Panucci/ Kualifikimi në Europian objektivi im!

Christian Panucci është trajner i Kombëtares shqiptare. Strategu italian mesditën e sotme ka firmosur kontratën e bashkëpunimit me FSHF-në ku prej 2.4  vitesh do to të jetë pjesë e kuqezinjve. Gjatë një deklarate për mediat, tekniku italian nuk kurseu elozhet për Kombëtaren shqiptare me të cilën tha se do të tentojë një tjetër kualifikim historik. […]

Continue Reading

Këshilli Evropian reagon fort: Gruevski zhduku nga politika!

Këshilli Europian nëpërmjet Sekretarit te Përgjithshëm, Torbjorn Jagland, ka bërë thirrje për qetësim të tensioneve në Maqedoni dhe për përmbajtje nga dhuna. “Bëjmë thirrje  të gjitha palëve, të qetësojnë tensionet dhe të mos përdoret forcë”, deklaroi sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Europës, Torbjorn Jagland. Ndërmjetësuesi i Komisionit Evropian për krizën politike në Maqedoni ka shkruar […]

Continue Reading

Europiani i xhudos/ Majlinda Kelmendi kualifikohet në gjysmëfinale

Majlinda Kelmendi pak minuta më parë ka mposhtur zviceranen Evelyne Tschopp në çerekfinalen e Kampionatit Evropian të xhudos, që po mbahet në Poloni, duke arritur kështu të kualifikohet në gjysmëfinalen. Xhudistja pejane kishte kaluar rrethin e parë pa luftë, ndërsa në të dytën e ka mposhtur britaniken Chelsie Giles.

Continue Reading

Nga Arian Galdini/ Të jesh Europian në kundërshti

Nëse do te me duhej te beja nje vetedeklarim publik, me se pari une do ta rendisja veten Properendimor, me tej do te bucisja me ze te larte se jam Proamerikan, e ne vijim do ta permbyllja se jam pet nje Shqiperi plotesisht, thellesisht, drejtesisht, permbajtesisht europiane. Ngase nuk dua ti shkoj gjate dhe rende […]

Continue Reading

Erdogan: Turqia nuk futet kurrë në Bashkimin Europian sepse nuk është e krishterë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan vijon me deklaratat “bombë”, teksa së fundmi ka thënë se vendi i tij nuk do të futet kurrë në Bashkimin Europian sepse nuk është i krishterë. Në një fjalim, Erdogan tha se takimi i përfaqësuesve të BE-së me Papa Françeskun, ishte prova më e mirë se unioni është organizatë […]

Continue Reading

Bushati nga SHBA sulmon opozitën: Është antishqiptare

Ditmir Bushati, nuk ka duruar dot dhe në ditën e dytë të vizitës zyrtare në SHBA, është kthyer në origjinë si “rilindas” duke sulmuar në mënyrë të paprecedentë, opozitën shqiptare. “Opozita në Shqipëri po ecën kundër rrymës dhe po bllokon procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian”, ka deklaruar ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati […]

Continue Reading

Bashkimi Europian: Shqipëria do të humbasi regjimin e lirë të vizave.

Bashkimi Europian ka miratuar një vendim sipas të cilit vende si Shqipëria do të humbasin regjimin e lirë të vizave. Bëhet fjalë për vendet të cilat e gëzojnë tashmë këtë lehtësi por kanë rritur shifrat e emigracionit të paligjshëm drejt vendeve të BE-së. BE ka miratuar draftin final të vendimit i cili do të hyjë […]

Continue Reading

Berisha i përgjigjet deputetit të parlamentit Europian, Fleckenstein!

Te dashur miq, deputeti i Parlamentit Europian dhe reporteri per Shqiperine, Knut Fleckenstein ne nje konference shtypi sipas mediave nder te tjera ka deklaruar sa vijon: “Kam shumë respekt për Berishën, ndoshta më shumë sesa mendoni ju dhe këtë e kam me të vërtetë. Por ama do të doja që t’i kërkoja të mos fliste […]

Continue Reading