berishës

Burime nga zyra e BE-së në Aba Center janë shprehur se kreu i Kuvendit dhe Ilir Meta është duke zhvilluar një takim me ish-kryeministrin Sali Berisha. Takimi është mbajtur në zyrën ish-kryeministrit. Burime thanë se biseda mes presidenti të ri dhe Berishës ka zgjatur 30 minuta dhe është diskutuar për situatën politike në vend. Pas […]

Continue Reading

Zbulohet kush do ta shoqerojë Bashën në takimin me Zv.ndihmëssekretarin amerikan, Hoyt Brian Yee

Zv.ndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë për një përpjekje të fundit për të arritur një marrëveshje politike mes maxhorancës dhe opozitës për zgjedhjet e qershorit. Sipas axhendës, zyrtari i larte amerikan zhvilloi takim me Ramën për të diskutuar lidhur me plotësimin e kushteve të opozitës dhe futjen […]

Continue Reading

Fatmir Mediu takohet me keshilltaren e Nën/sekretarit për Sigurinë

Demokracine dhe te drejtat e njeriut ne Departamentit e Shtetit Pam Pryor dhe me keshilltarin ne Shtepine e Bardhe per Departamentin e Shtetit Mathew Mowers. Ne kete takim z Mediu theksoj se opozita eshte e vendosur ne rrugen e saj per te garantuar zgjedhje te lira dhe te ndershme. Ne Shqiperi duhet te vendosin qytetaret […]

Continue Reading

200 forca policie në Durrës për kanabisin në Ishëm

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj nuk u mjaftua me përgënjeshtrimin e Drejtorit të Policisë së Durrësit, Petrit Çullhaj për akuzat e Lulzim Bashës se në Manëz ka një magazinë me 100 ton drogë dhe në Ishëm janë 20 ton të tjera. Ditën e sotme, 200 forca policie kanë bërë kontrolle në disa fshatra të Durrësit. […]

Continue Reading

Nuk ka të ndalur/ Kapen 6 ton drogë në brigjet e Pulias

  Një gomone me 6 ton marijaunë u kap në afërsi të bregdetit të Pulias. Ndërsa në pranga janë vënë dy shtetas shqiptarë me iniciale H.R 35 vjeç dhe D.B 26 vjeç. Lënda narkotike u gjer në afërsi të varkës, e ndarë në 21 pako të mbështjella  që përmbanin 590.95 kg marijuanë. Droga ishte hedhur […]

Continue Reading

Ja kush është zyrtari i BE-së, që u ofroi vjedhjen e votave të PD-së, aleatëve të saj.

Kryetari i një partie të vjetër parlamentare në vend, PBDNJ, Vangjel Dule dje dekonspiroi një fakt tronditës, që ka të bëjë me rolin e diplomatëve të huaj në vendin tonë. Sipas Dules një diplomat i rëndësishëm, edhe në prani të 4-5 aleatëve të tjerë të Partisë Demokratike, u ka bërë atyre një ofertë të pistë, […]

Continue Reading

Ja lista e drejtorëve të policisë të larguar. Mes tyre edhe Artan Cuku që u vra mbëmë

Vetëm një muaj pasi qeveria Rama nisi punën, 12 drejtorë të Drejtorive të Policisë nëpër qarqe u shkarkuan nga detyra. Mes tyre eshte edhe Artan Cuku, drejtori i Policisë së Vlorës, një ndër qarqet më problematikë përsa i përket krimit të organizuar, qarku që në vitin 2016 pati sipërfaqet më të mëdha të mbjella me […]

Continue Reading

Basha reagon nga SHBA për Fatmir Xhafajn: Shteti ka rënë, krimi kontrollon Parlamentin

Lulzim Basha ka komentuar zhvillimet e sotme në Parlament, ku pati debate të ashpra mes Kryeministrit Edi Rama e Ben Blushit, si dhe për votimin e ministrit të ri të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Përmes një statusi në Facebook, Lulzim Basha thotë se seanca e sotme parlamentare është një tregues i kontrollit të krimit mbi parlamentin, […]

Continue Reading

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do të jetë në Kuvend kur të votohen sot dekretet për ministrat e rinj

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do te jete ne Kuvend kur te votohen sot dekretet per ministrat e rinj te qeverise dhe mbi te gjitha te ministrit te ri te brendshem, Fatmir Xhafa. Nje njoftim i zyres se shtypit prane kryetarit te Kuvendit ben te ditur se kreu i parlamentit ndersa do […]

Continue Reading

Votohen sot në Kuvend katër Ministrat e rinj.

Kuvendi do të votojë këtë të enjte dekretet e Presidentit për emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, të propozuar nga kryeministri Edi Rama.. Deputetët e maxhorancës pritet të miratojnë sot emërimin e Fatmir Xhafajt në postin e ministrit të Brendshëm, të Ogerta Manastirliut në postin e ministrit të Shëndetësisë, të Eduard Shalsit […]

Continue Reading

Nga Basir Çollaku: Unë i besoj Mero Bazes.. për Xhafën

Por më tepër kur ai është në opozitë me qeverinë, se sa kur është në opozitë me opozitën, siç së fundmi punon në botimet e tij…. Sepse në rastin e parë, ai profesionalisht është në misionin e gazetarit, e në rastin e dytë në misionin e vet.. Me 17 qershor gazeta “Tema” ka botuar një […]

Continue Reading

Dekretimi i Xhafës: Gjerkmarkaj: Nishani duhej të jepte dorëheqje

Agron Gjerkmarkaj, shkruan sot në gazetën Panorama se Presidenti zbatoi Kushteten per dekretimin e Xhafës, por shton se do me pelqente ‘një gjest sublim nga ana e Presidentit”. Gjekmarkaj mendon se me anë të këtij gjesti (dorëheqje) do të sensibilizohej shoqëria dhe opinioni ndërkombëtar mbi atë që po ndodh në Shqipëri në raport me të kaluarën […]

Continue Reading

Nishani: I gatshëm për një mandat të dytë si President. Pritet ta propozojë Fatmir Xhafa per ti kthyer nderin.

Ndërsa Presidentit Nishani po i afron përfundimi i mandatit, ky i fundit ka shprehur gatishmërinë për të vijuar detyrën e tij. I pyetur gjatë konferencës për shtyp, Kreu i Shtetit ka deklaruar se do të ishte i gatshëm për të rikandiduar nëse do të ketë propozim nga deputetë të Kuvendi. “Nuk ka qenë një dëshirë, […]

Continue Reading