Skandal tjetër i Facebook/ Publikohen 400 milionë numra telefoni

Facebook është përfshirë në një skandal tjetër në lidhje me të dhënat privatë të përdoruesve të tij. Këtë radhë kompania ka pësuar ‘rrjedhje’ të 400 milionë numrave telefoni të përdoruesve të platformës më të madhe sociale. Të dhënat janë përhapur në një server online dhe përbëhen nga 133 milionë llogari të përdoruesve në SHBA, 50 […]

Vazhdo të lexosh

Kujdes nga ky mesazh që ju vjen në Facebook

Zyrtarët e Facebook kanë paralajmëruar përdoruesit e rrjetit social mbi një mesazh viral. Mesazhi mashtron përdoruesit e Facebook duke i thënë se ka një problem me llogarinë e tyre dhe se ëshët klonuar, që do të thotë se dikush ka krijuar një llogari të re duke përdorur emrin tuaj, fotot dhe informacione të tjera duke […]

Vazhdo të lexosh

“Facebook”: Ja gjërat që duhet të fshihni nga profili juaj për të qenë më të sigurt

Me miliarda përdorues, gjiganti “Facebook” është ndër kompanitë më me ndikim në botë. Por si me çdo gjë tjetër të fuqishme, ju duhet të keni kujdes si e përdorni. Ka disa informacione të caktuara të cilat ndoshta nuk është mirë t’i ndani me tjerët në internet, shkruan Bota.al. Vlen të ceket se skandali i fundit […]

Vazhdo të lexosh

Njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm para se ta përdorin WhatsApp-in

WhatsApp dhe Facebook Messenger janë platformat më të sigurta për biseda, thuhet sipas Amnesty International. Por kjo është duke u parë me skepticizëm nga njerëzit e komunitetit të teknologjisë, të cilët kanë paralajmëruar se aplikacioni mund të mos jetë fare i sigurt pas të gjithave. Amnesty i dha Facebook-ut dhe WhatsApp-it pikë prej 73 nga […]

Vazhdo të lexosh

Tani edhe dërgesa në para nëpërmjet Facebook Messenger

PayPal ka njoftuar se ata kanë zgjeruar bashkëpunimin e tyre me Facebook, duke shtuar shërbimin e tyre për pagesat P2P në aplikacionin e Messenger të gjigantit social. Për të hyrë në veçorinë – si bisedat një-në-një dhe bisedat e grupit – klikoni lehtë mbi ikonën plus blu, pastaj zgjidhni butonin me ngjyrë të gjelbër Pagesat […]

Vazhdo të lexosh

Kap burrin duke e tradhtuar, poston videon në Facebook. VIDEO

Tashmë është bere e udhës qe shume ndarje,bashkime te behen publike per njerezit ne rrjetet sociale,qofshin këto te njohur ose te panjohur por ky burre ka publikuar krejt dicka tjetër. Ajo ka kapur burrin e saj me nje njeri tjeter dhe te gjithe skenen nga fillimi ne fund e ka publikuar ne facebook duke bere […]

Vazhdo të lexosh

Vjen shërbim i ri i Facebook

Facebook ka ndërtuar një tipar të ri që duket më shumë si aplikacion takimesh, si Tinderand Bumble. Rrjeti social ka filluar t’u kërkojë përdoruesve nëse do të donin të takoheshin me disa miq, përcjell albeu.com. Nëse të dy i përgjigjeni pozitivisht, do të lidheni dhe Facebook do t’ju inkurajojë të hapni një bisedë në Messenger. Nëse secili prej jush zgjedh opsionin Pa Falënderim, nuk do […]

Vazhdo të lexosh

Ja ku renditemi në Europë për nga çmenduria ndaj facebook-ut

Rrjetet sociale po bëhen pjesë e përditshmërisë për një pjesë të madhe të shqiptarëve, sidomos të rinjve. Të dhënat e fundit të Internetëorldstat tregojnë se Shqipëria ka 1.4 milionë përdorues të Facebook, një shifër që është gati sa 50% e totalit të popullsisë, që jeton brenda vendit. Por, kjo nuk është vetëm një mani shqiptare. […]

Vazhdo të lexosh

PD dënon shkarkimin nga puna për shkak të një statusi në Facebook të dy gazetarëve Shkodranë

Partia Demokratike denon shkarkimin nga puna të gazetarëve Simon Shkreli dhe Eliona Shkreli, nga pronari i televionit Channel 1 në Shkodër, Agron Cela, që është deputeti i Ilir Metës dhe një prej oligarkëve të mazhorancës, për shkak të një statusi në Facebook të gazetarit ku ai shprehte pakënaqësinë për zgjedhjen e Metës president. Kjo është […]

Vazhdo të lexosh

A është Facebook shtëpia e psikopatëve?

