Shifra të frikshme/ 42% e burrave shqiptarë nuk duan të bëhen prindër

Shqipëria ka pësuar rënie të fortë të lindshmërisë për shkak se norma e fertilitetit ka pësuar rënie gjatë periudhës së tranzicionit. Në Shqipëri, indeksi i fertilitetit ishte 6.8 lindje për grua në vitet 1960, ky raport ra në 2.1 lindje për grua në vitin 2001 dhe në 1.7 në vitin 2011, për të rënë në […]

Continue Reading

Ish deputeti Ndocaj, ndihmon një familje të varfër në Mirditë. VIDEO

Ish deputeti i Lezhes dhe njekohesisht i quajtur “Kaubojsi” ka ndihmuar nje familje te varfer, por te respektuar ne rrethin e Mirdites. Gjestin human ish deputeti e ka bere publike nepermjet nje video te hedhur ne profilin e tij zyrtar ne FCB. Ja dhe statusi i plote i shoqeruar me video tek familja e varfer: […]

Continue Reading

Basha Ramës/ Krim të përmbysësh jetën e 150 familjeve!

Lulzim Basha ka reaguar fort sot për fatkeqësinë që po i kanoset 153 familjeve në Shkozë, shembjes së shtëpive të tyre nga bashkia e Tiranës dhe i ka dërguar një mesazh publik, Kryeministrit Edi Rama. Në meszhin e tij publik, Basha ka dhënë edhe zgjidhjen për ata banorë, të cilët, me fëmijët përpara, me pankarta, […]

Continue Reading

Vajza e tezes së Ditmir Bushatit dhe njëkohësisht ambasadore në Athinë ‘torturon’ emigrantët

Ambasada shqiptare ne Greqi ka vendosur  se qe nga  dita e djeshmje aplikimi  per çertifikatat e legalizimeve te femijeve , por edhe te proçedurave te tjera, te kryhet online.  Problemet kane nisur qe ne oret e para pas shpalljes se ketij vendimi, pasi ky lloj aplikimi behet vetem nepermjet kompjuterit ose celulareve iphone, gje te […]

Continue Reading

Rama merr me të mirë Shkodranët. Kujtohet ti dëmshpërblejë për përmbytjet

Qeveria ka miratuar dëmshpërblimin e rreth 4.000 familjeve që u dëmtuan nga përmbytjet në zonën e Nën-Shkodrës në vitin 2010, proces i cili do të zgjasë dy muaj. Dëmi i vlerësuar në total është 1.1 miliard lekë, dhe vetëm gjysma e tij ishte likuiduar nga qeveria e kaluar. Fondi do të jepet nga Koorporata Elektro-Energjitike […]

Continue Reading

Gazetari Telnis Skuqi braktis Shqipërinë pas kërcënimeve dhe dhunës në familjen e tij.

Gazetari Telnis Skuqi ne nje postim te tijin ne rrjetet sociale lajmeron per braktisjen e vendit. Me nje simbolik akuariumi ai lajmeron lirine e tij ne vendin ku ka shkuar. Gazetari ka qene shume kritik me qeverine si dhe ka zhvilluar disa investigime qe kane prekur interesa tek disa prej zyrtarve vendore dhe ne qender. […]

Continue Reading

Shqepet në dru një grua 60 vjeçe nga vëllezërit e saj sepse tradhëtoi burrin.

Një e moshuar nga Lushnja me inicialet F.S përfundoi në spital, pasi tre vëllezërit e saj më të vegjël në modhë e rrahën në mes të rrugës. Astrit Koroveshi 42 vjeç, Pëllumbi 53 vjeç dhe Ilmiu, 49 vjeç nuk e kanë mbajtur veten kur mësuan se motra e tyre e madhe tradhëtonte bashkëshortin e saj. […]

Continue Reading