Nga Erl Kodra/ Pelikani Kaçurrel

Të shkruash për opinionin publik, veçanarisht në demokraci, është përgjegjësi e jashtëzakonshme. Aq më tepër të ndërtosh këtë opinion ose ta përpunosh atë sipas disa interesave; që rezultojnë të jenë të ndryshme nga e mira e përgjithshme, ose më keq akoma, të deformosh perceptimet e të tjerëve për realitetin ku jetojmë. Ka diçka të madhe […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Imagjinoni për një moment sikur ajo që u ndodhi dje atyre qenieve njerëzore të të ndodh ty, saktësisht ty që po i lexon këto rradhë.

E vështirë të shkruash dhe të sistemosh mendimet në këtë situatë të pabesueshme. Ka diçka që tejkalon argumentat dhe thyen linjat e mendimit racional, në çastin që “shteti” yt të sulmon me formacion ushtarako-policor në shtëpinë tënde, me qëllimin kriminal për të të shembur shtëpinë, dhe e realizon këtë qëllim, live në media. Ndërsa mediat […]

Vazhdo të lexosh

A është e mundur që Partia Demokratike të rrëzoj qeverinë e Kryeministrit Edi Rama dhe të fitojë besimin e shqiptarve?

Nga Erl Kodra. Djathtas dhe Drejt, alternativa e Partisë Demokratike për të shpëtuar vendin A është e mundur që Partia Demokratike të rrëzoj qeverinë e Kryeministrit Edi Rama dhe të fitojë besimin e shqiptarve? Unë them se po, mundet. Por, për të arritur këtë objektiv, ajo më parë duhet të fitojë mbështetjen e madhe të […]

Vazhdo të lexosh

Erl Kodra/ Seriozisht o galloshe?!

Është punë fort e lodhëshme të analizosh fjalët e Kryeministrit Edi Rama. Sepse shikoni; ndërsa përpiqesh kapësh llogjikën e gjërave që kanë të bëjnë me punët e Kryeministrit, mesazhet, ligjet, reformat, retorikën, sukseset, ti ndeshesh me një alamet paçamurri të pisët që të ngjallë krupën. Ju lutem shikojeni nga ky kënd që po e shoh […]

Vazhdo të lexosh

Sot do të dorëzosh pa kushte; pushtetin, paratë, hajdutët, maskarenjtë, vrasësist, mashtruesit, dhe buçet që mban rrotull qeverisë dhe brenda saj.

NGA ERL KODRA/ Unë jam ky; domethënë, unë jam ashtu siç e kam shkruar këtë tekst. Fjalët e mia kanë dalë prej nga del shpirti, ndërsa mendoja për fëmijët e mi që nuk kam patur akoma fatin t’u tregoj peisazhin madhështor që unë ruaj në kujtesën time. Unë e di se diçka e jashtëzakonshme dhe […]

Vazhdo të lexosh

Erl Kodra/ Edi Rama – The End

“Rënia e Perandorisë, zotërinj, është një diçka masive, gjithsesi ajo nuk ndalohet lehtë. E diktuar nga një burokraci në rritje, iniciativë e ngadaltë, ngrirje e kastës dhe nga digat e kuriozitetit, përfshirë edhe njëqind faktorë të tjerë. Ajo ka vazhduar, siç e kam thënë, me shekuj, dhe është një lëvizje shumë e mahnitshme dhe masive, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Anti-establishment Cikli “Partia Demokratike, e mira dhe e keqja”

Nga Erl Kodra. Kur Partia Demokratike filloi betejën frontale me krimin e organizuar të veshur me kostum deputeti, pas zgjedhjeve të 2013-tës, shumëkush brenda dhe jashtë Shqipërisë mbeti i habitur nga artikulimi i fortë që bënin deputetët e opozitës në Parlament dhe nga Selia e Partisë Demokratike. Ndërkohë Edi Rama tallej, qeshte dhe kërcënonte me […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Tashmë nuk shtrohet problemi thjeshtë a do të ikin këta maluketër, por se si dhe në çfarë situate po e lënë vendin.

Para pak orësh shkrova hyrjen e një teksti, të cilin kisha ndërmend ta përfundoja në orët në vijim. Po mendoja për metafora të gjetura, të forta dhe goditëse. Por Partia Demokratike t’i prishë metaforat, sepse ngjajnë krejt minore pas përmasave që mori tragjikomedia e mutit madhështor Edi Rama. Më ndjeni lexues të nderuar për fjalorin, […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Rrëfimi i tmerrit

Unë sonte nuk mund të shkruaj tekst normal. Domethënë, nuk mund të shkruaj me një linjë të saktë arsyetimi, të rendis argumente ose të sistemoj fjalitë e mia bukur. Jo, sepse une nuk jam aq cinik sa të mund ta bëj këtë gjë qetësisht. Jo, sepse sonte unë sapo pashë një show horror teksa masakrohej […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ 40 ditë

Herën e fundit që të kisha në tavolinën time, unë të fala, por me një kusht; të ikësh një minutë e më parë. Por me sa duket ti pleh njeri, nuk kupton nga mirësjellja, të cilën ti e merr për dobësi. Paç veten në qafë, sepse sonte nuk ka shpëtim për mashtruesit, dhunuesit dhe hajdutët. […]

Vazhdo të lexosh

Erl Kodra/ Nga burime të besueshme…

Në Gusht të 2017-tës, në Karaburun Agron Geron Xhafa u dha një goditje “të vogël” Organizatës Habilaj, me një sasi prej 1200 kg hashash. Kjo ishte shenja e parë se diçka serioze ka ndryshuar përfundimisht në marrëdheniet mes dy organizatave që sot zotërojnë qytetin e Vlorës dhe jo vetëm. Sipas indicieve të besueshme, në fakt […]

Vazhdo të lexosh