Eshtë e vërtetë për internetin, dhe këtë po mësojmë; jo vetëm nga Facebook Live, por nga media sociale në përgjithësi. Duket sikur Interneti mban një pasqyrë për natyrën njerëzore. Shumë prej atyre që shohim të reflektohen janë banale dhe të parashikueshme, por disa prej gjërave që na thotë për veten tonë janë ashtu si vrasja […]

Vazhdo të lexosh

Shpartallohet banda e shqiptarëve të specializuar për vjedhje. Zbulohen nga facebook

Shpartallohet një bandë shqiptare e specializuar për vjedhje. Janë më shumë se 52 të shtëna që i atribuohen kësaj bande në krahinat  Verbania, Novara, Aosta, Lecco me një vlerë totale të mallrave të vjedhura prej gjysmë milioni euro. Operacioni që çoi në burg pesë të arrestuarit dhe mbylli në shtëpi dy të tjerë është kryer […]

Vazhdo të lexosh

Braçe pas deklaratave të Metës: Nuk ndaj pushtet me Sali Berishën

Pas deklaratave të kryetarit të LSI-së Ilir Meta se duhet një qeveri besimi, ka reaguar deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe. Në një mesazh në faqen e tij në ‘Facebook’, Braçe pohon se nuk e ndan pushtetin me ish-kryeministrin Sali Berisha, as në tavolinë dhe as me zgjedhje. Postimi i Braçes në facebook:  Une nuk […]

Vazhdo të lexosh

Hedh foto në Facebook, arrestohet shqiptari i kërkuar në gjithë Europën.

Një i ri shqiptar ka bërë gabimin e jetës, pasi ishte në kërkim dhe ka bërë një gafë në rrjetin social Facebook, duke e sjellë policinë që ta arrestojë. Kjo i ka ndodhur 26-vjeçarit Genc Loku, i cili ishte shpallur në kërkim me një mandat kërkimi ndërkombëtar të lëshuar në të gjithë Europën, shkruan SYRI.net. […]

Vazhdo të lexosh

Ju kanë heq nga lista e miqëve në facebook? Ja si ta mësoni se si

Në kohën kur gjithmonë e më shumë njerëz po përdorin rrjetin social, Facebook, lajmi se dikush të ka hequr nga lista e miqve është i dhimbshëm. Në Angli një sherr i dhunshëm shpërtheu në një klub nate pasi dy femra u zunë sepse njëra e kishte hequr tjetrën nga lista e saj në FB. Por […]

Vazhdo të lexosh

Kamza i ve emrin “Donald Trump” një rruge të saj. Basha në krahë të Mziu-t

Lulzim Basha, e ka dhënë sot mesazhin e protestës nga sheshi kryesor i Kamzës, duke iu drejtuar qytetarëve të saj me fjalët se ata janë dëshmia që tregon se fatin në dorë e kanë vetë qytetarët, se ata janë qytetarët që ia përplasin të vërteta në fytyrë Kryeministrit. Ai vuri në dukje se për të […]

Vazhdo të lexosh

Shqiptarët, rezultojnë të jenë ndër përdoruesit më të lartë të facebook në rajon dhe Evropë

Sipas Internet Word Stat, që publikon të dhëna për përdorimin e internetit, në Shqipëri janë rreth 1.4 milionë përdorues të facebook. Për një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë, norma e penetrimit të facebook është gati 50%, çka do të thotë se gjysma e njerëzve në Shqipëri janë përdorues të rrjetit social më të madh […]

Vazhdo të lexosh

Ramës i sulen të gjitha mediat Italiane në lidhje me skandalin e zhkudjes së tonelatave helme të rrezikshme

Edi Rama në qendër të superskandalit të groposjes së mbi 30 mijë tonelatave helme të rrezikshme në Shqipëri!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha. Sipas tij, “superskandali i mbi 1300 konteinerëve me helme të rrezikshme të nisur për Maqedoni, por që u “zhduken”në Shqipëri, ka mbushur dje dhe sot faqet dhe ekranet televizive të Italisë”. “Kështu Rai […]

Vazhdo të lexosh

Mësohet emri i drejtoreshës që pagoi gjobën 10 mijë euro të Fiks-it

Mësohet emri i drejtoreshës që ish-Kryeministri Sali Berisha denoncoi sonte në Facebook. Bëhet fjalë për Bukurie Tali, me profesion mësuesë matematike por dhe e emeruar drejtoreshë në gjimnazin e Fushë Krujës deri në muajin janar ku u shkarkua që ti shpëtonte skandalit. Ajo mbahej si mësuese shumë e mirë, por dhe shumë materialiste që kërkonte […]

Vazhdo të lexosh

Hervin Çuli reagon sërish me gjuhë 99-tshi

Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli eshte perpjekur te sqaroje në “Facebook” se komentet me aktorin e madh te skenes shqiptare, Robert Ndrenikën në lidhje me protestën nuk kanë qenë përplasje, por ngacmime miqësore. Duke u perpjekur te kamufloje gjithe cka ndodhi dhe gafat e tij ai shkruan se Ndrenika gjithnjë e ngacmon, edhe në […]

Vazhdo të lexosh